Palit GDDR6 GTX 1650 incelemesi

Herkese merhabalar. Huzurlu bir hafta dilerim.

Aslında çoğunuzdan haklı olarak düz 1650 alınmaz para biriktir dediğiniz eleştirisini duydum. Mantıklıydı elbette. Ama ben monitör de değiştireceğim için dolar da bu kadar yüksek değilken 1350 TL'ye Palit'in GDDR6 GTX 1650 modelini aldım. Şimdi biraz kart hakkında yorum yapacağım.

Kartta ilk başlarda çok yoğun bir Coil Whine sesi vardı. Ama tuhaftır üç dört günlük kullanımdan sonra bu sesin kesildiğini ya da bayağı bir azaldığını söyleyeceğim.

Kart boyut olarak çok büyük değil. Çift fanlı ama yine de benim tek fanlı Biostar RX 560'ım ile neredeyse aynı boyda. Fanları yanlış olması olasılığı ile birlikte muhtemelen 70-80 mm falandır.

Soğutma, sıcaklık ve fan sesine değinmek istiyorum. Benim bilgisayar kasamın önü kapalıydı ve ben kasa önündeki camı çıkartıp delikli ve hava alacak hale getirdim. Yani bu değerler hava alabilen bir kasadan referans verilecektir. Sıcaklığa geçmeden önce kartın power limitini 90'a çektiğimi belirtmek isterim. Ama oyunlarda yaptığım testlerde %2.5 ila %4 arası performans kaybettiğim için bence mantıklı ve gerekli bir hareket olarak gördüğüm de söylemek istiyorum. Şimdi değerleri yazıp ardından performansı hakkında bilgi vereceğim.

Hiç hava almayan kasada 76 derece sıcaklıkta ve 2600 rpm hızında çalışmaktaydı.
%90 power limit ile 74 derece sıcaklıkta ve 2400 rpm hızında çalışmaktaydı.
Ön cam hiç yokken 68-69 derece sıcaklıkta ve 1750-1850 rpm hızında çalışmaktaydı.
Ön cam hiç yokken ve %90 power limit ile 65 derece sıcaklıkta 1600 rpm hızında çalışmaktaydı.
Kasanın ön camını çıkartıp tozlanmadan ama yine de hava alabilecek şekilde işlem yaptığımda ise genel olarak kart kendini 71 dereceye ve 2100-2200 rpm fan hızına kendini sabitliyor.

Fan sesine geleceğim şimdi de. Arkadaşlar kart sessiz bir kart değil. Fan sesleri kulaklıksız oyun oynuyorsanız sizi rahatsız edebilir. Ama genel olarak biraz araştırırsanız Palit'in genel olarak üst düzey kartları da yüksek rpm ve biraz gürültü oluşturuyor. Kişisel fikrimi sorarsanız, kart kendini soğutabiliyor ve soğutması güzel ama sessiz değil.

Performansa geçiyorum. Denediğim oyunlardaki bilgilerimi vereceğim.

Shadow of Mordor ile başlayayım. 1080P, Ultra ayarlar, gölge orta ayarda ve FXAA açık ortalama 85 FPS, yer yer en kötü 70 FPS'lere düşüyordu. (%90 power limit ile)
Shadow of War. 1080P, ultra ayarlar, gölge orta ayarda ve FXAA açık ortalama 68 FPS, yer yer en kötü 57-58 FPS'lere düşüyordu. (%90 power limit ile)
Assasin's Creed Odyssey. 1080P, yüksek ayarlar, gölge ayarı orta ve karakter detayları en yüksekte ortalama 55 FPS alıyorum. Yer yer 48-65 gibi oynuyor yoğunluğa göre. (%90 power limit ile)
Total War Three Kingdoms. 1080P, Aşırı birim ve oyun genel detayı geri kalan ayarlar yüksek, gölge orta, FXAA açık kampanya haritasında 50-55, savaş alanında 60-65FPS almaktayım. (%90 power limit ile)
%100 power limit ile bu değerler +2-3 FPS oynamaktadır.
Ve bu değerler gözlemlediğim kadarıyla internetteki test videolarından daha yüksek ayarlarda belki daha iyi FPS değerlerini içermektedir.

Sonuç.
Sıcaklığını ve fan sesini göz ardı ederseniz bence kart benim açımdan TDP'siyle beraber benim aldığım zamanki fiyatıyla tam bir F/P ürünüydü.
Sizinle bu bilgileri paylaşmak istedim.
İyi sosyaller!​

1650 güzel kart, çoğu zayıf işlemci besliyor ve performansı fena değil. Ultra/60 FPS diye zorunluluk yok, oldukça eco bir sistem dizilebilir.

Geri
Yukarı