Phison S11 kontrolcülü SSD'ler güvenli mi?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 24H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 24H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Merhaba arkadaşlar. Phison S11 SSD kontrolcüsü birçok SSD'de kullanılıyor. Gigabyte UD, Kingston A400, Patriot Burst, PNY CS900 bu SSD'lerden bazıları.

Lakin Reddit'te bu kontrolcüye sahip olan birçok SSD'de diskin "Satafirm S11" olarak görünmeye başlayıp çalışmaması sorununu yaşayanları gördüm. Elimde harici disk kutusuna takılı Patriot Burst 120GB SSD mevcut. Bir tanıdığımın bilgisayarında da geçen yıl aldığımız Kingston A400 240GB SSD mevcut.

Phison S11 kontrolcülü SSD'ler güvenli midir? Yoksa paraya kıyıp daha iyi kontrolcüye sahip SSD'ler mi alınmalı?

Giriş seviyesi bir kontrolcü, bütçe dar ise en iyi seçeneklerden. Bütçeyi esnetme şansı varsa daha iyi modeller tabii ki de daha iyi olacaktır.
Dediğiniz sorunda sanırım Firmware uçuyor, Ayrıca bir kullanıcı bu sorunu çözdüğünü belirtmişti.

Giriş seviyesi bir kontrolcü, bütçe dar ise en iyi seçeneklerden. Bütçeyi esnetme şansı varsa daha iyi modeller tabii ki de daha iyi olacaktır.
Dediğiniz sorunda sanırım Firmware uçuyor, Ayrıca bir kullanıcı bu sorunu çözdüğünü belirtmişti.
Eğer Firmware tekrar yazılabiliyorsa bu sorun çok önemli bir sorun değil gibi. O halde düşük bütçede bu SSD'ler alınabilir.

Ben de zaten Ugreen harici disk kutumda Patriot Burst 120 GB SSD kullanıyorum. Lakin kutudaki bu SSD'yi ileride 240 GB veya daha yüksek kapasiteli bir SSD ile değiştirmek istiyorum. Hatta asıl istediğim kapasite 960 GB veya 1 TB gibi kapasiteler. Çünkü bilgisayarımda oyun kuracak fazla alan yok. İllaki bir şeyleri silmem gerekiyor. O yüzden 1 TB kapasiteli bir harici SSD diskim olursa rahatlıkla oyun kurulumu yapabilirim. Ayrıca başka bir bilgisayara geçince de bu oyunları doğrudan oynayabilirim.

Hatta harici SSD'ye Linux kurulumu bile yapılabiliyor. Bir ara bu bahsettiğim harici SSD'me Pop!_OS 21.04 kurmuştum ve gerçekten çok iyiydi. Aynı harici SSD'de Windows 11 de kullandım, bilgisayarımdaki dahili Kingston A2000 1 TB NVMe SSD'de kurulu olan Windows 11 ile neredeyse aynı hızda çalışıyordu. Açılış, kapanış ve tepkisellik çok iyiydi.

O yüzden harici SSD'min kapasitesini yükseltmek amacıyla daha iyi bir SSD'yi ileride almak istiyorum.

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı