PC bellekleri takıp çıkarınca açılıyor

Megadad

Hectopat
Bilgisayarım bellekleri takıp çıkarınca açılıyor. Bazı sabahları bastığımda tepki vermiyor ve çıkar tak yapınca düzeliyor ancak 1. ve 3. Slotta çalışıyorken, bellekleri 2. ve 4. Slota aldığımda görüntü gelmiyor. Sistem; RTX 2060 R5 2600 Corsair Vengeance 2x8 3000MHz, Xigmatek 600W PSU, 2X 860 Evo 500GB

ECC desteği varmış işlemciye göre belki ondandır, normalde 2 tane bellekte 2. ve 4. seçilmeli ama çalışıyorsa 1. ve 3. de sorun yok fakat kardeşimizin dediği gibi Memtest86 ile bellek kontrolu yapın bakalım hata var mı ya da Windows bellek tanılama ile.

Sonuç şu ki bende de olmuştu kasanın Power tuşu kontak kuramıyor ona değişik şekilde basmayı deneyin okkalı ve yan olabilir.

Ayri bir deneme yontemi ise; bellek slotlarin pislenmis olabilir. Icini temizlemeyi deneyebilirsin. Ayni zamanda belleklerin slota giren yerleri de pislenmis olabilir. Ayrica bellekleri taktiginda kilitlerini kilitlemeden acmayi dene bilgisayarini. Bir de slotlar ayri renklerdeyse ayni renklere takmayi deneyebilirsin. En son soltlar bozulmus olabilir demek istemiyorum. Bir de BIOS sifirlama yontemi var ama işe bunda yarar mi bilemedim.

Sonuç şu ki bende de olmuştu kasanın Power tuşu kontak kuramıyor ona değişik şekilde basmayı deneyin okkalı ve yan olabilir.

Oda aklıma geldi bayağı bir okkalı bassamda değişmiyor. Uzun süreli kapalı kaldığında sorun çıkıyor.
Ayri bir deneme yontemi ise; bellek slotlarin pislenmis olabilir. Icini temizlemeyi deneyebilirsin. Ayni zamanda belleklerin slota giren yerleri de pislenmis olabilir. Ayrica bellekleri taktiginda kilitlerini kilitlemeden acmayi dene bilgisayarini. Bir de slotlar ayri renklerdeyse ayni renklere takmayi deneyebilirsin. En son soltlar bozulmus olabilir demek istemiyorum. Bir de BIOS sifirlama yontemi var ama işe bunda yarar mi bilemedim.

Her şeyi söküp temizledim anakart soket içleri dahil. PSU’dan şüphe etmiyor değilim
BIOS sıfırlamayı deneyebilirim.

Sizin sorununuz için yaptığım arastirmada BIOS sifirlamayi bir cozum olarak onermisler. Sizde deneyebilirsiniz. Yani bu tur durumlarda temizlik, RAM sorun kontrolu, BIOS sifirlama ve bellekleri baska bilgisayarda deneme gibi yontemlerden baska bir cozum bulamadim.

Geri
Yukarı