PCIe 4x slotunda ekran kartı çalışır mı?

Techmania

Hectopat
Daha fazla  
Merhabalar teknik bir sorum olacak yardımcı olursanız sevinirim.

Mevcut durumda DELL optiplex 9020 SFF kasa bir bilgisayarım var. PCIe girişi olarak da 1 adet 16x ve 1 Adet 4x bulunmakta ve ben bu kasayı biraz upgrade ederek SSD ve 16 GB RAM taktım ve bir adet de MSI GTX 1050 Ti LP takmayı planlıyorum. Hatta kartı aldım bile yolda :D Sorunum şudur ki 16x PCIe slotu PSU ya çok yakın ve 2 slotluk yer kaplayan ekran kartı kalınlık olarak sığmayacak. Bu ekran kartını 4x PCIe slotuna taksam ne olur? Çalışır mı? Çalışacağını düşünüyorum ancak çalışırsa da ne kadar bir performans kaybı olur? Teşekkür ederim şimdiden. (Resimlerde Kırmızı ile çizdim ilgili 4x PCIe slotunu zaten anlarsınız da soru işaretine mahal vermeyeyim :D)

GUID-2A806749-CADF-414D-B2CE-54B5FBBEAE19-low.jpg
GUID-476FB4B9-1B78-45CC-A630-F5898482C5EB-low.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekran kartı o slot ta çalışır. Fakat öncesinde slotun kart tam oturması için slotun karta değen kısmını yontmak gerekir biraz riskli bir işlem. Eğer farklı bir noktaya kartı sabitleyebilirseniz riser ile 16x slota kartı takabilirsiniz.

Ekran kartı o slot ta çalışır. Fakat öncesinde slotun kart tam oturması için slotun karta değen kısmını yontmak gerekir biraz riskli bir işlem. Eğer farklı bir noktaya kartı sabitleyebilirseniz riser ile 16x slota kartı takabilirsiniz.
4x PCIe slotun arkası açık yani yontmaya gerek kalmaz sanırım. 2 numaralı resimde görüldüğü gibi 16x bir kartın da oturması için yapılmış gibi düşünüyorum. Peki performans kaybı olur mu?

PCIe expansion kablo alman işini görecektir, ekran kartını aldığın expansion kablosuna göre konumlandırabilirsin.

PCIe expansion kablo alman işini görecektir, ekran kartını aldığın expansion kablosuna göre konumlandırabilirsin.
kasanın içi çok dar expansion kablo ile kasa içine sığdırabileceğimi sanmıyorum. yani kasa böyle resimdeki gibi tıkış pıkış :D

Dosya Ekleri

• GUID-BE1B8E04-7172-4BCB-82DE-21734BE1A76F-low.jpg
    GUID-BE1B8E04-7172-4BCB-82DE-21734BE1A76F-low.jpg
    85,6 KB · Görüntüleme: 86
Malesef PCIe 4x slotu kartının ihtiyacı olan 75W gücü sağlamayacaktır.
peki kullanma kulavuzunda şöyle bir şey yazıyor;

PCI Express x16 (wired as x4) data width (maximum) — four PCI Express lanes
Mini-Tower one 164-pin connector
Small Form Factor one 64–pin connector
Ultra Small Form Factor none

Yani bende ki kasa kırmızı ile yazılı olan ve mavi ile yazılı olandan anladığım kadarıyla benim 4x PCIe dediğim sanırım 4x büyüklüğünde bir 16x? Doğru mu anlamışım tam anlam veremedim?

1 adet PCIe x16 slotun var Anakart üzerindeki mavi uzun olan 16GB/s hızında.
1 adet PCI x1 slotun var görseldeki siyah kısa olan 500MB/s hızında.

1 adet PCIe x16 slotun var Anakart üzerindeki mavi uzun olan 16GB/s hızında.
1 adet PCI x1 slotun var görseldeki siyah kısa olan 500MB/s hızında.
kullanıcı klavuzunda o kısa olana 4x diyor 1. resimde belirtildiği şekilde?
bir de 2. resimde olduğu gibi PCI Express x16 (wired as x4) data width (maximum) diyor burayı tam anlayamadım. sanırım o da 16x ancak büyüklüğü 4x gibi yapılmış sanırım :S kafam bu nedenle baya karıştı.
Sanırım anladım gibi. Çok az da olsa bazı anakartlarda 4x PCIe slotları işlemciye değilde 16x slota kablolanmış oluyormuş o nedenle de 4x e takılan her şey aslında 16x slota takılmış gibi işlem yapıyor. yani aslında anakarttaki 4x aslında yandaki 16x e bağlı bir dönüştürücü gibi sanırım. (tabi yanlış da olabilir bu benim düşüncem) çünkü youtube da bazı videolarada bu kasaya 1050 ti LP takıp çalıştırıyorlar.
@Recep Baltaş @Ali Güngör bir el atsanız da bizi aydınlatsanız :D

Dosya Ekleri

• Mainboard.png
    Mainboard.png
    64 KB · Görüntüleme: 77
  • PCIe.png
    PCIe.png
    7,9 KB · Görüntüleme: 77
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı