Bilgisayarın aniden kapanması ve yanık kokusu

Ufuk TURUNÇ

Hectopat
Yer
İstanbul/Üsküdar
Daha fazla  
Meslek
Oceangoing Watchkeeping Officer
Bugün bilgisayarda oyun oynarken tak diye PC kendiliğinden kapandı. Açmaya çalıştım açılmadı. Kasaya yaklaşınca hafif bir yanık kokusunda geldi ne yapmalıyım.

Oyun oynarken olduğu için büyük ihtimalle ekran kartına çok yük binmiştir. Ekran kartı yanmış olabilir. Ekran kartını değiştir. Bilgisayarın açılmama sebebi de bundan dolayıdır. Kendini kilitler. Bilgisayarın içini aç ekran kartını çıkart. Clear CMOS diye bi yazı göreceksin. Oraya jumper tak çalıştır. Sorun çözülecektir. Fakat yanan parçanın ekran kartı olduğuna emin olduktan sonra bunu yap.

Büyük olasılıkla PSU veya GPU hasar gördü. Eğer kalitesiz bir PSU kullanıyorsan ( Everest, Frisby ) yazdığı değerden az güç çekip zorlanmıştır. Umarım ekran kartı yanmamıştır çünkü benimki gibi bir anakarta sahipsen ekran kartı girişin olmayacaktır. Geçmiş olsun diyorum.

Hocam zaten kendisi casper PC oc yok hiç yapmadım yani mw2 multi oynarken tak diye kapandı
Kardeşim öncelikle geçmiş olsun. Şimdiki bilgisayarlarında her insan veya hayvan gibi bakıma ihtiyacı vardır. Yani sen o bilgisayarın içini açıp tozları temizleyip içini silmez isen işlemci, güç kaynağı ve ekran kartı toz bağlar. Yani buda fanların yavaşlayıp gitgide bozulmasına yol açar ve ekran kartı, güç kaynağı ve işlemci kendini soğutamaz. Bu durum ilk başta sadece performans kaybına yol açar. Fakat dahada ilerlerse bu bileşenlerden biri ısınarak şase (kısa devre) yapıp yanar. Bu durumdan da bilgisayarın aniden kapanır ve açılmaz. Kokunun geldiği yeri tespit et. Yüksek ihtimalle onu bir teknik servise götürmen gerekecektir. Casper bilgisayarlarında sorunu çok ısınmaları eğer yaptırmayı düşünürsen kesinlikle kasanın iç kapağına 20 cm lik bir fan taktır. Aşağıdaki resimde AMD (Advanced Micro Devices) `in bir işlemcisini görüyorsunuz. İşte bu yanmış bir işlemcidir. Gördüğünüz gibi üstünde bir sıvı var. Bu sıvı işlemci bileşenlerinin sıcaktan eriyip işlemci macunuyla karışmış halidir. Yani o bilgisayarı sadece yaptırıp bir daha kullanırken dikkatli olman gerek. Dar bir alanda değil geniş soğuk bir alada bulundur bilgisayarını.

Dosya Ekleri

• hqdefault.jpg
    hqdefault.jpg
    23,8 KB · Görüntüleme: 486
Güç kaynağı ya da ekran kartı üzerine odaklanın ilk etapta. Onboard çıkışınız var ise oradan görüntü almayı deneyiniz eğer görüntü alabilirseniz ekran kartınız bozulmuştur. Eğer alamaz iseniz güç kaynağına bakınız farklı bir güç kaynağı ile deneyiniz.

İlk önce PSU'Nun fanı dönüyormu bir bak dönmüyorsa zorlandığında ısınır PSU Değiştirmen yada Altındaki fanı değiştirmen gerekir Ekran kartının Fanlarına bakın Yavaş yada Dengesiz dönüyorsa sıkıntı ondada olabilir ama Ben PSU Diyorum

Benim de şöyle oldu:

Masaüstünü açtım, PSU'dan yanik kokusu geldi. Sonra hemen kapattım, 1 gun sonra tekrar açtım yanik kokusu falan gelmedi ve bilgisayar normal çalışıyor. Ne yapmalıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı