PCI-e Express to NVMe M.2 adaptor anakart uyumu

237683

Kilopat
Kolay gelsin arkadaşlar,

Evimde kullandığım desktobun anakartı Gigabyte'ın, NVMe portuna sahip olmayan ve bu porta native olarak chipsetinden de destek vermeyen bir versiyonu. (En son BIOS güncellemesi yapıldı) sistemimden memnunum ve en az iki sene daha güncellemeyi düşünmüyorum. ( i7 2600K 4.4GHz o/c - R9 390X 8 GB ekran kartı - 16 GB 2400 MHz RAM) ancak aşağıda fotoğrafını paylaştığım PCI Express adaptorlerinden alıp, bilgisayarımı NVMe kullanılabilir haline geitirp, işletim sistemini ve kullandığım bazı program ve oyunları bunun üzerine kurmayı planlıyorum.
Ancak anakartım NVMe sürücülerini desteklemediği için bu adaptor ile sorun yaşar mıyım? Yoksa bu adaptor amaçladığım şey için, işimi görür mü? Tecrübesi ve fikri olanlar için şimdi den teşekkürler.

1.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Adaptörler yardımı ile M.2 NVMe SSD taksanız bile bootable özelliğinin çalışmadığı ve Windows kurulumu yapılamadığını okumuştum. Ek olarak tam bir NVMe SSD performansı da alınamıyor.

Adaptörler yardımı ile M.2 NVMe SSD taksanız bile bootable özelliğinin çalışmadığı ve Windows kurulumu yapılamadığını okumuştum. Ek olarak tam bir NVMe SSD performansı da alınamıyor.

Hımmm demek ki bu iş denemeye deymecek kadar riskli. Benzer duyumlarım olmuştu o nedenle merak etmiştim. Bilgisayara ek bir SSD takayım en azından.

Teşekkürler.

Belki SATA SSD kullanabilirsiniz. NVME kadar hızlı olmasa da HDD lerden daha hızlı be sessiz çalışır. Umarım anakart SATA3 destekliyordur.

Destobumda 240GB lık bir adet SSD SATA3 üzerinden bağlı zaten. İşletim sistemim onun üzerine kurulu. Ancak NVMe SSD'ler de iştahımı kabartıyordu doğrusu. Şimdi biraz da yüksek kapasiteli bir SSD daha ekleyip programları da mekanik diskten ona geçirmeyi planlıyorum. En azından 2 sene daha beni idare eder. (Ekran kartımdan memnunum ama işlemcim i7 2600K sınırda işimi görüyor)

Çok teşekkürler.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı