Palit GTX 1660 Ti overclock önerisi

Enes Altın

Centipat
Arkadaşlar Palit GTX 1660 Ti Dual ekran kartım var, fabrika çıkışlı olarak overclocklu değil ben buna Afterburner'dan birazcık bellek ve saat hızını arrtırdım, FPS cok büyük bir değişim oldu ve ekran kartım 60 derecenin üstüne cıkmıyor. Tam yükte yani sıcaklık kritik olmadığı sürece gittiği yere kadar overclock yapabilir miyim, bir sıkıntı olur mu ekran kartının ömründe falan?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartının ömrünün hızlı gitmesinin nedenlerinden biri aşırı voltaj altında giderilemeyen ısıdır. Sizde nazar değmesin ısı mısı yok. Tam yükte OC ile 60 derece harika değer. Devam edin gitsin.

Arkadaşlar Palit GTX 1660 Ti Dual ekran kartım var, fabrika çıkışlı olarak overclocklu değil ben buna Afterburner'dan birazcık bellek ve saat hızını arrtırdım, FPS cok büyük bir değişim oldu ve ekran kartım 60 derecenin üstüne cıkmıyor. Tam yükte yani sıcaklık kritik olmadığı sürece gittiği yere kadar overclock yapabilir miyim, bir sıkıntı olur mu ekran kartının ömründe falan?
İlk olarak arkada ekran kartını zorlayan bir stress test açmalısın. Ardından power limit ve temprature limit i en yükseğe çekmelisin. Daha sonra core clock u ekranda yırtılma olana kadar yükselt. Yırtılma başladıktan sonra core clock u 5 MHz düşür. Aynısını memory clock içinde yap. Stabil olduğuna emin olmadan sakın sağ alttaki startup tuşuna basma.

1571088304251.png

MSAA kapalı şekilde GPU STRESS TEST butonuna tıklayıp görüntüde bozulma var mı + sıcaklıklar ve frekanslar ne durumda kontrol etmenizi öneririm.

Daha sonra ekran kartını yarım saatlik bir stress testine sok. Ekranda yırtılma veya değişik renkler çıkıyor mu kontrol et. Eğer çıkıyorsa, core clock ve memory clock u yine 5 MHz düşür. Ekranda yırtılma olmuyor ve ekran kartın yük altında 80 dereceyi geçmiyorsa kartının ömrü azalmaz.

Neden OC'ye ihtiyaç duyuyorsunuz ? Birazcık OC yaptığınızı belirtmişsiniz üstüne çıkmanıza gerek yok. 5-6 FPS için kartınızı tehlikeye atmaya veya ömründen çalmaya gerek yok. Önermiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı