Paranın Değerini Korumak

Gurei

Decapat
Alt gelir sınıfında bulunan sıradan bir çalışan olarak 2018 civarı elimde 50.000 TL civarı birikmiş para vardı. Bekar olmam ve aile evinde yaşamam nedeniyle bu parayı özellikle biriktirmeye çalışmadan biriktirmiştim. Sonrasında sıfır araba alma niyeti ile özellikle para biriktirmeye başladım.

2018 civarı sıfır bir Corolla yaklaşık 100.000 TL idi ve tahminlerime göre 2 yıl içinde sıfır araba alacak birikimi yapacaktım. Elbette araba fiyatları artıyordu ama şimdiki gibi değildi. Mevcut param faizde idi ve enflasyon genelde %10'u aşmazdı resmi verilerde. Yani 100.000 TL'lik Corolla en fazla 130.000 TL falan olur 2 yıla diye düşünüyordum. Bakın, bu tahminim en kötü senaryo idi. Yoksa 110.000-120.000 TL arası olmasını bekliyordum.

Ama durum beklentilerimi aştı ve bir Corolla 2020'de 220.000 TL civarına ulaştı. Benimse birikmiş para 100.000 TL'ye bile ulaşamadı. Şu an ise, yani 2022'de kendi sitesinde baktım ve en boş paketi bile 540.000 TL. Ben yukarıda dolu paketlerden bahsediyordum ve şu an dolu paket 750.000 TL. Tabi bende bu paraların yarısı bile yok. Kredi çeksem bile alamam artık.

2020 civarı paramı koruyamadığı fark edip Altın ve Dolar aldım. Bu nedenle yaptığım birikim daha hızlı arttı tabi ama araba fiyatları çok daha hızlı arttı. Netice olarak artık ömür boyu sıfır araba alabileceğime inanmıyorum. Çünkü Altın ve Dolar gibi değerler bile artan fiyatlara karşı paramın değerini koruyamadı.

Bu uzun anlatım için özür dilerim. Ama yaşadığım durumu ve paranın değerini korumaya yönelik yöntemleri neden aradığımı belirtmek istedim. Tabi ben araba hususunda mağdur oldum ama diğer birçok alanda da bunu yaşıyorum. Örneğin bilgisayarım eskidi ama değiştiremiyorum. Telefonum 4 yıllık. Amacım ev almak olsaydı durum daha da kötü olurdu. Bu örnekleri çoğaltabilirim ama gerek yok, anlaşıldı diye düşünüyorum.

Netice olarak paramızın değerini nasıl koruruz? Bakın, dikkatinizi çekerim, kar etmekten bahsetmiyorum. Ben elimde bir arabalık para varsa, bir arabalık paramı korumak istiyorum. Buna yönelik ayırdığım paraları korumak istiyorum. Borsa, kripto gibi anlamadığım ve riski bulunan alanlara pek sıcak bakmıyorum. Ben belirttiğim üzere kar etmek istemiyorum. Param korunsun yeter.

Uzun yazı için kusara bakmayın. Ben sadece çalışıp kazandığım paranın pul olmasını istemiyorum. Üzücü bir durum, boşa çalışıyormuş, boşa yaşıyormuş gibi hissediyor insan. Zaten tatile gittiğimiz, dünyayı gezdiğmiz falan yok. Ara sıra dışarda yemek yesek mutlu oluyoruz. Altı üstü en alt seviyede de olsa refah içinde yaşama niyetimiz var ama olmuyor. Neyse, iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arsa alabilirsiniz. Hemen her zaman değerini dönemin kosullarında tutan bir yatırım olması bir yana, şansına bağlı bir bölgedeki bir yatırım ile ciddi değer de kazanabilir. Görece de ucuzdur.

Yatırım tavsiyesi değildir, fikir verme amaçlıdır.

Enflasyon normal seviyede olduğu zamanlarda en güzel yatırım ev almak oluyor. Tabi bu kısa vade için paranızı korumanın ilerisine geçerek üzerine ekliyor. Uzun vadede ise düşük bütçeyle arsa alınıyor genelde ama burada önemli birkaç yer var.

Eğer arsa almayı düşünürseniz bu yazıyı okuyun, düşünmüyorsanız görmezden gelin.

Arsanın konumu satın alınırken değeri belirleyen en önemli unsurlardan. Çevresinde veya birkaç yüz metre, kilometre yakınında bina olan arsalar gerçekten sahibini mutlu eder. Müteahhitler arsa sahiplerinden arsalarını daire karşılığında satın alır. Arsanızın yerine ve büyüklüğüne göre verilen daire sayısı değişir. Güzel bir yatırımla 7 civarı daire sahibi olabilirsiniz ve bu tahmin edemeyeceğiniz kadar ucuza gelir.

