Pop!_OS'a goverlay nasıl kurulur?

trans_women

Hectopat
Makaleler
4
Pop!_OS'a Goverlay nasıl kurulur? 0.9 sürümünü kurmak istiyorum. Şu anda en son sürüm bu. Komutlar yazıp kurarsam eski sürümler kuruluyor. Bu yüzden Terminal açıp, bir komut yazıp sonra da indirdiğim 'goverlay tar. Xz' dosyasını terminale sürükleyip kurmak istiyorum, ama komut olarak ne yazacağımı bilmiyorum. MangoHud yüklü. Ayrıca, goverlay kurabilmek için Lazarus ve vkBasalt yüklü olmalı mı? (Lazarus'un ne olduğunu ve neye yaradığını bilmiyorum.)

Goverlay'ın sitesi bu.
Goverlay tar. Xz dosyası bu:

goverlay.png

Tar. Xz dosyasının arşivden açılmamış hali:

klasör açılmamış hali.png

Tar. Xz dosyasının açılmış hali:

klasör açılmış hali.png

Ayrıca, goverlay kurabilmek için Lazarus ve vkBasalt yüklü olmalı mı?
Hayır, eğer sourcedan buildlemeyeceksen ikisine de gerek yok -ki sen release indiriyorsun source code değil.
chmod +x start_goverlay.sh ./start_goverlay.sh dediğinde çalışacaktır.
Not: chmod kullanmana gerek bile olmayabilir, komut satırından ./start_goverlay.sh kullansan yeter. Bunu yapmadan önce terminali scriptin olduğu klasörde aç.

Hayır, eğer sourcedan buildlemeyeceksen ikisine de gerek yok -ki sen release indiriyorsun source code değil.
chmod +x start_goverlay.sh ./start_goverlay.sh dediğinde çalışacaktır.
Not: chmod kullanmana gerek bile olmayabilir, komut satırından ./start_goverlay.sh kullansan yeter. Bunu yapmadan önce terminali scriptin olduğu klasörde aç.
Olmadı. Şöyle yazdı:
Kod:
tom@pop-os:~/İndirilenler/download/goverlay_0_9$ chmod +x start_goverlay.sh
tom@pop-os:~/İndirilenler/download/goverlay_0_9$ ./start_goverlay.sh
./goverlay: error while loading shared libraries: libQt5Pas.so.1: cannot open shared object file: No such file or directory
tom@pop-os:~/İndirilenler/download/goverlay_0_9$

libQt eksikmiş.
sudo apt install libqt5pas-dev dener misin? Eğer başarılı olursa bir daha ./start_goverlay.sh açmayı dene.
Denedim ama bu sefer de şöyle yazdı:
Kod:
tom@pop-os:~/İndirilenler/download/goverlay_0_9$ chmod +x start_goverlay.sh
tom@pop-os:~/İndirilenler/download/goverlay_0_9$ ./start_goverlay.sh
./goverlay: symbol lookup error: ./goverlay: undefined symbol: QLCLOpenGLWidget_Create
tom@pop-os:~/İndirilenler/download/goverlay_0_9$

Buna çözümü bilmiyorum. Dependency error olabilir başka bir şey olabilir, bir fikrim yok.
Reditte bir kullanıcının bahsettiğine göre;
qt5pas library mismatch - sadly you distribution is probably running an older version - an emergency patch was made in March but many distros have not picked it up yet. This link has the new packages but it could break forward upgrades from your distro.
q5pas kütüphane uyumsuzluğu - üzücü bir şekilde kullandığın dağıtım eski bir versiyonu kullanıyor - martta bir acil durum yaması geldi fakat dağıtımlar henüz buna güncellemedi. Bu link yeni paketlere sahip fakat ilerleyen zamanlarda dağıtımından gelecek güncellemeleri bozabilir.
Paket yöneticisi kullanarak goverlay yüklemen daha iyi olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı