Palworld beklenen oyun muydu?

• Konuyu başlatan ezuer
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 724
Survival oyunları seven birisi olarak bayıldım. Düz loot yap geliş mantığının yanında elemental Pokemon vaari yaratıkları yönetmek kullanmak çok keyifli.

Oyunun bir amacı hikayesi veya görev sistemi yok. İşte base kur, geliş, etrafı keşfet. Yeni pokemoncuklar avla. Tam keyfi bir oyun. Zoraki oynanacak hikayesi bitsin diye oynanacak bir oyun değil. Oyunun haritası gayet büyük, dungeonlar ve bosslar mevcut. Tek kişi için rahat 40-60 saat arası oynanır gibi.

Minecraft, Ark tarzı oyunları sevenlerin bakmasını tavsiye ederim. Öğrenmesi gayet kolay bir oyun.

Palword oyununun patlamasının 2 nedeni var. Biri PC platformunda bulunan Pokemon açlığı ikincisi de "Game Freak kötü ders olsun yeaw" diye oyun satın alan kitle. Game Freak asla düzelmeyecek arkadaşlar isterse bu oyun 500 milyon satsın. PC platformuna niye Pokemon çıkmıyor diyenler de özel oyun kavramı ile tanışsın önce.
Bu kadar globalleşen dünyada exclusive oyunlara tepki her daim olacaktır. Bakın Steam'de çıkmaz Epic'de çıkar veya tersi olur, dağıtıcı-yayıncı firma/platformda seçicilik olabilir ama bu kadar büyük bir markanın herhangi bir platformu pas geçmesi, çıkmaması çok saçma.

Çok değil daha 3-5 ay öncesine kadar Microsoft, Blizzard-Activision'ı alınca Call of Duty eğer Playstation'a çıkmazsa diye Sony dava üstüne dava açtı haksız rekabet olacak diye... Haklılar da. Böylesine büyük markalar herkese hitap etmeli... Düşünsenize Microsoft artık CoD sadece Xbox ve PC'de dese. Muhtemelen Playstation %20 satış kaybı yaşar özellikle Amerika'da. Sırf CoD için konsol alan tuhaf ve büyük bir kitle var orada. Dünya'da nasıl etkisi olur kim bilir...

PC için çıkan çok karmaşık sistemli ve net klavye-fare desteği gereken oyunların bazı konsollara çıkamamasını anlarım. Misal 50 tane tuş, addon vs kullanılan WoW, Nintendo'ya çıkamaz haliyle. Ama adı çok büyük, mekanikleri ise 3-5 aylık yazılım kursundan sonra rahatça hazırlanabilecek olan Pokemon oyunlarının pek çok platformu es geçmesi hiç hoş değil.

Bir yerde ders verilmesi de lazım. Da ders başka oyuna abanmak değil, Nintendo'yu ve Game Freak'i protesto ederek verilmeli tabii orası ayrı :)

@Asmarde hocam Microsoft'a açılan davanın sonucunda Microsoft, CoD'u PS'e çıkartma kararı almıştı. Rekabet açısından iyi bir sonuç. Bu davanın rekabete de çok katkısı oldu aslında. Switch 2'ye CoD çıkacak bu dava sayesinde. Nintendo'da CoD oynamak isteyen var mı bilmem ama isteyen varsa iyi haber.

Ben popülerliğinin farkındaydım ama Hype izlerken bir anda oynama hevesim geldi. Hem pokemon çağının çocukluğunu yaşamış biri olarak, hem pikachu & pokemon hayranı olarak hem de sadece lol ve Fifa oynayan biri olarak kanserden uzak bir oyun istiyordum. 450 TL hiçbir şey bu devirde. Alıp şans vermek istedim ve gerçekten iyi ki de almışım. Cumartesi aldım ve tek başıma 16-17 saat oynadım. Hem farm yapmak hem pokemon yakalamaya benzemesi açısından beni baya sardı. Bilmiyorum devamında nasıl olur. Oyunun max oynanışı 40-50 saat gibi duruyor ( her şeyi kesmek değil ama keşfedim yarısından çoğunu yapmak için ) olsa da verdiğim paraya fersah fersah değdi kendi açımdan. Şuan beta aşamasında diyenler var ne kadar doğrudur bilmiyorum ama eğer ki betaysa zaten bu oyunu biraz daha geliştirebilirlerse uzun süre yeni kullanıcıların gelmesiyle birlikte de oynanır diye düşünüyorum.

Fazla abartıldığını düşünüyorum animasyonlar çoğu aynı sadece skinleri farklı. Hedef alma sistemi de rezalet. Ağaç ya da kaya varsa önünde ona ateş ediliyor.

@Asmarde hocam Microsoft'a açılan davanın sonucunda Microsoft, CoD'u PS'e çıkartma kararı almıştı. Rekabet açısından iyi bir sonuç. Bu davanın rekabete de çok katkısı oldu aslında. Switch 2'ye CoD çıkacak bu dava sayesinde. Nintendo'da CoD oynamak isteyen var mı bilmem ama isteyen varsa iyi haber.
Aynen öyle. Çünkü FPS türünün en büyük markasının platform seçmesi oyuncular açısından kabul edilemez. Dediğiniz gibi Switch'de zevk alınır alınmaz o ayrı ama marka büyüklüğünden ötürü çıkmalı. Zaten çoğu oyunu port ediyorlar bir konsoldan ötekine. Ki CoD görece zor bir oyun bu açıdan. Buna rağmen çıkması da güzel bir örnek olacak.

Normalde PlayStation tarafını sevmem bu exclusive oyunlar yüzünden. Yıllarca pek çok güzel oyun PC'ye gelmedi Sony'nin inadı yüzünden. Ama Microsoft davalarında görüldü ki kendileri de yaptıkları haksızlıkları anladılar. O davalardan sonra her oyun biraz gecikmeli bile olsa PC'ye geliyor ve görünüş itibariyle gelmeye de devam edecek.

Olması gereken oldu bir bakıma :)

Yeni konular

Geri
Yukarı