Pavlok deneyindeki gibi bir sistem var mı?

363732

Hectopat
Merhaba,
Son zamanlarda sosyal çevremdeki insanları değiştirdim çünkü afedersiniz gerçekten mal gibi takılıyorduk ve yeni çevrem ve çevremdeki kız/erkek arkadaşlarımı gerçekten çok seviyorum ve eskiden tam hayal ettiğim gibi bir ortam dönüyor ancak kalıbıma işlemiş bir şekilde geçmişteki mallıkları ve olgun olmayan konuşmalarımı, davranışlarımı, hareketlerimi yapmaya devam ediyorum ve bir türlü kurtulamıyorum. Farkına varsamda bazı ani anlarda veya sorularda boş bulunup değiştirmek istediğim kişiliğimden eser kalmıyor ve geçmişteki istemediğim ben yine gün yüzüne çıkıyor ve bu ara sıra herhangi bir samimiliğe girincede oluyor. Ama sonucu her türlü kötü oluyor, neyse bu kadar detaya girdiğime göre asıl konuya gelelim. Başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere bu hareketlerim ardından pavlok deneyinden esinlenerek üretilen elektrik çarpan bilekliği almak istiyorum ancak fiyatları dudak uçuklatıyor ve asıl komik kısmı bilekliği aldıktan sonra bir de uygulamada kendinize elektrik çarpmak için "Volt"denilen sanki LoL'de RP alıyormuş gibi para ödüyorsunuz çok saçma. Neyse var mıdır aklınıza gelen bir çözüm yolu deneydeki mantıkla anlık acı veren bir şey. Dipnot: Kesik atma diyen mutlaka olacaktır kilo alma sürecinde karnıma uyguladığım bir teknik fakat sporda ve gündelik hayatta da acı veriyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Alışkanlıklardan kurtulmak zordur dostum. İlk olarak pavlovun deneyindeki canlının bir köpek olduğunu unutma. Sen iç güdülerinle hareket etmiyorsun elektrik çok canını sıkarsa gider bilekliği çıkarırsın. Rahatsız olduğun özelliklerin ve davranışların varsa bunları düşünerek aşmayı dene. Ben bunları neden yapıyorum yaparsam ne olur yapmazsam ne olur gibi. Kendine aşırı yüklenme zaten bu insanların yanında iyi hissetmek için bulunuyorsun. Kendini yargılayıp mutsuz olacaksan bu insanlarla olmanın ne manası var?

Küçük bir çakı taşı yanında (anahtarlığa takılanlar vs.), hoşuna gitmeyen bir davranışta bulunursan da ön koluna kesik at. Soğuk duş almak gibi başlangıçta zor geliyor ama sonrasında kolaylaşıyor.

Merhaba,
Son zamanlarda sosyal çevremdeki insanları değiştirdim çünkü afedersiniz gerçekten mal gibi takılıyorduk ve yeni çevrem ve çevremdeki kız/erkek arkadaşlarımı gerçekten çok seviyorum ve eskiden tam hayal ettiğim gibi bir ortam dönüyor ancak kalıbıma işlemiş bir şekilde geçmişteki mallıkları ve olgun olmayan konuşmalarımı, davranışlarımı, hareketlerimi yapmaya devam ediyorum ve bir türlü kurtulamıyorum. Farkına varsamda bazı ani anlarda veya sorularda boş bulunup değiştirmek istediğim kişiliğimden eser kalmıyor ve geçmişteki istemediğim ben yine gün yüzüne çıkıyor ve bu ara sıra herhangi bir samimiliğe girincede oluyor. Ama sonucu her türlü kötü oluyor, neyse bu kadar detaya girdiğime göre asıl konuya gelelim. Başlıktan da tahmin edeceğiniz üzere bu hareketlerim ardından pavlok deneyinden esinlenerek üretilen elektrik çarpan bilekliği almak istiyorum ancak fiyatları dudak uçuklatıyor ve asıl komik kısmı bilekliği aldıktan sonra bir de uygulamada kendinize elektrik çarpmak için "Volt"denilen sanki LoL'de RP alıyormuş gibi para ödüyorsunuz çok saçma. Neyse var mıdır aklınıza gelen bir çözüm yolu deneydeki mantıkla anlık acı veren bir şey. Dipnot: Kesik atma diyen mutlaka olacaktır kilo alma sürecinde karnıma uyguladığım bir teknik fakat sporda ve gündelik hayatta da acı veriyor.

Dostum yapmak istemediğin hareketleri yapıyorsan ve iraden zayıfsa elektrik çarpan bir bilekliği de bir süre sonra çıkartıp atarsın. Ve gerçekten nasıl bir kafadasın anlayamadım. Olduğun ortamda kendin olamıyorsan nasıl mutlu oluyorsun? Ve bunu yapmamanı istediğini düşünerek anlıyorsun zaten sen içgüdülerinle hareket eden bir canlı değilsin. Bunu idrak etmek için kendine acı çektirmene gerek yok. Büyük ihtimalle antisosyal birisin ve artık dünyaya ve insanlara bakışın fazla körelmiş. İçinde rahat hissetmediğin yapmacık bir ortama ihtiyacın yok.

Dostum yapmak istemediğin hareketleri yapıyorsan ve iraden zayıfsa elektrik çarpan bir bilekliği de bir süre sonra çıkartıp atarsın. Ve gerçekten nasıl bir kafadasın anlayamadım. Olduğun ortamda kendin olamıyorsan nasıl mutlu oluyorsun? Ve bunu yapmamanı istediğini düşünerek anlıyorsun zaten sen içgüdülerinle hareket eden bir canlı değilsin. Bunu idrak etmek için kendine acı çektirmene gerek yok. Büyük ihtimalle antisosyal birisin ve artık dünyaya ve insanlara bakışın fazla körelmiş. İçinde rahat hissetmediğin yapmacık bir ortama ihtiyacın yok.
Kendime yapmacık bir ortam oluşturmuyorum veya yeni çevremde yaptığım hareketler yüzünden dışlanmıyorum sadece ara sıra yaptığım hareketleri ne yaşıma uygun buluyorum nede kendime yakıştırıyorum bambaşka bir kişilik istemiyorum zaten olduğum gibi yanımdalar. 😉

Kendim olmakla bir sıkıntım yok bazı davranışlarımı sevmiyorum. Üretilen bileklik sigara veya diyet için kullanılıyor bu insanlar kendim olacağım diye "ben benim ve sigara içmek benim bir bağımlılığım davranışım içmeye devam etmeliyim" veya "ben şişmanım herkes beni böyle tanıdı ve sevdi ben buyum" diye mi harket etsin her insanın öz eleştirisi olmalı ve sevmediği veya değişmesini düşündüğü gerektiği şeyleri hakkında herket etmeli. hiç kimse mükemmel değildir.

Son düzenleme:
Merhaba,

Pavlok deneyi koşulsuz şartlanma üzerine yani bir şey olduğu zaman o olan şeyle beraber başka bir şey olacağına inanmak. Deneydeki örnek ise her zil çaldığında köpeğin yemek geliyor sanması vb.

Fakat siz tek değil birden fazla alışkanlık haline getirilmiş hareketten bahsediyorsunuz, bunun için pavlok bilekliği işe yaramayabilir ve gerçekten çok pahalı ben de almayı düşünmüştüm.

Bence tek yapmanız gereken hereket etmeden önce düşünmek, düşünmeden yapılan neredeyse her hareket aptalcadır çünkü.

Bu şekilde bir şey yapmadan ya da demeden önce düşünün ve zamanla oturacaktır zaten.

Alışkanlıklardan kurtulmak zordur dostum. İlk olarak pavlovun deneyindeki canlının bir köpek olduğunu unutma. Sen iç güdülerinle hareket etmiyorsun elektrik çok canını sıkarsa gider bilekliği çıkarırsın. Rahatsız olduğun özelliklerin ve davranışların varsa bunları düşünerek aşmayı dene. Ben bunları neden yapıyorum yaparsam ne olur yapmazsam ne olur gibi. Kendine aşırı yüklenme zaten bu insanların yanında iyi hissetmek için bulunuyorsun. Kendini yargılayıp mutsuz olacaksan bu insanlarla olmanın ne manası var?
Konuda sanırım gerçekten aşırı asosyal bir çocuğun okulundaki havalı çocuklarla takılmaya başlamaya çalışması gibi klişe film seneryosu gibi bir algı oluşturmuşum. Ben kendimi zaten arkadaşlarımın yanında mutlu hissettiğim için "arkadaşlarım" diyorum. Sadece bazı davranışlarımı sevmiyorum/ değiştirmek istiyorum. Konuda yazdığım "yeni kişilik" dediğim yer abartılı gözükmüş galiba. Şuan konuda kendimi Lucifer Michaelson izlemiş ve "bende böyle olmalıyım" diyen bir ergen gibi hissediyorum 😅

Pavlok deneyi koşulsuz şartlanma üzerine yani bir şey olduğu zaman o olan şeyle beraber başka bir şey olacağına inanmak. Deneydeki örnek ise her zil çaldığında köpeğin yemek geliyor sanması vb.

Fakat siz tek değil birden fazla alışkanlık haline getirilmiş hareketten bahsediyorsunuz, bunun için pavlok bilekliği işe yaramayabilir ve gerçekten çok pahalı ben de almayı düşünmüştüm.

Bence tek yapmanız gereken hereket etmeden önce düşünmek, düşünmeden yapılan neredeyse her hareket aptalcadır çünkü.

Bu şekilde bir şey yapmadan ya da demeden önce düşünün ve zamanla oturacaktır zaten.
İşte sorun bu zaten aslında bazı anlarda düşünmeden birden hareket ediyorum ve çevremdeki birebir veya kalabalık bir ortamdaki insanlar beni yargılamıyor veya bana birşey demiyorlar zaten. Hani gece yatarken keşke onu şöyle yapsaydım bunu böyle demeseydim dersiniz ya işte ben onu yaptığım hareket/verdiğim cevap/yaptığım şakadan 1 saniye sonra kendime soruyorum niye böyle bi cevap verdinki? diye. Zaten bilekliğin amacı istemediğin bir alışkanlığı değiştirmek, ben kendim olarak yaşadığım bi hayatta gece keşke sabah şöyle demeseysdim diyerek kendime elektrik verseydim fantezi olurdu sadece.

Farkına varsamda bazı ani anlarda veya sorularda boş bulunup değiştirmek istediğim kişiliğimden eser kalmıyor ve geçmişteki istemediğim ben yine gün yüzüne çıkıyor ve bu ara sıra "herhangi bir samimiliğe girincede oluyor. Ama sonucu her türlü kötü oluyor"
Bu kısım özellikle tırnak içine aldığım kısımda da samimiyet ortaya çıkınca istemediğim hareketler yapmam karşı tarafı değil beni rahatsız ediyor ama anlamadığım bir şekilde yapmaya devam ediyorum ve başlıyor birden ben az önce neden böyle yaptım/dedim. Ve empati yapınca yani sanki karşımdaki birisi böyle birşeyi bana yapsaydı çok çocukça ve aptalca bulurdum o yüzden kendimden rahatsızlık duyuyorum bazen.

Verdiğiniz cevaplar ve ücretsiz verdiğiniz psikolog hizmetiniz için sağolun cevaplarımdan sorunumu anladığımızı düşünüyorum asıl konuya gelelim lütfen varmıdır bunun ucuz bir yöntemi

Son düzenleme:

Geri
Yukarı