Arsanın değerini belirleyen bir diğer unsur eğimdir. Ne kadar az eğimli olursa o kadar iyidir. Bunun sebebini anlamak zor değildir diye düşünüyorum ama kısaca ne kadar düz olursa o kadar kolay işlem yapılır diyebilirim.

Çok büyük arsalar alacak birikiminiz olmayabilir. Bu durumda düşük bütçeli uzun vadeli yatırımları tercih edebilir ya da daha kısa sürede değerleneceği belli olan pahalı arsalardan hisse alabilirsiniz.

Son olarak bir fikir daha. Eğer bina dikilemeyecek konumda bir arsa alırsanız ve elde tutmaktan vazgeçip satmak isterseniz, etrafını telle çevirip konteyner ev ya da benzeri bir şey ile hobi bahçesi benzeri bir şeye çevirebilirsiniz. Tabi bunun ayrıca birçok püf noktası var bu sadece fikir amaçlı.

Temelde her şey merkez bankasının politika faizleriyle birlikte şekillenir yani merkez bankasının politikasına göre zaman zaman paranızı farklı enstrümanlarda zaman zaman ise daha farklı enstrümanlarda korumayı tercih edebilirsiniz. Örnek veriyorum;

Faizlerin enflasyondan yüksek olduğu bir ortamda paranızı korumanın en mantıklı yolu faizdir (ülkede bu durumun tam tersi var)

Yukarıdaki durumun tam tersi olduğunda ise yani faizlerin enflasyondan çok çok daha düşük olduğu durumlarda ise; borsa, dolar, emtia ve emlak gibi riskli ürünler değer kazanır. (evet, dolar da bir riskli üründür zira dolar alırken türk lirasının değer kaybedeceğini speküle ederek alım yapıyorsunuz. zarar da edebilirsiniz.)

Evet, sizlere emlak, arsa, altın, dolar gibi ürünlerin tamamen risksiz olduğu; uzun vadede her zaman kazandırdığı bahsedildi fakat bu koşullar sadece türkiyede geçerli. Aynı zamanda gelecek yıllarda da bu şekilde devam edeceği garantisini kimse veremez. Özetle;

Paranızı korumanın en temel yolu mevcut faizlerden geçer, eğer ki faizler enflasyondan çok daha düşük tutuluyorsa insanlar paralarını faizlere değil yukarıda bahsettiğim riskli ürünlere yatırmaya başlar ve bunun sonucunda bahsettiğim o ürünler değerlenir. Nitekim bugün emlak ve arsa balonunun oluşma sebebi de tam olarak budur. Aynı zamanda borsa ve dolar kuru da ciddi anlamda değerlendi yani tüm bu yaşananların tek sebebi; türk insanının parasını faizde tutmayı tercih etmiyor olmasıdır. Neden tercih etmiyor? Enflasyonun çok daha altında bir faiz verildiği için. Sanırım biraz uzattım fakat son olarak demek istediğim:

Paranızı koruyabileceğiniz enstrümanlar merkez bankasının faiz politikasıyla doğrudan ilişkilidir ve bununla beraber dönem dönem değişebilir. Şu anki ortamda dolar, emtia, emlak, arsa gibi ürünlerde korumak mümkündür fakat şunu unutmayın; günün birinde en pahalı ev veya en pahalı dolar birine satılacak ve onu alanın siz olmaması gerekiyor :) Elbette burada biraz finansal okuryazarlık gerekir.

2018'deki araba alma hayalinizin suya düşmesi içinse geçmiş olsun diliyorum. Umarım gelecekte doğru hamlelerle daha iyi bir arabaya sahip olabilirsiniz. Yine de ümit etmek, ümitsizlikten daha iyidir.

Çalışan birisi olduğunuz için kredi alabiliyor olmanız gerekiyor. Madem paranın değeri düşüyor sizinde ona göre pozisyon almanız gerekiyor. Yüksek enflasyonda en çok para kazanma yolu başkasının parasını kullanarak yatırım yapmak. Bu da kredi ile mümkün. Siz parayı faize koydunuz başkası ise o parayı alıp konut, araba veya herhangi bir şey alıp olmayan para ile para kazandı. Sizin paranız ise eridi. Sebebi de yanlış ekonomi politikası. Faizin %14 olup enflasyonun %80 olması.

Yeni konular

Geri
Yukarı