PCI-E kablosu önerisi

AreYouOkey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, nasıl oldu bir fikrim yok. PSU'nun PCI-E kablosu eridi. Ben temizlemek için söktüğümde farkettim. Ekran kartımda 1X 8 pin güç girişi var. Kullandğım Xigmateg PSU'da 2 adet 8 pin girişi var. Ama ne yaptıysam 2. 8 pin PCI-E kablosu ekran kartına takılmıyor. Pinlerinden birisi (veya bir-ikisi emin değilim) girmiyor, girdiremiyorum. Daha zorlasam ekran kartına zarar vereceğim. Eriyen kablo zorlamadan kolayca giriyor, sağlam kabloyu takamıyorum. Bende bir tane PCI-E uzatma kablosu alarak sorunu çözebileceğimi düşündüm.
Eriyen kablo:
yan.jpg
yan2.jpg

Sağlam ama bir türlü takamadığım kablo:
sağlam.jpg

Ekran kartı girişi (Görünürde bir sıkıntı yok):
Ekran kartı.jpg

Not: Ekran kartında herhangi bir performans sorunu vs yoktu. Normal olarak kullanıyordum. Sadece temizlemek için sökeyim dediğim sırada kablonun bu hale geldiğini gördüm. İkinci girişi takmayı denedim takamadım. Zorladım o kadar sağ sola sallayarak vs denedim ama yok. Banamısın demiyor girmiyor oraya. Bende bir uzatma alıp sorunu çözmek istiyorum. 20-25 tl verebilirim. Önerilerinizi bekliyorum.

Almayı düşündüğüm kablolar:

İkinci linkteki kablo tekli ama yorumu çok. Genelde sıkıntı yok. Hepsiburada'daki kablo ikili. Daha çok işlevsel. Onu almak istiyorum fakat yorum 2 tane. Bu tip kablolarda yanma sorunu yaşayan çok ondan çekiniyorum. Önerilere açığım.

6 pini 8 pin yapan kablodan zamanında aldığım MSI GTX 760'ın kutusundan çıkmıştı. Bu yüzden kullanımının sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum ama yine de çok akım geçtiği için ısınıp erimiş olması aklıma geliyor sadece. Voltaj vb. bir ayarını değiştirdiniz mi ekran kartının?
Elinizdeki sağlam dediğiniz pinler bir değişik geldi bana. Yuvada 3 adet kare varken elinizdekinde 2 adet var. Elimdeki 6 pini 8 pin yapan kabloda ise köşedeki 2 kareden köşede olan boş.
Attığınız Hepsiburada linkindeki de elinizdeki gibi. Hem 6 pinden 2 adet 8 pin yapıyor, bence riskli. Diğerini almanızı tavsiye ederim.

6 pini 8 pin yapan kablodan zamanında aldığım MSI GTX 760'ın kutusundan çıkmıştı. Bu yüzden kullanımının sıkıntı yaratacağını düşünmüyorum ama yine de çok akım geçtiği için ısınıp erimiş olması aklıma geliyor sadece. Voltaj vb. bir ayarını değiştirdiniz mi ekran kartının?
Elinizdeki sağlam dediğiniz pinler bir değişik geldi bana. Yuvada 3 adet kare varken elinizdekinde 2 adet var. Elimdeki 6 pini 8 pin yapan kabloda ise köşedeki 2 kareden köşede olan boş.
Attığınız Hepsiburada linkindeki de elinizdeki gibi. Hem 6 pinden 2 adet 8 pin yapıyor, bence riskli. Diğerini almanızı tavsiye ederim.
İşte onunda arkasında PCI-E yazıyor ama ne yaptıysam ekran kartına girdiremedim. Hepsiburada'da olan riskli gibi ama ben zaten 2 tane de olsa birisini takacağımdan sorun olacağını sanmıyorum. Onu almak isteme sebebim; eğer gene bir erime durumu vs olursa ikinciyi kullanırım diye düşündüm. Ekran kartına herhangi bir şekilde voltaj vermedim, OC yapmadım.

İkili olan daha iyi diyorsunuz ama biri eridiyse diğeri de eriyecektir bence. Tabii ki de karar sizin.
Ben şuanda galiba neden eridiğini kendi kafamda çözdüm. Ben bilgisayarı yeni topladım. Ekran kartı ve PSU eski olanları kullandım (R9 380 ve Xigmateg 600W 80+). İlk başta uzay montaj kullanıyordum kasam çok eski olduğu için yeni bir kasa spariş ettim gelene kadar uzay montaj ile idare edeyim dedim ve o sırada ekran kartı güç kablosu çok gerildi, gergin kaldı baktım bu böyle olmaz dedim 1 saat falan o şekilde kaldıktan sonra. Ardından eski kasanın içine montajladım anakartı vs. Ve sonra bu gün 4. gün. Ekran kartı fazla tozlanmıştı eski kasadan aldığım için. Bende temizleyim dedim ve durumu gördüm. Ekran kartı ve PSU 3 yıldır falan benimle ilk defa böyle oldu. Oda dediğim gibi benim hatam galiba. Yani erimesinin sebebi büyük ihtimalle ben kabloyu gerdirdiğim sırada kabloya zarar verdim. Başka bir slottan kullansam sorun olacağını sanmıyorum. O yüzden ekran kartına girdiremediğim slota uzatma kablosunu takacağım ve yeni erkek uçları ekran kartına takacağım. Kafamdaki plan bu.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı