Planlı Eskitme Hakkındaki Düşünceleriniz

Bu taktik neredeyse her sektörde var. Bilerek ürünü kötü üretip tüketiciyi tekrar satın almaya yöneltecek şekilde üretim yapıyorlar mesela. Ama bu farklı bir şey.

Yazılım ile ürünü çöpe çevirmek de marifet istiyordur. Çinliler hurda olan teknolojik cihazları kullanarak yeniden cihazlar üretiyorlar, hem ekonomik olarak faydalı hem doğayı koruyorlar.

Ben planlı eskimesine izin vermiyorum, hor kullandığım için kısa sürede eskiyor bazı eşyalarım ama ben zaten eski/antika severim.

Bir eşyaya ne kadar iyi bakarsanız bakın ileride mutlaka bozulur. Bu neredeyse her eşya için geçerlidir.

Maalesef böyle bir şey var telefon piyasasında var. Apple batarya bahane ederek telefonlarını yavaşlattı ve eğer samimi olsaydı bu durumu kullanıcılarından saklamazdı, ne zaman ki yaptığı plan ters tepti o zaman kabullenmek zorunda kalıp batarya bahanesini ortaya attı. Eğer batarya yüzünden yavaşlatma yaptığını söylüyorsa bunu kullanıcıdan saklamanın bir mantığı yok, zaten Apple kullanıcılarına bunu söyleseydi 200 TL bile olsaydı Apple kullanıcıları telefonlarının bataryalarını değiştirirdi. Android tarafında ise bilinçli şekilde yavaşlatma yok ama güncelleme vermeyerek ya da verdikleri güncellemeleri ise birebir güncel modellerindeki arayüzü vermeyerek bir anlamda seni telefon aldırmaya yöneltiyorlar. Android tarafında hemen hemen bilindik tüm markalar böyle, sadece Google telefonları güncelleme olarak biraz daha uzun ömürlü oluyor. Diğer firmalar ise maksimum 2 yıl sonunda güncellemeyi kesiyor, bu güncellemeyi kesmelerinin temel nedeni telefonun donanım yetersizliği değildir, yeni model aldırtmak için böyle yapıyorlar, bazen gerçekten bazı telefonlar bazı güncellemeleri kaldırmayabiliyorlar ama genel olarak çoğu kaldırıyor güncelleme verseydiler.

Aslıdan bizim için kötü ama teknolojinin gelişmesi bakımından iyi bir şey. Çünkü adam bir lamba üretiyor, satıyor ömür boyu çalışıyor lamba ve onu üreten şirket batıyor, bir daha bir şey üretmiyor. Tamam da bunca insan nereden geçinecek, nereden ekmek yiyecek. Hadi insanların hepsi tarlada çalışsın o zaman, florasan veya led lambalar nasıl ortaya çıkacak çıkamaz ki o sektörde çalışan olmayacak artık. Bunu tanrı bile yapıyor varsa. Çünkü planlı olarak bu makineyi eskitiyor yenilere yar açılsın diye. Düşünsenize o kıt akıllı insanlar ölmeseydi, şu anki bilgiye nasıl erişirdik.

Bu dedikleriniz askeri teknoloji de yok bir tek maalesef. Misal 50 yıl önce yapılan askeri araç gereç mühimmat vs. hala kullanılır dünyada. Bunun benzerini uzun yıllar önce çeşitli beyaz eşyalar da yapan firmalar olmustu,hatırlayın ananelerimizin eski bosch marka buzdolapları çamaşır makineleri mesela ne kadar sağlamdılar senelerce arıza vermeden kullanıldılar.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı