PC Linux'ta ısınıyor

emremerto

Hectopat
Daha fazla  
Windows 10 PC'den Windows silip Pardus kurdum ama sisten çalışırken ara sıra fanlar çok hızlı dönüyor demek ki çok ısınıyor mesela terminalde root olunca oldu Chrome yüklerken oldu normalde Windows'ta olmuyordu bu durumlar eskiden sadece BIOS'a girince oluyordu. Bu durumun sebebi nedir tekrar Windows kurmayı düşünüyorum.

Windows 10 PC'den Windows silip Pardus kurdum ama sisten çalışırken ara sıra fanlar çok hızlı dönüyor demek ki çok ısınıyor mesela terminalde root olunca oldu Chrome yüklerken oldu normalde Windows'ta olmuyordu bu durumlar eskiden sadece BIOS'a girince oluyordu. Bu durumun sebebi nedir tekrar Windows kurmayı düşünüyorum.

Derecelere baktınız mı? Psensor ile anlık bakabilirsiniz.

Derecelere bakmamışsınız gibi duruyor. Fan ayarından da kaynaklı olabilir bu.

Eğer Pardus-Gnome kullanıyorsanız, önce bilgisayarınızın güç durumunu "Dengeli" yapın, ardından “CPU Power Manager” adlı Gnome uzantısını indirip Turboyu kapattıktan sonra boşta kullanım sırasında en yüksek işlemci tüketimini %80’e çekin sorununuz çözülür.
1698781945298.png

Eğer Pardus-Gnome kullanıyorsanız, önce bilgisayarınızın güç durumunu "Dengeli" yapın, ardından “CPU Power Manager” adlı Gnome uzantısını indirip Turboyu kapattıktan sonra boşta kullanım sırasında en yüksek işlemci tüketimini %80’e çekin sorununuz çözülür.
Eki Görüntüle 1998404
PCnin güç seçenekleri menüsü böyle buradan güç tasarrufunu seçersem dengeli diye kastettiğiniz duruma gelmiş olur mu çünkü ayrıca dengeli diye bir ayar göremedim dengeli seçeneği Windows'ta vardı.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü_2023-11-03_22-58-34.png
    Ekran görüntüsü_2023-11-03_22-58-34.png
    25,6 KB · Görüntüleme: 17

Geri
Yukarı