Peak 600 güç kaynağı kablo arızası

TheRedWWizard

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. Bundan 3 ay önce güç kaynağımın fanı dönmediği için bilgisayarım sürekli kapanıp açılıyordu. Fanını yaptırdım. Sorunsuz çalışıyordu fakat 2 gün önce oyun oynarken bilgisayar bir anda kapandı. Yeniden açmak için düğmeye tıkladım. 10 saniye sonra sanki elektrik kesintisi oluyormuş gibi bilgisayar kapandı. Her bilgisayarı açmak istediğimde bu olay yaşandı. Sorunumun RAM'ler de olacağını varsayıp başka RAM'ler ile denedim fakat sonuç yine aynı. Ayrıntılı temizledikten sonra da bilgisayarı açmayı denedim. Hiçbir değişiklik olmadı yine kapanıyordu. Sorunum buraya kadardı. Şimdi bulduğum çözümü paylaşacağım. Bilgisayarıma zarar gelir mi onu öğrenmek istiyorum.

Fanını yaptırdıktan sonra kasanın içindeki güç kabloları çok sıkışık olduğundan hepsini bir araya toplamıştım. Dün o topladığım kabloları açtım ve biraz salladım. Sonra geri yerleştirdim. Bunu yaptıktan sonra bilgisayarım açıldı ve sorunsuz 1 gündür çalışıyor. Güç kaynağımı değiştirmeli miyim? Yoksa kullanmaya devam etsem bir sıkıntı olmaz mı?

Sistem: AMD FX 6300 / MSI AMD Radeon 460 2 GB / 8 GB RAM / regular 500W- peak 600 güç kaynağı / M5A78L-M LX3 anakart.

Hocam, anladığım kadarıyla kablolarda içten kırılmalar var. Büyük ihtimalle de 12V kanalında var. Bu kablolar genellikle sarı olur. Kırmızı olanlar ise 5V olur. Elbette üreticiye göre de değişebilir. Tavsiyem bu şekilde kullanmayın. Bu arızanın tespiti zor olabilir. İmkan varsa yeni bir PSU alın derim.

Geri
Yukarı