Pivot tablo yapımı

Snowm

Hectopat
Merhaba herkese. 12 tane şube müdürlüğüne ait yıllık bir veri var. Satırlarda şubeler, sütunlarda aylar olmak üzere pivot tablo yapıyorum. Bazı aylarda ya da bazı şubelerde veri olmadığı için o ayı veya o şubeyi tabloda göstermiyor. Mesela eylül ayında veri olmadığını varsayarsak temmuz, Ağustos diye devam ederken eylül'ü atlayıp Ekim'e geçiyor tablo gösteriminde. Ben istiyorum ki veri olsun olmasın benim pivot tablom satırlarda 12 şube sütunlarda 12 ay sabit bir şekilde dursun. Sadece yenilediğimde değerler güncellensin, tablo hep sabit kalsın. Veri olmayan aylarda "0" göstersin. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?
Not: "boş hücreler için göster" ve "hata değerlerinde göster" seçenekleri zaten 0 yaptım.

Yapay zekâdan şöyle bir cevap aldım fakat dediği gibi ayarlar yok:

Bunun için şu adımları izleyebilirsiniz:

1. Pivottable'ı oluştururken "tablodan veri al" seçeneğini seçin.
  2. Veri kaynağı olarak kullanılacak tabloyu seçin.
  3. Satır alanları bölümünde tüm şubeleri, sütun alanları bölümünde ise tüm ayları seçin.
  4. Pivottable alanları bölümünde değerler alanını sürükle çekin.
Böylece 12x12 boyutunda sabit bir pivottable elde edeceksiniz. Veri olmayan yerlerde otomatik olarak "0" gözükecektir.

Ayrıca Pivottable'ın görünüm sekmesinden "sayfa düzeni" bölümünden "satırlar" ve "sütunlar" seçeneklerini işaretleyerek sabitliği sağlayabilirsiniz.

Böylece veri güncelleşse de pivottable boyutu ve görünümü değişmeden kalacaktır. Umarım faydalı olmuştur!

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı