PCI 3.0 Anakarta, PCI 4.0 Ekran Kartı Takılır mı?

PCI-E 3 anakarta PCI-E 4 ekran kartı takarsak performans düşüşü olur mu?
Evet takabilirsin. Tıpkı senin anakartın gibi almayı düşündüğün (ya da düşünmeyip sadece merak ettiğin için sorduğun) ekran kartı da PCI-e soketine sahip. Aynı soket oldukları için takabilirsin. Lakin Bu yeni çıkan 4.0 teknolojisinin veriyolu genişliği, anakartının izin verdiğinden daha yüksek olduğu için tam performans alamayabilirsin.

Tersi durum mümkün mü örneğin şuan kullandığım ekran kartı 7950 fakat anakartım pci ex 2.1 tam performans çalışmıyor eğer uygunsa kademeli güncelleme yapmayı istiyorum çünkü masrafı hayli fazla olacak ryzen 3600 anakart ve en az 16/32gb ddr4 e geçme niyetindeyim e.kartı zaten saydıklarımla eş fiyatta sonraya güncellemeyi düşünüyorum.esas niyetim pubg orta/yüksek en az 100fps komple sistem en az 4000 bu bile zor,genellikle marka uyumluluğu gözettiğimden amd,asus ,sapphire gibi,ilginize şimdiden teşekkürler yinede tavsiye varsa duymak isterim.şuanki sistemim ; ocz256gb ssd,phenomII x4 940,2gbx4 ddr2 ,asus m4a79t deluxe,hd7970 3gb sapphire ,ps thermaltake 650/750w ,corsair 850w görüldüğü gibi çok uzun süre kullanıyorum sistemimi ve pubg 50 fps/70 fps(bunlar solo mod doku orta 3gb e.kartı olduğundan gerisi en düşük squat ve aksiyon olunca işkence ) veriyor ama darboğaz acaip hissediliyor sistem baya yıkılmaya başladı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı