Powerbank pili tam doldurmuyor

bjkworld26

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
• AMD Ryzen 5 3600 • MSI B450M-A Pro Max • Gigabyte GeForce GTX 1060 6 GB • 240 GB Gigabyte SSD / 500GB Samsung 970 EVO Plus / 2 TB western Green HDD • Kingston Beats 16 GB 3600 MHz RAM.
Elimde 22.5 wattlık 8 tane 18650 pil ile çalışan bir powerbank var. İçerisine bir tane panasonic nCR18650B 3400 MAh'lık bir pil taktım. 1680 maha kadar şarj oluyor ve %100 gösteriyor gösterge. Geçen süre de 1 saat 40 dakika filan normalde bu pil 3-4 saatte şarj oluyor ve 3000 MAh'ın üzerinde bir kapasitesinin olduğundan eminim. Powerbankın devresinde mi sorun var. Powerbank kutusunuda yeni aldım. Acaba 8 pille çalışıyor ben tek taktığım için böyle yapıyor olabilir mi? Kullandığım powerbank kutusunun linkini de paylaşıyorum. 2 farklı kabloyla ve 2 farklı şarj aletiyle denedim. Kablom Ugreen'in kaliteli kablosu ve Samsung'un orijinal şarj aleti ve Çin'den gene kaliteli aldığım 33wattlık bir adaptörle ayrı ayrı da denedim sonuç gene aynı. Başlangıçta 1.10 amper ile şarj ediyor yüzde 60'larda 0.60- 0.51 Ampere düşüyor. Yüzde 80'den sonra amper düşse anlayacağım da amperin bu seviyelere düşmesi de garip?

6.52AU $ 30% OFF|18650 pil DIY taşınabilir güç kaynağı kılıfı şarj saklama kutusu 5V çift USB tip C pil tutucu kutusu PD QC3.0 akıllı telefonlar için hızlı şarj|Pil Saklama Kutuları| - AliExpress

Pillerinizi test ettiniz mi ? Belki sorun onlardadır. Ya da pillerin şarjı bittikçe voltajı bittiğinden dolayı düşük akım veriyor olabilir.Atıyorum 9 voltluk bir kare pil bir kullanımdan sonra 5ila 6 voltlara düşer. Önemli olan bu voltaj değerlerine nekadar sürede düştüğüdür birde pilleri bağladığınız power bank devresi iyi bir devre olmayabilir belki de. Bu saydıklarım olası sorunlardır.

Pillerinizi test ettiniz mi? Belki sorun onlardadır. Ya da pillerin şarjı bittikçe voltajı bittiğinden dolayı düşük akım veriyor olabilir. Atıyorum 9 Volt'luk bir kare pil bir kullanımdan sonra 5ila 6 Volt'lara düşer. Önemli olan bu voltaj değerlerine ne kadar sürede düştüğüdür bir de pilleri bağladığınız Power bank devresi iyi bir devre olmayabilir belki de. Bu saydıklarım olası sorunlardır.

Bugün sıfır Orion 3C 3500 mAh pil aldım o da aynı değerleri verdi. Bir de pil dolduktan sonra yani powerbankın göstergesi %100 olduktan sonra hala keweisi USB tester cihazı ile baktığımda 0.02alik bir akım veriyor. Sabaha kadar şarjda bıraktım. Hala tam anlamıyla 0.00a olmamış, akım vermeye devam ediyordu ve 4500 mAh olmuş bu da imkansız. Herhalde powerbankin gösterge ışığı yanıyor ondan eksilen akımı mı dolduruyor anlamadım. Bende deşarj ederek ölçtüm. 1900 küsur çıktı. Powerbank %0 oldu. Yani powerbank 1900 küsur doldurmuş 4500 değil. Bir de powerbank dışında TP4056 şarj modülü kullanarak deneyeceğim bakalım.

Bugün sıfır Orion 3C 3500 mAh pil aldım o da aynı değerleri verdi. Bir de pil dolduktan sonra yani powerbankın göstergesi %100 olduktan sonra hala keweisi USB tester cihazı ile baktığımda 0.02alik bir akım veriyor. Sabaha kadar şarjda bıraktım. Hala tam anlamıyla 0.00a olmamış, akım vermeye devam ediyordu ve 4500 mAh olmuş bu da imkansız. Herhalde powerbankin gösterge ışığı yanıyor ondan eksilen akımı mı dolduruyor anlamadım. Bende deşarj ederek ölçtüm. 1900 küsur çıktı. Powerbank %0 oldu. Yani powerbank 1900 küsur doldurmuş 4500 değil. Bir de powerbank dışında TP4056 şarj modülü kullanarak deneyeceğim bakalım.

Şimdi TP4056 modülü ile şarja taktım piller dolu gösteriyor mavi ışık yanıyor. Pillerin voltajını ölçtüm 4.07 Volt çıkıyor 4.2 olması gerekmez mi neden daha fazla şarj olmuyor?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı