Palit GTX1650 sistem başlangıç ekranında beyaz kareler oluşuyor

192809

Kilopat
Bu şekilde kareler bilgisayarı ilk başlatışımda oluşuyordu. İnternette birçok kaynak okudum bir çözüm bulamadım. Farklı kablolar, farklı sürücüler DDU ile denendi ama bir fark oluşmadı. Anakartın ayarlarında CSM Support'u aktif etmemle bütün bu karelerden bir anda kurtuldum. Nasıl oluyor, ne alaka çözemedim. Sistem UEFI Boot şeklinde ve ekran kartımda Palit GTX1650. bu ayar bu sorunu nasıl çözdü hiçbir fikrim yok. Açıklayabilecek var mı? @MisakiTaro @PanzerTR dün siz konumla ilgilenmiştiniz. Çözüm bu şekilde oldu.

Screenshot_20210202-130649_Video Player.jpg
@kino

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu şekilde kareler bilgisayarı ilk başlatışımda oluşuyordu. İnternette birçok kaynak okudum bir çözüm bulamadım. Farklı kablolar, farklı sürücüler DDU ile denendi ama bir fark oluşmadı. Anakartın ayarlarında CSM Support'u aktif etmemle bütün bu karelerden bir anda kurtuldum. Nasıl oluyor, ne alaka çözemedim. Sistem UEFI Boot şeklinde ve ekran kartımda Palit GTX1650. bu ayar bu sorunu nasıl çözdü hiçbir fikrim yok. Açıklayabilecek var mı? @MisakiTaro @PanzerTR dün siz konumla ilgilenmiştiniz. Çözüm bu şekilde oldu.

@kino
Hocam şaka bir yana sizin cevabınız burada dikkatli okuyun Uyumluluk Destek Modülü (CSM) devre dışı bırakılmış olarak UEFI modunda Windows Server 2008 R2'yi kurarken Microsoft Windows'u başlattıktan sonra siyah ekran oluşabilir. - Lenovo Support TR
Hocam anlamadıysanız size birde kolay bir dil ile ben anlatayım.
CSM (Compatiblity Support Module) , yani Uyumluluk Destek Modülü'dür. Cihazın donanımlarla olan uyumluluğunu artırır. Muhtemelen bilgisayarınızdaki bir donanım uyumluluk konusunda problem yaratmış ve CSM'yi açtığınızda CSM donanımın uyumluluk sorunlarını çözmüş.
Elimden bu kadarı geldi

Çok detaylı cevap verecek bilgim yok. Belirli bir nedenden ötürü CSM Support ayarını kapatınca ekranda bozulmalar yaşayanlar da olmuş. @Dr. Pc attığı linkler veya yapacağın aramalar daha detaylı bilgi içerir. Teknik bir arızaya işaret etmemesi önemli olan burada.

Çok detaylı cevap verecek bilgim yok. Belirli bir nedenden ötürü CSM Support ayarını kapatınca ekranda bozulmalar yaşayanlar da olmuş. @Dr. Pc attığı linkler veya yapacağın aramalar daha detaylı bilgi içerir. Teknik bir arızaya işaret etmemesi önemli olan burada.
Teknik arıza olup olmadığını nasıl anlayacağım soru işareti. Format öncesi bu sorun yoktu. CSM devredeydi tabii. UEFI'ye geçiş yapıldı bu ayar malum kapatıldı. O yüzden olmuş olması donanımsal hata ihtimalini düşürüyor.

@192809 teknik arızalar yükteyken daha çok hissedilir. Bu ilk senin başına gelmemiş, CSM ve ekranda bozulmalar sık yaşanmış bir durum.
Teşekkürler. Yükte başlangıçtaki bozulmalar olmuyordu. Bootup denilen evrede ekran anlık kararırken yaşanıyordu.
Windows hızlı başlatmayı kapatıp, CSM'yi de kapatırsam bu olay nadiren oluyor. Hızlı başlatma açıkken hep oluyordu. Ekran kartında veya BIOS'ta bir sorun var sanırım.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı