Çözüldü Pentium E5200 voltaj ayarları nasıl olmalı?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
12
Daha fazla  
Arkadaşlar selam, OC konularına gerçekten hiç hakim değilim ve sizden yardım istiyorum. Fi tarihinden kalma Pentium E5200 kullanıyorum ve voltajsız stok 2.50 GHz hızından 3.02 GHz'ye çıkarabildim. BIOS'da %5, %10, %15, %20 ve %30 şeklinde hazır OC ayarları var ve %20 seçtim ben. %30'u seçtiğimde OC başarısız oluyor ve BIOS'a yönlendiriliyorum.

Sırasıyla:

1.8V Dual Over Voltage

VTT_CPU Over Voltage

1.25V Over Voltage ve 1.5V Over Voltage ayarları var BIOS içerisinde, hepsi de default. Voltaj vererek ısınana kadar canına okumak istiyorum bu işlemcinin, voltaj ayarlarını nasıl ayarlamam gerekli?

@Yiğitt35 hocam siz zannedersem FCLGA 775 işlemciler konusunda bilgilisiniz. Bir akıl verir misiniz rica etsem?

Çözüm
Arkadaşlar selam, OC konularına gerçekten hiç hakim değilim ve sizden yardım istiyorum. Fi tarihinden kalma Pentium E5200 kullanıyorum ve voltajsız stok 2.50 GHz hızından 3.02 GHz'ye çıkarabildim. BIOS'da %5, %10, %15, %20 ve %30 şeklinde hazır OC ayarları var ve %20 seçtim ben. %30'u seçtiğimde OC başarısız oluyor ve BIOS'a yönlendiriliyorum.

Sırasıyla:

1.8V Dual Over Voltage

VTT_CPU Over Voltage

1.25V Over Voltage ve 1.5V Over Voltage ayarları var BIOS içerisinde, hepsi de default. Voltaj vererek ısınana kadar canına okumak istiyorum bu işlemcinin, voltaj ayarlarını nasıl ayarlamam gerekli?

@Yiğitt35 hocam siz zannedersem FCLGA 775 işlemciler konusunda bilgilisiniz. Bir akıl verir misiniz rica etsem?

O anakart ile zaten %25'in üzerine çıkamazsınız kolay kolay. Ben Q9400 ile kullanıyordum o anakartı ve FSB hızı %20 OC'de iken 400'e getiriliyordu. Ben kendim ayarlayınca anca 411'e geliyordu. Stabil olmayan bir OC yapılmış oluyordu. Sistem mavi ekrana düşmese bile örneğin Zula oynarken doğamama fakat sesleri ve mermileri görebilme gibi bir Bug'a sokuyordu oyunu. Yazdığınız Voltaj seçeneklerini de açıklayayım;

1.8V Dual Over Voltage

RAM'lere uygulayabileceğiniz voltaj seçeneğidir, 1.90V'un üzerini ve hatta 1.90V'u bile tavsiye etmiyorum, RAM'leri yakabilirsiniz.

VTT_CPU Over Voltage

FSB yoluna yapılacak olan ve yine tavsiye etmediğim bir voltaj ayarı.

1.25V Over Voltage

Bu ayar ise kuzey köprüsüne yapılacak olan voltaj ayarı.

1.5V Over Voltage

Bu ayar da güney köprüsüne yapılacak olan voltaj ayarı.

Bunların arasından sadece kuzey köprüsüne yapılacak olan voltaj ayarı fazla sıkıntı çıkarmaz çünkü normalde de sıcak çalışıyor. Fayda sağlar mı? Hayır çünkü anakartın limitlerine takılıyorsunuz yine de. Tavsiyem beşer beşer anakart siyah ekranda kalana kadar ya da mavi ekran verene kadar FS'nin son noktasını bulmaya çalışın. Bu anakartta voltajları artırsanız bile fayda sağlamıyor.
Intel G31 çipsetine sahip ASUS P5KPL-AM SE kullanıyorum.

Ne yazık ki öyle bir seçenek göremedim BIOS üzerinde, sadece yazdığım voltaj seçenekleri var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

EFI öncesi çağlardan bir sistem bu. Hatta anakart bile DDR2.

@Yiğitt35 hocamda vardı bu anakart. OC konusunda çok bir ayarı yoktu diye hatırlıyorum ben.

@Falsey anakartım o kadar yeni değil maalesef. 😃 Video işime yaramıyor yani, yine de vakit ayırdığın için teşekkür ederim.

OC konusunda çok bir ayarı yoktu diye hatırlıyorum ben.
Temel mantıkta voltaj ayarlarını kurcalarsam yine de bir şeyler kazanabilir miyim hocam? Gerçekten de öyle aslında, BIOS bomboş. 😅

@Falsey anakartım o kadar yeni değil maalesef. 😃 video işime yaramıyor yani, yine de vakit ayırdığın için teşekkür ederim.

Temel mantıkta voltaj ayarlarını kurcalarsam yine de bir şeyler kazanabilir miyim hocam? Gerçekten de öyle aslında, BIOS bomboş. 😅

Voltaj ayarlarından öte sizin FSB hızını xeğiştirmeniz önemli. Çünkü voltaj vermeden 280FSB görmğştğm ben fozcoon G41MXE anakartımda.

Voltaja çok takılmayın. FSB olması en önemli.

Eğer yoksa kısaca tebrikler OC yapılamayacak bir işlemci karşımızda. Tabii program ile olur mu orası ayrı.

Ama voltaj bu işlemcilere çok gerekmiyor.

Ben E7500 işlemcime 2.93GHz hızından 3.8GHz hızına çıkartırken +100mv yetiyor. +150mv verdiğimde fazlasıyla yetiyor ama yine de fazla bir voltaj değil (benim anakartımda bu kadarı sınırlı işte ASUS P5G41T-MLX)

Sırasıyla:

1.8V Dual Over Voltage

VTT_CPU Over Voltage

O anakart ile zaten %25'in üzerine çıkamazsınız kolay kolay. Ben Q9400 ile kullanıyordum o anakartı ve FSB hızı %20 OC'de iken 400'e getiriliyordu. Ben kendim ayarlayınca anca 411'e geliyordu. Stabil olmayan bir OC yapılmış oluyordu. Sistem mavi ekrana düşmese bile örneğin Zula oynarken doğamama fakat sesleri ve mermileri görebilme gibi bir Bug'a sokuyordu oyunu. Yazdığınız Voltaj seçeneklerini de açıklayayım;

1.8V Dual Over Voltage

RAM'lere uygulayabileceğiniz voltaj seçeneğidir, 1.90V'un üzerini ve hatta 1.90V'u bile tavsiye etmiyorum, RAM'leri yakabilirsiniz.

VTT_CPU Over Voltage

FSB yoluna yapılacak olan ve yine tavsiye etmediğim bir voltaj ayarı.

1.25V Over Voltage

Bu ayar ise kuzey köprüsüne yapılacak olan voltaj ayarı.

1.5V Over Voltage

Bu ayar da güney köprüsüne yapılacak olan voltaj ayarı.

Bunların arasından sadece kuzey köprüsüne yapılacak olan voltaj ayarı fazla sıkıntı çıkarmaz çünkü normalde de sıcak çalışıyor. Fayda sağlar mı? Hayır çünkü anakartın limitlerine takılıyorsunuz yine de. Tavsiyem beşer beşer anakart siyah ekranda kalana kadar ya da mavi ekran verene kadar FS'nin son noktasını bulmaya çalışın. Bu anakartta voltajları artırsanız bile fayda sağlamıyor.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı