Pleks Panel güvenli mi?

00aali00

Femtopat
Pleks hosting satın aldım dosyaları kurdum ve domaine yönlendirdim. Siteye giriş yaptığımda herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ancak kötü niyetli bir kişi "example.com:8443" gibi bir adresle yönetim girişine erişebilir mi? Veya başka bir yerden sızma ihtimali var mı?

Not: Sitede kayıt olma ve giriş yapma sistem var, yani veritabanında bilgiler mevcut güvenlik önlemleri aldım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Pleks hosting satın aldım dosyaları kurdum ve domaine yönlendirdim. Siteye giriş yaptığımda herhangi bir sorun yaşamıyorum. Ancak kötü niyetli bir kişi "example.com:8443" gibi bir adresle yönetim girişine erişebilir mi? Veya başka bir yerden sızma ihtimali var mı?

Not: Sitede kayıt olma ve giriş yapma sistem var, yani veritabanında bilgiler mevcut güvenlik önlemleri aldım.

Sitenin girişi ile pleks aynı şey değil. Pleks panel Hosting'e erişmen için var. Genelde kullanılan bir yazılımdır ama tabii ki yüzde 100 güvenli diye bir şey yok. Gelecekte bir güvenlik açığı çıkarsa, hostingin yönetim ekranına başkası ulaşabilir.

Pleks panele giren biri veritabanı erişim bilgilerini öğrenirse veritabanına ulaşabilir. Bu sebeple veritabanında bulunan hassas verileride şifrelemen gerek.

Bütün sitelerin sonuna cpanel veya plesk panel (kullanıyorlarsa) portunu ekleyerek onların hosting panel giriş ekranlarına ulaşabilirsiniz. Hatta bütün wordpress sitelerinin eğer değiştirmezlerse ki bir çoğu bunu önemsemez, sonuna /wp-admin/ ekleyerek yönetim paneline ulaşabilirsiniz. Bu normal bir durum.

Ancak kötü niyetli bir kişi "example.com:8443" gibi bir adresle yönetim girişine erişebilir mi?
Kullanıcı adı ve şifreni bilmiyorsa erişemez.
Veya başka bir yerden sızma ihtimali var mı?
Evet kullandığınız sitenizin yazılımında bir açık olur oradan sızılabilir. Plesk paneliniz güncellenmezse bir güvenlik açığından yine sızılabilir.

Plesk, Cpanel, DirectAdmin gibi paneller siteyi değil hostingi yönetmek için kullanılır. Bu panellerin doğrudan güvenlikle ilgisi yok. Güvenlik daha kapsamlı bir konu. Siteye kurduğunuz yazılımla daha doğrudan ilgili bir mesele. Hostinginizde Plesk ya da Cpanel kurulu diye siteniz güvensiz gibi bir durum olmaz

Yeni konular

Geri
Yukarı