PCI-e kablo bağlantısı

justsaybebeyim

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu PCI-e kablosunun her biriyle iletişim halinde olması normal mi? Avometreyle kısa devre ayarıyla baktım. Bütün kablolar birbiriyle bağlantılı. Hepsinde ötüyor. Kısa devre mi olmuş? Eğer konuya hakim olan varsa bir soru daha soracağım.

Dosya Ekleri

• 20221108_020555.jpg
    20221108_020555.jpg
    97,1 KB · Görüntüleme: 40
Yan yana olan alttaki 4 uç ortak GND ucudur. Üstteki 4 tane uç 12v ucudur. Bu 4'lü grupların kendi arasında kısa devre olması normal ama karşılıklı olarak kısa devre olmaması lazım.

Kablonun bir tarafı artı olarak düşün diğer tarafı eksi olarak düşün. Bütün artılar aynı ve bütün eksiler de aynı. Yani sen artılara tutarsan kısa devre ve eksilere tutarsan kısa devre gösterir. Fakat bir artı ve bir eksi tutarsan ve kısa devre varsa işte o zaman sorun var demektir ama buna hiç denk gelmedim.

Kablonun bir tarafı artı olarak düşün diğer tarafı eksi olarak düşün. Bütün artılar aynı ve bütün eksiler de aynı. Yani sen artılara tutarsan kısa devre ve eksilere tutarsan kısa devre gösterir. Fakat bir artı ve bir eksi tutarsan ve kısa devre varsa işte o zaman sorun var demektir ama buna hiç denk gelmedim.
Bunun şeması var mı acaba?

PC'ye çay damlamisti da şu an ekran kartım çalışmıyor. Güç kaynağının bu PCI-e kablosunun içinden de su çıkarmıştım. Yani ekran kartı hasar almayacak derecede temizdi ama şu an çalışmıyor. Acaba diyorum güç kaynağı kısa devreydi de o yüzden mi çalışmıyor. Onu test etmeye çalışıyorum.

Şeması var mı bilmiyorum ama şemaya gerek yok. Kablo siyah sarı olursa siyah eksi sarı artı ama eğer komple siyah olursa siyah renk üzerinde beyaz olarak işaret olur. İşaretli olan eksidir. Ayrıca sıvı teması oksit ve kısa devre sorunu yapabilir. Sorun bundan kaynaklı olabilir yani.

Şeması var mı bilmiyorum ama şemaya gerek yok. Kablo siyah sarı olursa siyah eksi sarı artı ama eğer komple siyah olursa siyah renk üzerinde beyaz olarak işaret olur. İşaretli olan eksidir. Ayrıca sıvı teması oksit ve kısa devre sorunu yapabilir. Sorun bundan kaynaklı olabilir yani.

Eğer kısa devre olsa güç kaynağı çalışmaması gerekli değil mi? Şu an sadece ekran kartım çalışmıyor. İşlemci üzerinden görüntü alıyorum şu an güç kaynağı çalışıyor. Acaba güç kaynağının PCI-e kablosu kısa devreyken güç kaynağı çalışır mı? Ekran kartını garantiye yolladım. Güç kaynağına tekrar takınca kısa devre yapıp bozulmasın yine?

Kısa devre varsa çalışmaması lazım fakat sıvı tam olarak nereye gitti bilemeyiz. Ekran kartı için olan güç kablosunu tüm bacaklarını ölçü aletinin DC Volt kademesinde ölçün ve 12v var mı bakın. Eğer varsa orada sorun yoktur.

Geri
Yukarı