Çözüldü PCI-e 2.0 anakarta PCI-e 3.0 R7 240 takılır mı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dcan2345

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Sizlere sorum olacaktı. Sorum PCI-Express 2.0 anakarta R7 240 ekran kartı takmak istiyorum. Ama ekran kartı PCI-e 3.0, acaba uyumsuzluk olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet, takılır. Sorun yaşamasınız. PCI 4.0 ekran kartı bile takabilirsiniz.
Belki görüntü vermeyebilir, ama bu düşük bir ihtimal bence sorun olmaz. Anakart modeliniz nedir? Mesela bu kartların bazı Foxconn G31MXP anakartlarda görüntü vermediğini duymuştum.

Belki görüntü vermeyebilir, ama bu düşük bir ihtimal bence sorun olmaz. Anakart modeliniz nedir? Mesela bu kartların bazı Foxconn G31MXP anakartlarda görüntü vermediğini duymuştum.

Anakartım Acer Q45T-AM.
Takabilirsem pazartesi günü sipariş vereceğim. O yüzden. Teyit edeyim dedim sonra sıkıntı çıkarmasın.

Son düzenleme:
Anakartım Acer Q45T-AM.
Takabilirsem pazartesi günü sipariş vereceğim. O yüzden. Teyit edeyim dedim sonra sıkıntı çıkarmasın.
Via marka kontrolcü yok. Hepsi Intel logolu kontrolcüler. Güvenle kullanabilirsiniz.

Ek olarak kullanacağınız ekran kartı PCI-E 1.0'ın bile özelliklerini dolduracak güce sahip değil. Performans kaybınız olmaz yani. :)

Bende PCI 3 anakarta PCI 4 ekran kartı takılı sıkıntı çıkmaz fakat tam hızda çalışmaz çok az bir performans kaybı olur.
Pratikte PCI-E 2.0 ile 3.0 arasında bir performans farkı yok. Yıllarca FX 8350 (2.0 destekli) ile GTX 770 kullandım. Daha sonra 6600K (3.0 destekli) ile GTX 770 kullandım. İşlemci farkı kaynaklı artış dışı bir performans farkı gözlemlemedim.

Ki bu konuda yapılmış onlarca test var. Mevcut PCI-E 4.0 kartlarda daha 3.0'ın limitine gelebilmiş değil. Bu yüzden pratikte performans farkı gözlemlenemiyor.

VIA marka kontrolcü yok. Hepsi Intel logolu kontrolcüler. Güvenle kullanabilirsiniz.

Ek olarak kullanacağınız ekran kartı PCI-e 1.0'ın bile özelliklerini dolduracak güce sahip değil. Performans kaybınız olmaz yani. :)

Pratikte PCI-e 2.0 ile 3.0 arasında bir performans farkı yok. Yıllarca FX 8350 (2.0 destekli) ile GTX 770 kullandım. Daha sonra 6600k (3.0 destekli) ile GTX 770 kullandım. İşlemci farkı kaynaklı artış dışı bir performans farkı gözlemlemedim.

Ki bu konuda yapılmış onlarca test var. Mevcut PCI-e 4.0 kartlarda daha 3.0'ın limitine gelebilmiş değil. Bu yüzden pratikte performans farkı gözlemlenemiyor.

Ben FPS farkı demedim tam frekansta çalışmaz en fazla 30 MHz falan yani buna zaten performans düşürmez.

Yeni konular

Geri
Yukarı