Paylaşımlı ekran kartı kullanımı

motomoto36

Centipat
Merhaba, burada yeniyim ve açıkçası son çare olarak sorunumu buraya yazmak istiyorum müsadenizle.

İnternette bir şey ararken genelde sorunumu tam anlatamadığım için, çözümünü de net olarak bulamıyorum. İşin handikabı; konuya hakim olsam zaten bu sorunu nasıl çözeceğimi de bilirim herhalde. Bu nedenle yanıt verirseniz eğer, lütfen bu konuda çok az bilgiye sahip birine anlattığınızı unutmayın, teşekkür ederim.

Daha önceleri de yaşadığım ama son olarak Red Dead Redemption 2'nin PC sürümünde yaşadığım bir sorun var. Ekran kartım NVIDIA GTX 960 2 GB 128 Bit. Fakat farklı oyunlarda farklı değerlerde VRAM algılıyor. Bunu zamanında yazılımın belli bir VRAM'i kullanıma ağırdığı için sanıyordum (doğrusu nedir hala bilmiyorum) GTA V satın aldığımda 2048 MB için izin veriyordu ve "ignore suggested limits" ayarını açıp 2 GB VRAM'e 4 GB yük yükleyebiliyordunuz ve ilginçtir GTA V'te yıllardır hiç sorun yaşamadım desem yeridir. Şimdi RDR2 oynamaya çalışıyorum. VRAM'i 1038 MB olarak görüyor, "ignore suggested limits" gibi bir ayar da yok. Araştırdım ve system.xml üzerinden ayarlandığında istediğin ayarı yapabiliyorsun. Ben de yalnızca Texture - High ve Resolution 1920x1080 yaptım. Diğer bütün ayarlar ya kapalı ya da düşük seviyede. Buna rağmen görüş alanımdaki modeller silinebiliyor ve kasa gerçekten yüksek sesle ve ısıyla çalışıyor.

Dxdiag üzerinde bilgisayarı aldığım zamandan bu yana ekran kartım 10051 MB olarak görünüyor(*1. ek). Bu bir yanlışlık mıdır? Yoksa bir şekilde RAM ile, işlemci ile yük paylaşımı yapıp performansımı arttırabiliyor muyum? Ekran kartı paylaşımı dedikleri olay kafamdaki gibi, ekran kartına giden yükü diğer parçalara paylaştırabiliyor mu? Şu an RDR2 ayarlarım 2000 MB VRAM yiyor ve bu yükü yaymayı başarırsam bilgisayar rahatlayacak, yanacak mı diye korkum olmayacak ve oyunumu rahat rahat oynayabileceğim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı