PHP ile Kullanıcı Giriş ve Kayıt Sistemi

Makaleler
7
Yer
Beyaz Saray, Washington, DC
Merhabalar değerli forumdaşlar. Forumda illaki web geliştirmeye çalışan veya kendini geliştirmek isteyenler vardır. Bir iş için yapmıştım fakat olmayınca ben de Github'a yüklemeye karar verdim. Aslında bir kullanıcı giriş sistemi, fakat bazı bilgileri şifreleyerek topluyor, 2FA destekli, çoklu dil desteği var falan. Biraz değişik işte :D
Belki bir ara yönetim paneli falan da yaparım. Şuan, ihtiyacı olan vardır, kullansın diye atıyorum. Bi amacı yok yani :) Herkese iyi forumlar.

Not: 2FA'yı kullanmak basit. Profil düzenleden aktifleştiriyorsunuz, çıkan QR kodu Google Authenticator veya benzeri bir 2FA uygulamasından okutuyorsunuz.

Foruma üye olduğumdan beri bir tane PHP konusu görmemiştim, bugün de kendi kendime sorguladım. "Acaba PHP kullanan mı yok yoksa PHP öğrenen mi yok?" diye. Yoksa bu dil o kadar güzel bir dil ki herkes sıkıntısız öğreniyor muydu? Yoksa bu dilin kullanıcıları Technopat'ta değil miydi? Stackoverflow'da da günde birkaç konu zor açılıyor aslında. Ben de tam tekrar aklımdan geçiriyordum, "bu dili kullanan kişiler artık bu dilde uzmanlaşmışlar mı acaba?" diye. Konu açılmaması için iyi bir sebepti sonuçta.

Tam o anda sağda bu konuyu gördüm. Sandım ki birisi PHP dilinde yardım istiyor. Hemen doğruldum ve büyük bir heyecanla konuya tıkladım. Gördüm ki başarılı bir proje örneğiymiş.

Sanırım gerçekten de PHP, kullanıcı kitlesinde noob içermeyen bir yazılım dili.

Eline sağlık.

Foruma üye olduğumdan beri bir tane PHP konusu görmemiştim, bugün de kendi kendime sorguladım. "Acaba PHP kullanan mı yok yoksa PHP öğrenen mi yok?" diye. Yoksa bu dil o kadar güzel bir dil ki herkes sıkıntısız öğreniyor muydu? Yoksa bu dilin kullanıcıları Technopat'ta değil miydi? Stackoverflow'da da günde birkaç konu zor açılıyor aslında. Ben de tam tekrar aklımdan geçiriyordum, bu dili kullanan kişiler artık bu dilde uzmanlaşmışlar diye.

Tam o anda sağda bu konuyu gördüm. Sandım ki birisi PHP dilinde yardım istiyor, hemen doğruldum ve büyük bir heyecanla konuya tıkladım. Gördüm ki başarılı bir proje örneğiymiş.

Sanırım gerçekten de PHP, kullanıcı kitlesinde noob içermeyen bir yazılım dili.
Öncelikle övgünüz için teşekkür ederim çokça :)
Aslında PHP'yi bilmeyen çok, yanlış kullanan da çok. Anlamadığım bir şekilde çok fazla kötüleniyor, herkes JS ile kıyaslıyor ve JS'in daha iyi olduğunu savunuyor fakat ben PHP alternatifi bir dil henüz göremedim. Tabii herkesin kendi kararı, bir şey diyemeyiz. Yine de bence hala geleceği olan ve kullanılabilen çok güzel bir dil. Gerek bu forum, gerek diğer yazılım forumlarında konular açılmıyor dediğiniz gibi. Yüksek ihtimal dili olanlar yabancı kaynaklardan çözüyor, olmayanlar da siliyor :D

API End Pointlerini bir API klasörü altında toplanması

PDO bind param yerine doğrudan execute'un içerisine array olarak atabilirsin

Her bir Sayfa / view için html template'i olusturmak yerine config altına header ve footer dosyaları oluşturmak senin için ileride daha işine yarar yoksa 100 sayfalı bir orojede tek bir değişiklik 190 sayfayida etkiler

Bütün gerekli ayarlamaları her bir sayfa içerisinde yapmak yerine configure altına config.php include dosyası içerisinde önceden includelanması gereken dosyaları organize ederek işini daha da kolaylaştırabilirsin

Url rewrite kullanırken API ve View klasörü oluşturmaman garibime gitti

DB model migration göremedim veya olmamasına rağmen veritabanı modeli bulunmuyor. (Çalıştirmak için önemli bir etken)

Bence kendi statü kodlarından ziyade küresel HTTP statü kodlarını kullanabilirsin kullanacak kişiler için daha kolay anlaşılır olur her seferinde dökumantasyona veya koddaki nota dönmek zorunda kalmaz

API çalışma sistemi oluşturmaya çalışmışsın gibi duruyor ancak normal PHP dosyası gibi çalışıyor. Bu şekilde yapacaksan dosya içinden ayırmak yerine (kodlar kısa olduğu için) doğrudan <!DOCTYPE html> tag'ın üstüne kodlarınızı yerleştirebilirsiniz hemen hemen aynı işlevi sağlıyor, kod güvenliği gidiyor derseniz zaten siz view-login.php'yi kullanıcıya göndermek yerine kullanıcıyı kaynak kodlarının çalıştığı login.php dosyasına yönlendiriyorsunuz, bundan dolayı hemen hemen söylediğim şey ile aynı işleve geliyor. Eğer daha güvenlikli bir sistem yapmak isterseniz API'ınızı gerçek bir API'a çevirmeniz iyi olur.

If koşullarını yaptığınız gibi üst üste koymak yerine her birini ayrı ayrı kontrol edip koşulunuza uymayanları hata arrayine koyup sonrada bu arrayin boş olup olmadığını kontrol ederek veritabanı işlemlerini yapmanız kodun okunurluğunu ve birden fazla hatayı aynı anda kullanıcıya göstermenizi sağlar.

Yapabileceğim yapıcı yorumlar bunlar onun dışarısında raw php için gayet güzel yapmışsın eline sağlık.

Geri
Yukarı