Pentium Dual-Core E2140 Overclock

Öncelikler merhaba arkadaşlar benim sistem özellikleri :

• intel pentium dual core e 2140 1.6 gshz oc ile 1.8 ghz
  • ekran kartı : nvidia geforce gt 430
  • 3 gb ram

Ben bu PC ile crysis 3, dirt showdown, gta 4 gibi çoğu yüksek grafikli oyunları oynadım ama son zamanlarda baya bi kasmya başladı. Hele driver san francisconun kaşmasına çok şaşırdım. İşlemcide sıkıntı vardı ve fifa da 11 den beri kasıyordu. OC yapmaya karar verdim. Baya araştırma yaptım ve oc yaptım ama 220 den yukarı çıkartınca fsb'yi ya hdd çalışmıyor yada pc açılmıyor. Açılıp siyah ekranda kalıyor. Neden acaba ?

OC yapmak istiyorum. 1,6 ghz deyken driver sf çok kasıyordu, şimdi biraz azaldı. Ekran kartından yana sıkıntım yok. Çünkü full ayarda oynasamda aynı fps en düşükdede pynasamda aynı FPS. Herkez kötü diyor ama maşalllah oynatmadı oyun yok. İşlemcimin ısısı -5,-8 2 3 saat çalışınca oyundan çıkınca 10 15 derece. Bakır fan var her hafta temizliyorum. Isıda problem.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunları yaşamanın sebebi stabiliteyi sağlayamamış olman. Burak abi'nin de dediği gibi voltaj ayarlarını tutturamadığındandır.
Çünkü 0,2 GHZ overclock büyük bir artış değil, işlemci bu frekans hızını kaldırabilir.

Ancak şu noktaya dikkat vermeni istiyorum.
İşlemciye yaptığın 0,2 GHZ'lik OC işlemi oyunlarda performans artışı sağlamaz.

Kartınız sandığınız kadar yüksek seviye bir kart değil güncel oyunlar için. Düşük seviye bir kart. Bahsettiğiniz oyunları ancak düşük ayarlarda oynayabilirsiniz.
Ve şunu da bilmelisiniz ki oyunlardaki her ayar kartı aynı oranda zorlamaz.
Siz MSAA veya 16X Anti açtığınız taktirde ekran kartına çok büyük bir yük biner.
Hangi ayarın ne işe yaradığını da bilmelisiniz.

Yoksa bahsettiğim ayarlar kapalıyken düşük ayarlarda oynarsınız, oh ne güzel dersiniz. Unutur, farkında olmadan, bilmeden MSAA açarsınız ve oyun can çekişir :)
Buna ne oldu durup dururken dersiniz.

Sorunun çözümü 0,2 GHZ'lik bir OC işleminde değil, emin olabilirsin :) İşlemci - ekran kartı ayarlarını kontrol et. Oyunların en güncel yamalarını kullan. Sistemde zararlı yazılımlar var ise sistemi baştan temizle, sistemin temelini iyi at yani. Kur bir Windows 8.1 32 bit keyfine bak.
Tüm sürücülerini güncel tut ve en önemlisi o karttan, haddinden fazla performans bekleme :)

Daha 2 gün önce aynı senin sisteme sahip arkadaşın evine kadar gidip, işlemcisini değiştirdim, Windows 8.1 32 bit'e geçirdim.

Yorumun için sağ ol ama gerçekten de o 0,2 GHz OC baya bir fayda etti. Ben sizin mesajınızı görmeden önce Win 8.1 PRO 64 bit attım bilgisayara gayet hızlı memnunum ama kartımla şu an da low'da BF4 oynuyorum. GTA 4 ve Dirt Showdown'u MSAA açıkken oynadım. GTA'yı mediumda, Dirt Showdown'u full'e yakın oynadım. Teşekkür ederim. Eğer voltaj verirsem olur mu?

Şimdi 1600*1200 çözünürlükte mediumda kasmadan FIFA 14 oynuyorum :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı