Power tuşuna basınca PC açılmıyor

Ayhan dereli

Decapat
Arkadaşlar sorunum şu şekilde.
Bilgisayarı gayet düzgün bir biçimde kullanıyorum fakat bilgisayarımı akşam kapatıyorum. Güç kaynagını acıtıgımda ışıkları yanıyor. Power tuşuna basınca acılmıyor aradan 10 veya 15 dakkika geçtikten sonra bilgisayar kendiliğinden acılıyor. Yeniden düzgün bir biçimde format atsam sorunum düzelir mi? Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU kablolarında sıkıntı olabilir, temassızlıktan ötürü geç açılıyor olabilir. Format ile çözülecek işler değil bunlar, benim belirttiklerim sadece tahmin ama bunlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

PSU kabloları kasanın arkasında sabit şekilde montajlı boşta hiç kablo yok. Mesela acıldıktan sonra bütün gün kullanıyorum. Gece UPS anahtarı ile kapattıktan sonra sabah bekleme sonrası acılıyor. PC kapatma işlemini Windows panelinden gerçekleştiriyorum.
PSU kablolarında sıkıntı olabilir, temassızlıktan ötürü geç açılıyor olabilir. Format ile çözülecek işler değil bunlar, benim belirttiklerim sadece tahmin ama bunlardan kaynaklandığını düşünüyorum.

Başka bir PSU ile bugün tekrar denedim ve aynı sorun ile karşılaştım, ardından eski PSU tekrar denedim ve bu sefer açıldı. Power tuşlarını çıkarıp tekrar taktım açıldı, şimdi sorunsuz bir şekilde çalışıyor bakalım yarın açtıgımdada aynısı olacak mı? Olursa BIOS pilini de değiştirecegim.
IMG_20210205_224007.jpg

Son düzenleme:
Sorunu çözebildiniz mi?
PSU kabloları kasanın arkasında sabit şekilde montajlı boşta hiç kablo yok. Mesela acıldıktan sonra bütün gün kullanıyorum. Gece UPS anahtarı ile kapattıktan sonra sabah bekleme sonrası acılıyor. PC kapatma işlemini Windows panelinden gerçekleştiriyorum.

Başka bir PSU ile bugün tekrar denedim ve aynı sorun ile karşılaştım, ardından eski PSU tekrar denedim ve bu sefer açıldı. Power tuşlarını çıkarıp tekrar taktım açıldı, şimdi sorunsuz bir şekilde çalışıyor bakalım yarın açtıgımdada aynısı olacak mı? Olursa BIOS pilini de değiştirecegim.Eki Görüntüle 867571

Sorunu çözebildiniz mi?

BIOS pilini de değiştirdim sorunu çözemedim. Farklı bir kartla denedik hiçbir problem yok. Sorun anakartın kuzey ve güney köprüsünden kaynaklandıgını anladık. İstanbul'da kantbilgisayara gönderdim kart 1 hafta testlere girdi ve sorun dediğimiz gibi çıktı. Bende masrafı yeni bir kart almama sebep oldu şimdi cok temiz bir ASUS sabertooth 990FX r2.0 aldım kafam rahatladı.

Yeni konular

Geri
Yukarı