Phenom2 955BE Cinebench R15 OC Sıkıntısı

S1nanozk

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar herkese iyi forumlar, aslında çok fazla oc işlemleri ile uğraşmam ancak işlemcimin çarpan kilidi açık olduğu için çarpanı arttırıp 3.2'den 3.6'ya çıkarıp kullanıyordum arada bir de olsa. Gerçi son yıllarda çarpanı 'Auto' konumuna getirip hızı kendi düşürüp arttırıyor, bu şekilde kullanıyorum. Bugün Cinebench 15 de bir test yapmak istedim, bios'tan sadece çarpanı arttırıp 3.6 ghz'e çıkardım ve testi başlattım, bir yandan da Cpuıd Hwmonitör ile sıcaklıkları kontrol ediyordum; testin sonlarına doğru reset attı bilgisayar. Sıcaklıkta aksine çok iyiydi aslında. Maksimum 44-45 C de iken oldu bu olay. Sorun neden kaynaklanabilir acaba? Vakit ayırıp okursanız sevinirim. Bu arada hem kasa içi soğutmam gayet iyidir hem de cpu soğutucum Tt BigTyp12.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu durum programla alakalı bir durum olabilir mi? Çünkü R10 ya da 11.5da bir problem yaşamıyorum. Sadece R15 de böyle bir sıkıntı yaşadım ben de eski haline getirdim sistemi.

Şimdi konu başında sacede R15 de reset attı dedim ama biraz önce R10'da da 'Whea_Uncorrected_Error' mavi ekran hatası ile karşılaştım. Analaşılan sadece çarpan kilidini arttırıp voltaja dokunmamak, anakarta da yük bindiriyor ekstradan. Tekrar 3.2ghz e aldığımda bu sefer takır takır aldı render ı. Yalnız anlamadığım nokta önceki anakartlarımda böyle bir problemle karşılaşmıyordum, sadece çarpan kilidi ile 3.6ghz'e çıktığımda kapanma vs. yaşamıyordum. Ya işlemcim yaşlandı ondan böyle oluyor dicem(biraz saçma da olsa), ya da anakart voltaj vermeden bindirilen yükte sıkıntı çıkarıyor. Ya da en son ihitimal Windows 10 ile alakalı bir durum söz konusu. Sizler ne düşünüyorsunuz?

Anakart şüphesiz overclock esnasında haylice ehemmiyet arz eden bir bileşen. Mosfet ve kapasitör kalitesi direkt olarak verilen voltaj sonrası sistemin kararlılığını etkiliyor. Böylelikle overclock kuvvetle muhtemel başarısızlıkla sonuçlanıyor. Kaliteli anakart kaliteli bileşenler ihtiva edeceğinden 'Military Class' dediğimiz şey sonuçta etkin rol oynuyor.

Bu veriler doğrultusunda yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Anakart şüphesiz overclock esnasında haylice ehemmiyet arz eden bir bileşen. Mosfet ve kapasitör kalitesi direkt olarak verilen voltaj sonrası sistemin kararlılığını etkiliyor. Böylelikle overclock kuvvetle muhtemel başarısızlıkla sonuçlanıyor. Kaliteli anakart kaliteli bileşenler ihtiva edeceğinden 'Military Class' dediğimiz şey sonuçta etkin rol oynuyor.

Bu veriler doğrultusunda yazılımsal bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.

Hocam anakartım da Msı 970 Gaming anakart, sanıyorum 'Military Class' olayında bir kart. Sonuçta adamlar bunları üzerindeki bileşenler kolay oc edilebilsin diye yapıyorlar. Bugün biostan çarpan arttırıp en ufak derecede voltaj artırımına gittim ve testi sonuna kadar bitirdi rahatlıkla. Stok haldeki sonuca göre de yaklaşık 30 puan yüksek bir sonuç aldım. Aslında benim istediğim olay 'Msı Command Center' dan görebiliyorum, işlemci sabit olarak 3.6da değil de yüksüz durumda düşürüp arttırsın otomatik olarak frekansı. Onun için de voltajı 'Auto' da bırakmak gerek sanırım. O noktada sabah dediğim olay başıma geliyor. Şu andaki durumdaki gibi 800mhz-3.6ghz aralıkta otomatik kullanmak mümkün müdür başka bir ayarla?

Overclock yaparken bios üzerindeki tüm 'Power Saving' özellikleri pasif hale getirilir. Bundan mütevellit sabit bir gerilim eşliğinde, vdrop'lar da hesaba katılarak voltaj arttırımı yapılır çarpan yükselterek takıldığımız noktada. Voltajı otomatikte bırakabilirsin fakat bu zaten belli bir sınırın ötesine geçmeni engelleyecektir ama bu durumda Power Saving'e dair ne varsa kapatmalısın ki stabilite sağlanabilsin.

Overclock yaparken bios üzerindeki tüm 'Power Saving' özellikleri pasif hale getirilir. Bundan mütevellit sabit bir gerilim eşliğinde, vdrop'lar da hesaba katılarak voltaj arttırımı yapılır çarpan yükselterek takıldığımız noktada. Voltajı otomatikte bırakabilirsin fakat bu zaten belli bir sınırın ötesine geçmeni engelleyecektir ama bu durumda Power Saving'e dair ne varsa kapatmalısın ki stabilite sağlanabilsin.
Anladım hocam, peki. Deneyeceğim 'Power Saving' e dair birşeyler var mı hatırlamıyorum bios ekranını ama dediğim gibi, stabil bir şekilde 3.6ghz yeter bana. Sadece sürekli 3.6 da çalışmasın işlemci kendi kendine yük durumuna bağlı vites düşürüp arttırsın. Zamanında bu işlemcilerle 4ghz leri görenler vardı ama ben ne yaptıysam 3.8 i geçemedim. O yüzden de artık pek zorlamak istemiyorum. 3.2 de yetiyor ama aynı düzende neden 3.6 çalışmasın diyorum :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı