PC Toplarken İşlemci ve Anakartı Yüksek Tutmak

EmirhanOktur

Hectopat
Daha fazla  
Yeni bir bilgisayar toplarken işlemci ile ana kartı yüksek alıp diğerlerini düşük alarak ve sonradan yükselterek ne kadar mantıklı iş yapmış oluruz? Para zaman ve performans bakımından bakın. (Önemli olan para.)

Tek seferde al gitsin, şarça güncellemek sıkıntılı iş çünkü elindeki parçayı satacaksın değer kaybedecek, parçaları sattığında yenisini alana kadar kullanamayacaksın, ölücü ikinci elcilerle uğraşacaksın satmaya çalışırken.

Dostum sadece oyun için topluyorsanız i5 ve halefi olan işlemciler işinizi görecektir, yok render modelleme işleri için topluyorsanız işlemcinizin baya güçlü olması lazım. Atıyorum işlemci anakart vs. aldıktan 5-6 ay sonra ekran kartını ve kalan parçaları alacaksanız eğer bu sefer eski nesil parçalara kalmış olursunuz. Aralıklı parça toplanacaksa benim tavsiyem; ilk etapta kasa, PSU, HDD, SSD, RAM gibi çok hızlı değişime uğramayan parçaları almanızdır, sonraki etapta işlemci, anakart ve ekran kartını almak daha güncel bir sistem toplamanızı sağlayacaktır. Bütçe yetersiz kalacak gibi ise oyun için çok üst seviye i7 gibi işlemcilere yönelmeyin, eğer sıkıntı olmaz diyorsanız sonradan ekran kartını değiştirip yoluma devam ederim diyorsanız işlemciyi güçlü tutun, çünkü ekran kartı performansı işlemcilerden çok çok daha hızlı gelişiyor.

Bu biraz alacağın sisteme bağlı.
1080 alacaksan gidipte G4560 alamazsın.

İlk işlemci düşük alabilirsin.
Mesela G4560 alırsın çok pahalı bir işlemci olmadığı için zarar etmen imkansız. Sonra RX 470 alırsın. Paran olunca i5 veya i7 alırsın.
Anakart önemli. Fanlarını kolay kontrol etmek için asus olan marka alınabilir ve en yüksek tutulması gereken ekran kartı. Sonra 8 GB ram alırsın. Paran oldukça 16 - zevkine 32 GB yaparsın.
Daha sonra SSD eklersin. 240 GB.
İşlemci soğutucu alırsın.
Güzel kasa fanları alırsın.
Şecenek çok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı