PC'ye güç gitmiyor

Bebek Shaun

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
RAM
G.Skill 3200 Mhz 8x2 GB Ram
Ekran kartı
Zotac Gtx 1660 Super
Anakart
Gigabyte B450M S2H
İşlemci
Rezene 3 3100
Daha bu gece PC oynayıp saat 4'te yattım. 10'da kalktım, PC'yi bir açayım dedim ama PC açılmadı. Sabah ben kalkmadan önce elektrikler gidip gelmiş ama o sırada PC kapalıydı. Güç kaynağı kablosunu değiştirdim bir işe yaramadı. Sanırım PC'ye elektrik bile gitmiyor. Çünkü ne zaman kulaklığımı PC'ye taksam. Kulaklığın ışıkları hemen yanardı. Artık öyle olmuyor. Hangi yolları deneyebilirim? Prizde bozuk olamaz, monitor ve telefon şarjı aynı prizde çalışıyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_20220920-111443_Chrome.jpg
    Screenshot_20220920-111443_Chrome.jpg
    76,9 KB · Görüntüleme: 18
Daha bu gece PC oynayıp saat 4'te yattım. 10'da kalktım, PC'yi bir açayım dedim ama PC açılmadı. Sabah ben kalkmadan önce elektrikler gidip gelmiş ama o sırada PC kapalıydı. Güç kaynağı kablosunu değiştirdim bir işe yaramadı. Sanırım PC'ye elektrik bile gitmiyor. Çünkü ne zaman kulaklığımı PC'ye taksam. Kulaklığın ışıkları hemen yanardı. Artık öyle olmuyor. Hangi yolları deneyebilirim? Prizde bozuk olamaz, monitor ve telefon şarjı aynı prizde çalışıyor.
Ya şarj giriş yerinde sorun vardır ya da akü bozuktur kolay kolay olmaz böyle şeyler

Daha garip bi çözüm ile çözmüştüm ben böyle bi durumu. ana pirize (uzatma kullanıyorsan) çıkartıp ters takıp açmayı deneyin. Ters şoklama ile açılıyor.

Merhaba, bir keresinde benim de başıma gelmişti. Sabah 06 sularına kadar çalışan bilgisayarım saat 11 de çalışmaz oldu. Bilgisayarı tamirciye götürdüm oda " anakartta devre yanmış " dedi ve 300 TL karşılığında bir parçayı değiştirdi (ismini hatırlamıyorum). Sonrasında düzelmişti. Özel bir kamera ile elektriğin nerelerden geçtiğine bakıyorlar. Güzel bir bilgisayarcıya gidersen işin çözülecektir.

PSU' nun 220v girişindeki sigorta ve diyot kısmı yanmış büyük olasılıkla. Genelde schottky diyot ve köprü diyot takımı bozuluyor. En yakın elektronikçiye götürürsen tamir ederler. Parçalar ucuz ona göre pazarlık et tamiri basit çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı