PS platformundaki oyunlarda neden Türkçe dil desteği yok?

Lyrinx

Hectopat
Makaleler
4
PC platformundaki oyunlarda az da olsa Türkçe dil desteği bulunduran var, örneğin Witcher 2-3 ve Cyberpunk 2077. Olmasa bile harici Türkçe yama ile oyunu oynayabiliyoruz. Peki neden PS platformundaki oyunlarda Türkçe dil desteği yok? Ya da son zamanlarda dil desteği geldi de ben mi bilmiyorum? Hatırladığım kadarıyla böyle bir şey yok, Türkçe yama yapmak mümkün mü peki?

PS'de resmi Türkçe desteği olan oyun sayısı PC'den fazla. Witcher III ve Cyberpunk 2077'de Türkçe olmadığını kim söyledi? PS'de PC'deki gibi Türkçe mod yapılamıyor bu konuda haklısın.

PS'ye çıkan özel oyunların çoğunda Türkçe varken hatta Türkçe seslendirme bile varken "Türkçe dil desteği geldi de benim mi haberim yok" demen garip olmuş. :D

PC platformundaki oyunlarda az da olsa Türkçe dil desteği bulunduran var, örneğin Witcher 2-3 ve Cyberpunk 2077. Olmasa bile harici Türkçe yama ile oyunu oynayabiliyoruz. Peki neden PS platformundaki oyunlarda Türkçe dil desteği yok? Ya da son zamanlarda dil desteği geldi de ben mi bilmiyorum? Hatırladığım kadarıyla böyle bir şey yok, Türkçe yama yapmak mümkün mü peki?
The Last Of Us gibi büyük bir oyuna bile Türkçe dublaj getirdiler, daha ne yapsınlar? Çıkan çoğu oyunda dil desteği oluyor zaten.

PS'de resmi Türkçe desteği olan oyun sayısı PC'den fazla. Witcher III ve Cyberpunk 2077'de Türkçe olmadığını kim söyledi? PS'de PC'deki gibi Türkçe mod yapılamıyor bu konuda haklısın.

PS'ye çıkan özel oyunların çoğunda Türkçe varken hatta Türkçe seslendirme bile varken "Türkçe dil desteği geldi de benim mi haberim yok" demen garip olmuş. :D
PS konusuyla hiç ilgilenmiyorum, ancak mağaraya yatmışım galiba ben. Hatta bazen "Bir gün PS'de hikayeli oyun oynasam az buçuk İngilizcem ile hikayeyi nasıl anlayacağım?" Falan diyorum :D

PS'de dublajı bile olup, PC'de hiç Türkçe yaması olmayan oyunlar bile var. Sizin mağara soğuk sanırım.

TLOU2 gibi bir şaheser Türkçe dublaj mesela. Düşünün.

@Ellie Williams
Düz bir şekilde Türkçe seslendirip geçmemişler. Gerçekten her detay düşünülerek yapılmış profesyonel bir dublajdı. Küfrü bile güzel. :D

Arz talep meselesi.
Serinin/firmanın ilk oyununda her zaman belirli dilleri koyarlar, devam oyunlarında da ilk oyunlardaki taleplere göre dil getiriyorlar.

Mesela The Last of Us Türkiye'de o kadar beğenildi ki Türkçe alt yazıyı geçtim, adamlar direkt dublaj ekledi. :D Uncharted da aynı şekilde.
Mesela Heavy Rain, Beyond: Two Souls Türkiye'de beğenildiği için Detroit: Become oyununa Türkçe altyazı getirildi.

Bilgisayarda da aynı mantık ile ilerliyor tabi ama PS exclusive oyunlarında Sony'nin baskısı da yok değil.

Bu arada, piyasada azımsanmayacak kadar Türkçe oyun var bence.

Geri
Yukarı