PCI-EX1 X1 slota M.2 SSD takmak

PrPredatorr

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Konya
Daha fazla  
Meslek
İşsiz Bir Meraklı
Sizce M.2 SSD alıp bir adaptör ile PCI'a mı yoksa SATA SSD alıp eski anakartımdaki SATA 2 ile mi kullanayım?

İleriye dönük olması açısından m2 almanız daha mantıklı olacaktır.

pcie1 x1 = 2,5Gbit (250mb/sn ~)
Sata 2 = 3Gbit (300mb/sn ~)

Kısa vadede sata daha mantıklı gibi görünse de IOPS değerleri ve rastegele okuma yazma da M2 daha iyidir ayrıca ileride sistem güncellersen direkt M2 hazırda bekliyor olacak.

Düzenleme:
Alabiliyorsanız x4 adaptör alın. Tabi yeterli pci hattına sahip olduğundan emin ol ki tam performans (kayıpsız hız) alabilesin. Ekran kartı takılıysa sisteminde x16 hat o alır, x4 de adaptör alacak ona göre sen kendi sistemine göre modifikasyon yap.

Bu ürün işini görecektir.

Detaylı bilgi için şu videoyu referans alabilirsin. Murat Gamsız gayet net ve açık bir şekilde anlatmış:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
İleriye dönük olması açısından M.2 almanız daha mantıklı olacaktır.

PCI-E1 X1 = 2, 5gbit (250mb/sn ~)
SATA 2 = 3gbit (300mb/sn ~)

Kısa vadede SATA daha mantıklı gibi görünse de IOPS değerleri ve rastegele okuma yazma da M.2 daha iyidir ayrıca ileride sistem güncellersen direkt M.2 hazırda bekliyor olacak.

Düzenleme:
Alabiliyorsanız X4 adaptör alın. Tabi yeterli PCI hattına sahip olduğundan emin ol ki tam performans (kayıpsız hız) alabilesin. Ekran kartı takılıysa sisteminde X16 hat o alır, X4'de adaptör alacak ona göre sen kendi sistemine göre modifikasyon yap.

Bu ürün işini görecektir.

Detaylı bilgi için şu videoyu referans alabilirsin. Murat gamsız gayet net ve açık bir şekilde anlatmış:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Anakart eski Gigabyte M68MT-S2 kardeşimi 3 yıl idare edecek kadar GTX 950 phenom x4 955 8 GB 1600MHz RAM ve SSD'li bir sistem toplamak istiyorum anakartta 1 adet pcıexpress1.1 X16 var ama o ekran akrtı için diğerleri de PCI-ex kaç yazmıyor anakart modelini verdim yardımcı olur musunuz teşekkürler.

Anakart eski Gigabyte M68MT-S2 kardeşimi 3 yıl idare edecek kadar GTX 950 phenom x4 955 8 GB 1600MHz RAM ve SSD'li bir sistem toplamak istiyorum anakartta 1 adet pcıexpress1.1 X16 var ama o ekran akrtı için diğerleri de PCI-ex kaç yazmıyor anakart modelini verdim yardımcı olur musunuz teşekkürler.
PCIE 2.0 hızından faydalanabilirsin.

Ama M.2 pahalı bir de yıllarca 3000 MB M.2'yi 250 MB'de mi kullanayım kullan dersen kullanacağım.

Biraz geç olmuş ama ben de benzer bir soruna çözüm aradığım için, sana cevap vereyim:
Eğer PCI-e x1 slotun 1.1 ise M2'yi SATA'ya çeviren adaptör ve NVMe SSD al kullan bence daha mantıklı, X16 slotun 1.1 ise X1 slotunun 2.0 ve üstü olma olasılığı yok:). SATA'dan alacağın hız 300 MB/s, PCI-e'nin 1.1'den 250 MB/s hız alırsın. Anakartı değiştirirsen SATA'dan alacağın hız 768 MB/s olur, bir de benim gibi alırken PCI-e X1 slotuna bakmazsan PCI-e 2.0 X1 slota taksan dahi 500 MB/s hız alırsın :) Üst seviye anakart alırsan da zaten genelde 2 tane M2 slotu oluyor. SATA SSD'ler ile NVMe SSD'lerin fiyatları yakın zaten.

Teşekkürler 3 SSD alıp Raid yaptim hem performansları arttı hem aynı anda 850 MB ye kadar verebildim
Ama muhtemelen sonra alırım o adapterden kardesime

Düzeltme: NVMe SSD'ler SATA portunda çeviriciyle bağlasanız dahi bağlanmıyormuş, yani çalışmıyormuş, ben de yeni öğrendim bilginize.
PCI-e 2.0 X1 ve altını kullananlar için NVMe mantıklı değil, SATA RAID 0 daha mantıklı çünkü hem o hızı alamıyorsunuz hem de ekran kartınızın ısısını olumsuz etkiliyor özellikle de X16'nın altında konumlanmışsa daha da sıkıntı, ben ses kartını çıkardım ekran kartım 4-5 derece daha serin şuan. Ben çok ileriye dönük bir şey alma taraftarı değilim, hem dolar kuru hem de gelişen teknoloji karşısında paramız 1 yıl sonra çöp olabiliyor hatta oluyor da.
Attığım linkteki ADATA XPG 256'lıkmış orda ufak bir yanlış anlaşılma olmuş ama yakın fiyata bir tane ürün linki vereceğim yine

Geri
Yukarı