Performax Güç Kaynağı sisteme zarar verir mi?

RTX 3080 olan bir sistemi 650w 80+ bir güç kaynağı besleyebilir mi?

Rahat besler 11900K falan kullanmıyorsan, 750W Performax'a emanet etmekten kat kat daha güvenlidir. Parçalarının güvenliğine önem veriyorsan ve PSU kaynaklı bir arızada yerine yenisini koymakta güçlük çekeceksen böyle bir PSU'ya ihtiyacın var.

Ben de 4+ sene en çöp PSU'yu kullandım ama pek umrumda değildi çünkü sistem havaya uçsa bile yerine yenisini koyacak durumum var. Ama nedir sabahtan akşama kafamı ütülediği ve tabii güvenliği de artırmak için ROG Strix 550W Gold çektim 1,5 senedir kafam rahat. Çünkü PSU arızalarında ben anakartın ekran kartının uçmasından değil, depolama birimlerindeki dosyaların çöp olmasından çekiniyorum. Bu yüzden de iyi PSU önemli.

Hangi modeli? İşlemciye de bağlı.

Ryzen 5 5600X
ASUS TUF RTX 3080
Gigabyte B550M DS3H
16 GB (2x8) G.Skill Trident Z 3200MHz
Kingston 1 TB M.2 SSD

Kasa ve güç kaynağı hala belirlenmedi. Dediğim gibi tanıdık birisinin dükkanından alıyorum ve seçenekler sınırlı. Kendisi çok fazla sisteme Performax ve Power Boost taktığını ama sorun yaşamadığını söyledi böyle markaları değerlendiriyormuş ucuz olduğu için. Benim çok içim rahat etmedi bu yüzden konuyu açtım. Zaten çok fazla para harcayarak bu sistemi aldım ve sisteme bir süre boyunca verebilecek param yok maalesef. İşlemcim ileride kesin değişecek yerine Ryzen 5 5800x3D koymayı planlıyorum. O işlemciyi koyduğum zaman 650W 80+ yetmeyecek yüksek ihtimalle.

Olay biraz da bu aslında. Zaman geçtikçe sisteme zarar verir mi? Bu forumda ve bunun gibi forumlarda insanlar o kadar sert ki bu konuda. Sanki PSU'yu sisteme taktığım an patlayacak ve 4 şehit verilecek gibi davranıyorlar. Sizce ne gibi durumlarda sorun oluşabilir? Neye dikkat etmem gerekir? Veya zaten bu PSU sorun çıkarmıyorsa değiştirmeme gerek var mı? Sonradan ne olabilir?
Zaman geçtikçe olmaz zarar. Direkt patlar veya sessiz sedasız gider. Ömrü kısa olur en iyi ihtimalle. En kötü ihtimalle diğer parçalara feci derecede zarar verir. Bu her PSU'da geçerlidir ama bu oran, bu PSU'larda çok daha fazladır. Ayrıca sorunsuz kullanma olasılığınız da var. Everest PSU'yu sorunsuz kullanmıştım aylarca mesela ama yine de önermiyoruz tabii ki. Alınmaz kısacası. Şakaya gelmeyen bir iş. Çok kritik bir parça.

Geri
Yukarı