PCI Express 2.0 ve 3.0 Farkı

ozimete

Hectopat
Arkadaşlar herkese selamlar. Yeni bir tane ekran kartı alacağım beni bir iki sene idare edebilecek (Daha çok CS:GO sisteminde oyunlar oynayacağım.) bir kart olsun istiyorum GDDR3 olacak birde ben şu PC-I Express olayını anlamadım önceki kartım 2.0'mış ben de 3.0 alsam ne olur? Sonuç olarak ekran kartı GDDR3 soketli olacağı için 2.0 olursa ne fark eder 3.0 olursa ne fark eder?

Gigabtye G55-P55-UD3L Anakart
İ5 3.nesil 2.8 Ghz işlemci
KVR1333D3N9K2/4G 1333 Mhz RAM
Palit GTS250 GDDR3 2GB PC-I Express 2.0 Ekran Kartı

Ekran kartı önerileriniz nedir Bütçe 250 TL (max.)
Ben GT730 veya R7 250 ya da 240 düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum GDDR3 olsun, GDDR5 olsun, HBM olsun, isterse GDDR5x olsun bunlar ekran kartının içerisindeki belleklerin teknolojisi PCI-E ile aralarında alaka yok. PCI-E 2.0 ile 3.0 arasındaki farkı bariz bir şekilde görecek olanlarda profesyonel uğraşanlardır. PCI-E 3-2.0 olan ekran kartı, 2.0 dada, 3.0 dada çalışır, ileriye ve geriye yönelik çalışır sıkıntı olmaz.

Dostum GDDR3 olsun, GDDR5 olsun, HBM olsun, isterse GDDR5x olsun bunlar ekran kartının içerisindeki belleklerin teknolojisi PCI-E ile aralarında alaka yok. PCI-E 2.0 ile 3.0 arasındaki farkı bariz bir şekilde görecek olanlarda profesyonel uğraşanlardır. PCI-E 3-2.0 olan ekran kartı, 2.0 dada, 3.0 dada çalışır, ileriye ve geriye yönelik çalışır sıkıntı olmaz.
Cevabın için teşekkürler ben sana aslında şöyle diyeyim benim anakartım pci 2.0 ı destekliyor yani illa 2.0 ekran kartı almak zorunda miyım gddr3 olsa yeter mi eğer gddr 3 olması yeter gt 730 yerine r7 240 veya 250 alabilirim

Dostum geçici bir süre için alıyorsan ne aldığın pek mühim değil ama GDDR5'in performansı çok daha üstün GDDR3'e göre. İlle PCI-E 2.0 almak zorunda değilsin.

Cevabın için teşekkürler ben sana aslında şöyle diyeyim benim anakartım pci 2.0 ı destekliyor yani illa 2.0 ekran kartı almak zorunda miyım gddr3 olsa yeter mi eğer gddr 3 olması yeter gt 730 yerine r7 240 veya 250 alabilirim
Benim anakartım PCI 1.0 , Msı r7 240 PCI 3.0 takılı sorun yok. Bütçeni 50 TL artırabilirsen r7 250x öneriyorum. Artıramıyorsan Msı r7 240 alabilirsin ama baştan söyleyeyim. 1080p performansı bekleme 720p de çoğu oynu yüksek grafikte oynadım. Far Cry 4, Battlefield 4, Crysis 3, Call of Duty Ghost, AC: Rogue, Dylight Light, Sniper Elite tüm serisi, Batman arkham knight hariç tüm serisi... Şimdiye kadar bunları denedim 720p yüksek ayarda hepsini oynadım. 40 Fps civari oda bana yetti.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı