PC Yeniden Başlatma Sorunu

A.Kutsi

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar. Öncelikle, ilgi duyan ve vakit ayıracak herkese teşekkürler.
Windows 10 kurulu yeni format atılmış bir masaüstü bilgisayarım var. 3 katlı bir binanın orta katında; 2 adet 60'lık ampul, klima ve PC ile televizyon var. Philips televizyonu monitör olarak kullanıyorum. İki cihaz aynı prize, akım koruyucu priz ile bağlı idi. Klima ayrı bir şalter ile bağlanmış durumda, farklı buattan elektrik alıyor. Klimayı açtığım anda %70 veya çamaşır makinesi çalışırken %30, her ikisi de çalışmaz iken %10 ihtimalle PC kendisini yeniden başlatıyor.
Özellikle akşam saatleri olan bu durum evde çekilmez bir hâl aldı. Bilhassa film izlemek neredeyse otur kalk ile spora döndü. Doğal olarak gerginiz, sinirliyiz, sabırlıyız. Elektrikçiler (3 ayrı bağımsız) geldi hepsi sokaktaki direkten apartmana gelen kablonun 25-30 senelik olduğunu, her kata ayrı ve yeni kablo çekilmesi gerektiğini söylediler. Yaptırdık fakat bu eylem çözüm doğurmadı.
Akım koruyucu prizden şüphelenerek bağımsız ve 3'lü farklı prizlerle bağlantı kurduk ama olmadı.
Yazılıma bağlı olabilir diyerek format, BIOS sıfırlama yaptım, iş görmedi.
BIOS üzerinde düşük voltaj ile ilgili bir ibarenin değerini 3 farklı ayarında da denedim bir faydası olmadı.
Son olarak Tunçmatik UPS aldım, 850'lik. En azından elektrik anlık gidip geliyorsa veya hâlen düşük voltaj sorunu var ise PC kapanmasın devam etsin istedim. Ne yazık ki Tunçmatik, klimayı açtığım anda devreye girip çıkıyor ve o sırada PC yine yeniden başlıyor.

Sorun nereden kaynaklanıyor olabilir?

Sistemim:

• i3 6100
  • Msi B150 Gaming M3
  • 8 GB DDR4 Corsair
  • Dark Force 500 W PSU
Kasaya, güç kablosu ve HDMI kablosu takılı. Geri kalan her şey USB'lerden veya kablosuz bağlı.
2 yıllık sistem. 6-8 ay evvel günde bir iki kez kapanıp açılmış ve şimdi 1/4 dk'ya kadar yükselerek devam etmiştir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı