Pes Etmeme Yeteneği Nasıl Kazanılır?

ExecutioN

Hectopat
Daha fazla  
Hayatımda şu ana kadar neye adım attıysam 1-2 üzücü, kırıcı olay olunca hep vazgeçtim sonuç olarak 19 yaşımda olmama rağmen önemli hiçbir şey başaramadım. Hep bu erken pes etmelerim yüzünden ve artık bir şeyleri başarmayı, bir iş becerebilmeyi istiyorum. Sorum ise başlıkta gördüğünüz üzere, pes etmeme yeteneğini nasıl kazanabilirim?

Başarı kazanarak, ne kadar çok başarısız olursan o kadar çabuk vazgeçersin. Küçük şeylerle başla ve gittikçe devam et. Pes etme konularının ne ile bağlı olduğuna göre de değişir bu tabi. İş mi? Spor mu? Okul mu? Sosyal yaşam mı? Önemli bir şeyden kastınız nedir? Önünüze birden büyük hedefler koyup bunların olmasını beklerseniz hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Bir şeyi yaparken bunu neden yaptığını kendine sor ve devam et.

Başarılı olan birçok kişinin defalarca başarısız olduğunu öğrendiğin zaman. Çabuk pes ediyorsan yaptığın şeyi yeterince istemiyorsun demektir. Yani bu özünden içinden gelen yoğun yapma isteği oluşmalı. Bu baskıyı oluşturacak bir şeyler de olursa iyi olur. Misal hiç İngilizceyi kullanmayacak ve bunun eksikliğini hissetmediği bir hayatı olan birisine mutlaka İngilizce öğrenmelisin demen yeterince etki etmez. Ama bunun sıkıntısını yaşayan ve çok ihtiyaç duyan birisi öğrenmeye daha azimli istekli olur.

Bazı motivasyon videoları izleyebilirsin. Ama içinde olmadıktan sonra bir faydası olmayabilir.

Şu da çok etkili bir konuşmaydı tavsiye ederim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Kararlılık, içten yanmalı motor gibi, rasyonel bir prospektüs ile yaratılamayan, daimiyetini ve enerjisini, bireyin uzun yıllara dayalı zorlu birikiminden ve kişiliğinden alan bir şeydir.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı