PC Reset Sorunu

©reative

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, önce sorunumu anlatayım;

• Bir oyunda [Saints Row IV vs.] bir süre oynadıktan sonra bilgisayar reset atıyor. Reset işleminde Windows'un kapatma ekranı falan gelmiyor direkt olarak reset atıyor.

• Bilgisayarımı başkası kullandı bir süreliğine sadece tarayıcı oyunu oynuyordu mavi ekran verdi fakat ben yanında değildim hemen gittim ama okuyamadım gitti.

• Bir şeye dikkat ettim oyun save ettikten sonra reset atıyor.

• Oyundayken ısı değerleri normal 50-52 derece.

Çözüm denemelerim ;

• Cmd > sfc/scannow
[Sistem taraması başlıyor. Bu işlem biraz zaman alacak.
Sistem tarama işleminin doğrulama aşaması başlatılıyor.
Doğrulama tamamlanma miktarı: %100.
Windows Kaynak Koruması bozuk dosyalar buldu ve başarıyla onardı.
Ayrıntılar windir\Logs\CBS\CBS.log konumundaki CBS.Log dosyasına
eklendi. Örneğin, C:\Windows\Logs\CBS\CBS.log
Sistem dosyası onarım değişiklikleri, bir sonraki yeniden başlatmadan sonra etki
n duruma gelir.]

• Kasayı açtım, PSU kablolarını ve Ramleri çıkarıp taktım.
• CPU fanını çıkarıp taktım.

Peki sizce asıl sebebi nedir ?
Save ederken reset atması aklıma harddisk ile ilgili olduğunu getiriyor. Bilgisayarı daha yeni topladım 3-5 ay oldu. Hiç bir sorunu yok oyunları gayet güzel oynatıyor birden böyle reset atıyor. Mavi ekranda ne yazdığını göremediğim için bir şey söyleyemiyorum ama Ram ile ilgili olduğunu düşündüm. Yazılımsal mı acaba?

Şuan korsan aktive edilmiş Windows 7 kullanıyorum. Windows 10 rezervem var ve kurabilirim. Sizce yükseltme yapayım mı ?

Bir öneriniz veya çözümünüz var mı?

Teşekkürler.

Ekleme : Konuyu açtıktan sonra GTA V oynadım bir sorun oluşmadı fakat böyle olması garip Saints Row ile ilgili olduğu sanmıyorum bu olay daha yeni başladı 3-4 gündür reset atıyor.

Ekleme 2 : Şimdi fark ettim Saints Row'u satın alıp kurduğum ve oynadığım tarihe denk geliyor sorunumun başlangıcı. Şuan Steam'den backup alıp silmeye çalışıyorum. Bir değişiklik olursa yazarım.

Son düzenleme:
Donmadan kasmadan reset atıyor ise işlemcide sorun olabilir aşırı ısınma da olabilir RAM ve HDD testi yap bakalım sonuç ne çıkacak bir de oyun oynar iken ısıları ölç değerleri paylaş.

Donmadan kasmadan reset atıyor ise işlemcide sorun olabilir aşırı ısınma da olabilir RAM ve HDD testi yap bakalım sonuç ne çıkacak bir de oyun oynar iken ısıları ölç değerleri paylaş.
Cevabınız için teşekkürler işlemci ısı değerleri normal 50-55 derece arasında. Ram ve HDD testi için önerebileceğiniz program var mı? Evet donmadan kasmadan reset atıyor.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı