PFN_LIST_CORRUPT ve SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION hataları

Kefren

Kilopat
Daha fazla  
Herkese selamlar,
AMD Ryzen 5 7600x
Gigabyte B650M DS3H
GSKILL 32GB (2x16GB) FLARE X5 DDR5 6000MHz
MSI ARMOR GTX 1060

1 Ay önce biraz yükseltme yapıp anakart, işlemci ve ram alıp kullandığım kasanın içersine yerleştirdim. Temiz kurulum yaptım montajda da herhangi bir sıkıntı yok. Windows 10 kurup yükseltmesini yaptım ancak Win11 oyunlarda çok fazla sıkıntı yaşadığım için ve bir kaç kez mavi ekran aldığımdan tekrar güncellemeyi geri çekip Win10 a geri döndüm. DDR5 6000 mhz 16x2 ramlerim var ancak EXPO desteğini açtığımda ansızın çıkan mavi ekranlardan kurtulamadığım için 4800 mhz de çalışmasını sorun etmedim ve expoyu kapatıp böyle devam ettim. Uzun süredir mavi ekran yemiyordum sadece Fifa 23 de ve ya Warzone 2.0 da crashlar yaşıyordum ancak Fifanınki directx sorunundan warzone ise zaten herkesin çözemediği bi crash problemi var. Derken bugün 2 kez mavi ekran yedim bir kez Fifa 23 oynarken PFN_LIST_CORRUPT kodlu bir kezde warzone oynarken System service exception mavi ekranlarıyla karşılaştım. Bütün mavi ekranların minidump kodunda ntkrnlmp.exe yi görüyorum ancak başlıkları bazılarında farklı. Çözümü bilmediğimden sizlerden yardım bekliyorum. Son yediğim SYSTEM SERVICE EXCEPTION mavi ekranın minidump dosyasını açıp inceleyemiyorum hatta yüklememe bile izin vermedi. O yüzden son mavi ekranın minidump malesef yok.

03.01.2023
12.01.2023
19.01.2023 12:18
19.01.2023 20:00

Yokmu yardımcı olacak ?

Yardımcı olacak kimse yok mudur ?

Son düzenleme:
- Öncelikle RGB Fusion' u cihazınızdan kaldırın. Mümkünse Revo uninstaller pro ile. Ardından artıkları temizlersiniz.
- Xbox kol veya başka bir araç kullanıyorsanız geçici olarak kullanmayın.
- CPU-Z kullanmayın. Sisteminizde varsa Revo Uninstaller Pro'yla silip artıkları kaldırın.
- Bluetooth servisini geçici olarak kapalı kullanın.
- Easy Anti Cheat kaynaklı hatalar almışsınız. Bir süre bu oyunları oynamayın. Mavinin sebebi bu mu bakalım. Ona göre çözüm üretiriz.
- randgrid.sys 'den yemişsiniz Call of Duty oyunlarında klasörünün içindeki bir driverdır kendisi. Arayıp bulup silip ardından dosya doğrulama yapın.

RGB Fusion'dan sonra arızanız düzelme ihtimali var diye düşünüyorum. Olmadı diğerlerini deneyin. Düzelme olduğunu fark ettiğinizde dönüş yaparsınız hangi işlemden sonra olduğunu.

Böyle geri dönüştür, yükseltmedir. Hiç tavsiye etmediğimiz şeyler ama sorun bundan kaynaklı da olabilir. Alttaki 2 komutu CMD ekranına yazıp çalıştırın.

SFC /scannow
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Aşağıdan chipset driverınızı güncelleyin.

- Öncelikle RGB Fusion'u cihazınızdan kaldırın. Mümkünse Revo Uninstaller Pro ile. Ardından artıkları temizlersiniz.
- Xbox kol veya başka bir araç kullanıyorsanız geçici olarak kullanmayın.
- CPU-Z kullanmayın. Sisteminizde varsa Revo Uninstaller Pro'yla silip artıkları kaldırın.
- Bluetooth servisini geçici olarak kapalı kullanın.
- Easy Anti-Cheat kaynaklı hatalar almışsınız. Bir süre bu oyunları oynamayın. Mavinin sebebi bu mu bakalım. Ona göre çözüm üretiriz.
- randgrid.sys'den yemişsiniz Call of Duty oyunlarında klasörünün içindeki bir driverdır kendisi. Arayıp bulup silip ardından dosya doğrulama yapın.

RGB Fusion'dan sonra arızanız düzelme ihtimali var diye düşünüyorum. Olmadı diğerlerini deneyin. Düzelme olduğunu fark ettiğinizde dönüş yaparsınız hangi işlemden sonra olduğunu.

Böyle geri dönüştür, yükseltmedir. Hiç tavsiye etmediğimiz şeyler ama sorun bundan kaynaklı da olabilir. Alttaki 2 komutu CMD ekranına yazıp çalıştırın.

SFC /scannow
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Aşağıdan chipset driverınızı güncelleyin.

Hocam RGB Fusion'u hiç kurmamıştım belki ilk kurulumda Gigabyte otomatik kurmuş olabilir onları da kaldırmıştım. PC'de hiçbir yerde göremesemde tekrardan kurup Revo ile tekrar sildim.
CPU-Z'yi de kaldırmış olmama rağmen gene aynı şekilde tekrar kurup Revo ile sildim.
Bluetooth dangılını sadece AirPods kullanacağım zaman takıyorum genelde takılı değil mavi ekran aldığım zamanlarda da takılı değildi, dahili bir Bluetooth yok.
CoD için dediğini yaptım. Biraz önce oynarken Crash yedim ama mavi ekran değildi o yüzden oyunun kendi sorunu bizim sorunumuzu CoD tarafında o işlem çözdü sanırım.
Ancak dayanamadım tabii FIFA oynadım :D Dediğin gibi Xbox kolu aracılığıyla (Kablo ile bağlıyorum) ve mavi ekran gene yedim. PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA kodlu bir mavi ekran.
Gene minidump dosyası açılamıyordu hata veriyordu. DropBox'a yüklerken de erişim izni sıkıntısı yapıyordu ama erişim iznini halledip DropBox'a yükledim (aşağıda mevcut), bende açılmıyor ama umarım sende açılır. Ayrıca mavi ekrandan sonra LiveKernelReports Klasöründeki WATCHDOG klasöründe de dump dosyası olduğu gördüm. Onu görünce AMD APU Driverını kaldırdım ardında da DDU ile NVIDIA driverını kaldırıp tekrar güncel kurulumunu yaptım. Anakartın sitesinden Chipset driverını kurmuştum zaten ancak tekrar indirip kurdum.

Son düzenleyen: Moderatör:
CoD için dediğini yaptım. Biraz önce oynarken Crash yedim ama mavi ekran değildi o yüzden oyunun kendi sorunu bizim sorunumuzu CoD tarafında o işlem çözdü sanırım.
Sevindim.
Ancak dayanamadım tabii FIFA oynadım :D Dediğin gibi Xbox kolu aracılığıyla (Kablo ile bağlıyorum) ve mavi ekran gene yedim. PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA kodlu bir mavi ekran.
Xbox kol driverını aygıt yöneticisinden sürücüyü sil diyerek silin. Kendisi tekrar kursun.
Sanırım Corsair ICUE kullanıyorsunuz onun içinde de CPU-Z var. O yüzden geçici olarak onu da kaldırın.

Bu işlemlerden sonra devam ederse bildirin.

Sevindim.

Xbox kol driverını aygıt yöneticisinden sürücüyü sil diyerek silin. Kendisi tekrar kursun.
Sanırım Corsair ICUE kullanıyorsunuz onun içinde de CPU-Z var. O yüzden geçici olarak onu da kaldırın.

Bu işlemlerden sonra devam ederse bildirin.

Yok herhangi bir Corsair programı kullanmıyorum hocam. Herhangi bir ekipmanımda corsair değil. Xbox'ı herhangi bir driver olmadan tak çalıştır olarak kullanıyorum. Hatta Xbox Donatılar bile yüklü değil. Ama kontrol edeceğim tekrardan.

Bu arada son dump dosyasını açabiliyormusunuz ?

• 1-2 gün Xbox kolu olmadan oynar mısınız? Ya da sistemi o şekilde kullanın. Bakalım sorun ondan mı? Eğer bundan ise sistemi internetsiz güvenli modla açın. Aygıt yöneticisinden driverını ya da bağlantısını bulup sağ tık sürücüyü sil yapın. Sistemi başlatıp tekrar takın.
  • Önceki hatalarınızda da şuankilerde de voicemeter'da yemişsiniz. Geçici olarak onuda kaldıralım.
  • Onun dışında hala CPU-Z kullanan bir programınız var ama program listenizi foto olarak atın bir inceleyelim ne olabilir diye.
Son olarak DDU ile AMD driverınızı kaldırıp verdiğim linkten indirdiğiniz driver ile kurulum sağlayın. Yüklenmeyen modül listenizde CPU-Z, easy anti cheat(genelde bundan sorun alınmaz), Xbox bağlantı driverları ve AMD driverları var. Kol olayını denedikten bu işlemi yapın.

• 1-2 gün Xbox kolu olmadan oynar mısınız? Ya da sistemi o şekilde kullanın. Bakalım sorun ondan mı? Eğer bundan ise sistemi internetsiz güvenli modla açın. Aygıt yöneticisinden driverını ya da bağlantısını bulup sağ tık sürücüyü sil yapın. Sistemi başlatıp tekrar takın.
  • Önceki hatalarınızda da şuankilerde de voicemeter'da yemişsiniz. Geçici olarak onuda kaldıralım.
  • Onun dışında hala CPU-Z kullanan bir programınız var ama program listenizi foto olarak atın bir inceleyelim ne olabilir diye.
Son olarak DDU ile AMD driverınızı kaldırıp verdiğim linkten indirdiğiniz driver ile kurulum sağlayın. Yüklenmeyen modül listenizde CPU-Z, easy anti cheat(genelde bundan sorun alınmaz), Xbox bağlantı driverları ve AMD driverları var. Kol olayını denedikten bu işlemi yapın.
Kusura bakmayın rahatsız ediyorum, benim açtığım konuda da bulunan minidump'ı inceleme şansınız var mı müsait zamanda? Muhattap bulamadım da.

Kolu sadece fifa oynayacağım zaman bilgisayara bağlıyorum onun haricinde takılı değil zaten oyunlar dışında mavi ekran yemiyorum ama dediğinizi deneyeceğim.
Voicemeter'ı kaldırdım ancak mikrofon ile işim olduğunda kurmak zorunda kalacağım genede oyun oynarken aktif olmamasına dikkat edeceğim.
Linklediğiniz driverı kurdum

REVO'da görünen uygulamalarım bu şekilde ;

Son düzenleme:
Tamamdır Gigabyte 'a ait 2 tane yazılım görüyorum orada onları kaldıralım. Ardından tekrar mavi yerseniz yeni dump dosyalarınızı atın.

Yeni konular

Geri
Yukarı