Rehber Samsung PM SSD'lerde macOS Kullanma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Hepinize selam! Bu rehberimde sizlere PM serisi(981/991) NVMe Samsung SSD'lerde nasıl macOS kullanabileceğinizi anlatacağım. Dilerseniz başlayalım 🤠

Gerekenler:
  • SSDT-NVME.aml > ACPI yolumuza göre macOS'ta düzenleyeceğiz
  • NVMeFix.kext > Güncel sürümde test edilmedi
  • HackrNVMeFamily-10_12_6_sec2018-001.kext
Bunları bu linkten temin edebilirsiniz: https://github.com/tylernguyen/x1c6-hackintosh/files/4437486/pm981fix.zip

İzleyeceğimiz adımlar da şu şekilde:
  1. Destekleyen bir HDD/SSD'ye macOS kurun.
    Not: Kurulum için ayırdığınız alana dikkat edin, zira PM serisi diskinize kopyalarken sıkıntı yaşayabilirsiniz. Ben 75GB verdim.
  2. Kurduğunuz macOS'u, PM serisi diskinize Paragon ile kopyalayın.
    Kopyalama adımları ise bu şekilde:
    Paragon'a geçmeden önce, Disk Yönetimi'nden alan ayıralım.
    alanayirma1.png

Ben HDD'ye 74-75GB ayırmıştım, o yüzden küçültürken 76000 yazıyorum. Zira tam 76GB olmuyor, 74 küsürlere düşüyor.
    alanayirma2.png

Ve evet, Disk Yönetimi'nde işimiz bitti.
    alanayirma3.png

Paragon'da, HDD'de bulunan macOS bölümü seçip Copy Volume diyoruz:
    paragon1.png

Ardından PM serisi diskimizde az önce ayırdığımız alanı seçiyoruz ve Copy now diyoruz:
    paragon2.png

Copy now dedikten sonraki bu adım yaklaşık 10-15 dakika sürebilmekte. Bir fincan çay veya kahve içmenizi öneririm 🤠
    paragon3.png

Evet, işlem bitti. Fakat Windows'ta işimiz bitmedi.
    paragon4.png

Son olarak ACPI yolumuzu öğrenmemiz lazım. Bunun için Aygıt Yönetici'sine giriyoruz:
    [
    acpi.png
  3. Spoiler ile belirttiğim adımların sonunda, ACPI yolumuzu da öğrendiğimize göre gerekli dosyalarımızı ayarlayalım. Kext'leri USB/EFI/OC/Kext'e attıktan sonra configimize ekleyelim. SSDT'yi de ACPI klasörüne atalım fakat henüz confige eklemeyin.
  4. SSD/HDD'deki macOS'u bootlayın, PM serisindekini değil.
  5. Bu adımda size yukarıda verdiğim linkten veya OC klasörünüzün içine attıysanız oradan SSDT'yi masaüstüne atıp MaciASL ile düzenleyeceğiz.
    Düzenlenecek alanı kırmızı bir kare ile gösterdim, Windows'da aldığınız ACPI yolunuza göre düzenleceğiz:
    Düzenlenmemiş
    Düzenlenmiş
    duzenlenmemisacpi.png
    duzenlenmisacpi.png
  6. Ardından File > Save As > EFI/OC/ACPI içerisine kaydedin. SSDT'yi Config dosyamıza ekleyelim, boot-args'a da -hbfx-dump-nvram -nvmefdbg ekleyip kaydedelim. İşlem bu kadar. Yeniden başlatıp, PM serisi SSD'imizi bootlayabilirsiniz 🤠
Sonuç:
sonuc.png

Kaynak(Her ne kadar farklı anlatsam da): I installed macOS on my factory PM981 · Issue #43 · tylernguyen/x1c6-hackintosh

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı