Pentium D 820 - GeForce 6600 sistem için yükseltme önerisi

DenBay Tech

Hectopat
Makaleler
5
ASUS P5LP-VX Sony VGC-RA940G

Mevcut islemci: Intel Pentium D 820 2.8 GHz.
Chipset: İ945p.
Soket: LGA 775.

Bu siteyi buldum sizce Core 2 Duo E6700 ya da Extreme X6800 takmak istesem olur mu?

https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/945P_Express.html

4 GB DDR2 RAM (2+2 GB ile olusturdum)

Maksimum 8 GB takabilirim cunku anakartta 4 slot var. İkisi bosta.

GPU: ASUS GeForce 6600 256 MB DDR2.

(Mevcut kartta sadece VGA ve DVI var, HDMI olmadigi icin bu karti degistirmek istiyorum)

PCI-e X16 ile baglanan herhangi bir kart taksam calisir mi? (bus hizi disinda)

Mesela GTX 460 1 GB GDDR5.

https://www.ebay.com/itm/255744983616?hash=item3b8b96c240:g:n6UAAOSwX7lh9c9T&amdata=enc:AQAHAAAAoNROEZ3ujgLBkUAY6wci5VKwtRqiQfE8wJWIKjOoXANM03pNCZer/UqeCV62T1ZyfYixSEsMLtYQ5PLjzs1rkDgD7gYxCqjcA4rHTzyf5Jx+lrsGBdho+6WEaHTGGshRuAGbwP/hKUpYSPr/kL4zieE+hsZ3zH2fEQ8CCkBGLKt6WfpaaNOzslr1XEr+bpwWUB+B5+GXBssvviTqdiP6HSg=|tkp:Bk9SR_znuPH4YA

Depolama: 120 GB SanDisk SSD Plus + 1 TB 7200 RPM Seagate HDD.

Not! Amerika'da yasiyorum dolayisiyla fiyatlari dert etmeyiniz.
GPU butcesi 10-20 USD.
İslemci 5-15/20 USD olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci olarak 775 de en iyilerden olan q9650 alabilirsiniz veya q9550 q9400 . Ekean kartinda pcie sadece veri hizini etkiliyo istediginiz ekran kartini taka bikirsiniz ama o işlemciyle yeni nesil ekran kartlari darboğaz yapar

ASUS P5LP-VX Sony VGC-RA940G

Mevcut işlemci: Intel Pentium D 820 2.8 GHz.
Çipset: 945P.
Soket: LGA 775.

Bu siteyi buldum sizce Core 2 Duo E6700 ya da Core 2 Extreme X6800 takmak istesem olur mu?

https://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/945P_Express.html

4 GB DDR2 RAM (2+2 GB ile oluşturdum).

Maksimum 8 GB takabilirim çünkü anakartta 4 slot var, ikisi boşta.

GPU: ASUS GeForce 6600 256 MB DDR2.

(Mevcut kartta sadece VGA ve DVI var, HDMI olmadığı için bu kartı değiştirmek istiyorum.)

PCIe x16 ile bağlanan herhangi bir kart taksam çalışır mı? (Bus hızı dışında)

Mesela GTX 460 1 GB GDDR5.

https://www.ebay.com/itm/255744983616?hash=item3b8b96c240:g:n6UAAOSwX7lh9c9T&amdata=enc:AQAHAAAAoNROEZ3ujgLBkUAY6wci5VKwtRqiQfE8wJWIKjOoXANM03pNCZer/UqeCV62T1ZyfYixSEsMLtYQ5PLjzs1rkDgD7gYxCqjcA4rHTzyf5Jx+lrsGBdho+6WEaHTGGshRuAGbwP/hKUpYSPr/kL4zieE+hsZ3zH2fEQ8CCkBGLKt6WfpaaNOzslr1XEr+bpwWUB+B5+GXBssvviTqdiP6HSg=|tkp:Bk9SR_znuPH4YA

Depolama: 120 GB SanDisk SSD Plus + 1 TB 7200 RPM Seagate HDD.

Not: Amerika'da yaşıyorum, dolayısıyla fiyatları dert etmeyiniz.
GPU bütçesi 10-20 USD.
İşlemci 5-15/20 USD olur.
Anakarta uyumlu en yüksek işlemciler dediğiniz iki işlemci. Onun haricinde Core 2 Duo'nun daha üst serilerini ve Core 2 Quad işlemcileri desteklemiyor. RAM olarak en fazla 4 GB desteği var yani 8 GB RAM takamazsınız. Dediğiniz ekran kartı da PSU yettiği sürece uyumlu. Ekran kartının PCI Express slotuna sahip olması yeterli.

Anakarta uyumlu en yüksek işlemciler dediğiniz iki işlemci. Onun haricinde Core 2 Duo'nun daha üst serilerini ve Core 2 Quad işlemcileri desteklemiyor. RAM olarak en fazla 4 GB desteği var yani 8 GB RAM takamazsınız. Dediğiniz ekran kartı da PSU yettiği sürece uyumlu. Ekran kartının PCI Express slotuna sahip olması yeterli.
en fazla 4 değil ben bu sisteme 6 GB RAM takmışlığım var. Elimdeki modüller birbirini tutmadığı için uyumsuzdular (Yani RAM'ler farklıydı)

Hepsi aynı 4 tane 2 GB modül alacağım. Onun dışında GTX 460 veya GTX 550 Ti olur değil mi ?

Yalnız bir sorum olacak.

Şu anki takılı GeForce 6600'da HDMI yok. Sadece VGA ve DVI bulunmakta.

Benim takacağım kart HDMI ve 2 DVI'ya sahip. HDMI çalışır değil mi ?

Ekstra Not : PC'yi televizyona bağlayıp kullanacağım. Televizyonda BIOS gözükür mü ? Yoksa sadece Windows'mu ?

Son düzenleme:
En fazla 4 değil, ben bu sisteme 6 GB RAM takmışlığım var. Elimdeki modüller birbirini tutmadığı için uyumsuzdular (Yani RAM'ler farklıydı).

Hepsi aynı 4 tane 2 GB modül alacağım. Onun dışında GTX 460 veya GTX 550 Ti olur, değil mi ?

Yalnız bir sorum olacak.

Şu anki takılı GeForce 6600'da HDMI yok. Sadece VGA ve DVI bulunmakta.

Benim takacağım kart HDMI ve 2 DVI'ya sahip. HDMI çalışır değil mi?

Ekstra Not : PC'yi televizyona bağlayıp kullanacağım. Televizyonda BIOS gözükür mü? Yoksa sadece Windows mu?
Anakart dediğiniz gibi 945P çipsete sahipse o çipset en fazla 4 GB RAM destekliyor. Anakartın kendisiyle ilgili internette pek bilgi bulamadım ancak Asus'un P5LD2 ve P5LD2 SE gibi diğer 945P çipsetli anakartlarına bakarsak onlarda da en fazla 4 GB RAM desteği verilmiş.

Dediğiniz ekran kartları da güç kaynağı yettiği sürece uyumlu olur, HDMI bağlantısı konusunda sorun olmaz. BIOS, TV'de de gözükür.

Anakart dediğiniz gibi 945P çipsete sahipse o çipset en fazla 4 GB RAM destekliyor. Anakartın kendisiyle ilgili internette pek bilgi bulamadım ancak Asus'un P5LD2 ve P5LD2 SE gibi diğer 945P çipsetli anakartlarına bakarsak onlarda da en fazla 4 GB RAM desteği verilmiş.

Dediğiniz ekran kartları da güç kaynağı yettiği sürece uyumlu olur, HDMI bağlantısı konusunda sorun olmaz. BIOS, TV'de de gözükür.
Fakat ben bu sistemde 6 GB RAM taktim. Belki Sony BIOS ile alakali bir durumdur cunku bilgisayarim aslinda Sony VGC-RA940G sistem.

Chipset 4g olsa bile 4 slot var ve her bir slot maks 2 gb aliyormus. 6 GB olayina oradan guvendim ve girdim. 6 GB RAM ile PC calisti merak etme. 6 zaten sabit bir kapasite olmadigi icin 6 alan 8'i neden almasin :)

Bir forum acmistim onla ve Recep Abi bizzat yazdi. Sistemimde 6 GB takiliydi ama RAMler farkli oldugu icin 6 GB olsa bile 3.00 kullanilir diyordu.

Uyumlu RAM almaktan baska cozum goremiyorum dedi.

Geri
Yukarı