PS5 120FPS için HDMI 2.1 tavsiyesi

Merthas92

Hectopat
Makaleler
1
Merhaba. Gectigimiz hafta PS5 aldim. Bugün ise LG C1 modeli TV elime ulasti. Ancak PS5 kutu icerisinden cikan HDMI 120 FPS desteklemiyor sanirim. Bir turlu 60'dan 120 yapamadim TV ayarlarindan. Sizlerden ricam guzel bir HDMI 2.1 kablo tavsiye etmeniz. Teşekkürler.

Kablo HDMI 2.1 içeren bir kablo bilginiz olsun ayrıca piyasada bulabileceğiniz en iyi kablolardan zaten içinden çıkıyor başka bakmanıza gerek yok siz ayarları yapamamış olabilirsiniz ayrıca ayarın neyini yapmaya çalıştınız anlamadım. Şöyle izah edeyim: PS5'te 120FPS destekleyen bir oyun açmanız lazım öncellikle. Mesela biz Cold War'ı ele alalım. Siz oyunu açtınız oyun açıkken PS ayarlara girdiğinizde yenileme hızını 120Hz göreceksiniz. Ama kapattığınızda oyunu bu değer 60Hz olarak gözükür. Yani oyun esnasında PS tuşuna basılı tutup ayarlara girip bakmanız gerekiyor tabii 120FPS destekleyen oyunlar için. Ayrıca o tip oyunlarda genellikle oyunun kendi ayarlarında 12Hz seçeneği de oluyor oradan da kontrol edebilirsiniz pasif ise aktif hale getirebilirisiniz.
Ya da siz TV'nın HDMI 2.1 portuna değil HDMI 2.0 portuna taktınız yanlışlıkla. HDMI portunuzu da bir kontrol edin derim :)

Kablo HDMI 2.1 içeren bir kablo bilginiz olsun ayrıca piyasada bulabileceğiniz en iyi kablolardan zaten içinden çıkıyor başka bakmanıza gerek yok siz ayarları yapamamış olabilirsiniz ayrıca ayarın neyini yapmaya çalıştınız anlamadım. Şöyle izah edeyim: PS5'te 120FPS destekleyen bir oyun açmanız lazım öncellikle. Mesela biz Cold War'ı ele alalım. Siz oyunu açtınız oyun açıkken PS ayarlara girdiğinizde yenileme hızını 120Hz göreceksiniz. Ama kapattığınızda oyunu bu değer 60Hz olarak gözükür. Yani oyun esnasında PS tuşuna basılı tutup ayarlara girip bakmanız gerekiyor tabii 120FPS destekleyen oyunlar için. Ayrıca o tip oyunlarda genellikle oyunun kendi ayarlarında 12Hz seçeneği de oluyor oradan da kontrol edebilirsiniz pasif ise aktif hale getirebilirisiniz.
Ya da siz TV'nın HDMI 2.1 portuna değil HDMI 2.0 portuna taktınız yanlışlıkla. HDMI portunuzu da bir kontrol edin derim :)

Evet sorun bahsettiğiniz üzere ben 120 FPS destekleyen oyun açmadan 120 yazmadığı için yeni HDMI almam gerektiğini düşünmüştüm. Ancak destekleyen oyun açtığımda ayarlarda 120 FPS verisini görebiliyorum. İlginize teşekkür ederim. PS5 ve HDMI kablosundan cok memnunum :)

Hayırlı olsun.

C1 benim de radarımda olan bir televizyon.

Oyun içi birkaç güzel fotoğraf, video paylaşırsanız çok sevinirim hatta.

Kaç inçlik modelini aldınız bu arada?

48 inch olan modeli aldim. 2 metre mesafeden oynuyorum. Gercekten cok guzel bir TV. Zaman buldugumda fotoğraf da paylasirim. Eger imkan varsa ve ps5/series X kullaniyorsaniz almanizi tavsiye ederim. Ailem ile beraber yasadigim için odamda kullanıyorum. Eger kendinize ait bir eviniz varsa salonda daha buyuk boy kullanarak hem film hem oyun olarak daha fazla verim alirsiniz.

Hemen hoplama . Örnek olsun diye veriyorum bu linki , 1 . bu
2 . Bu Club 3D CAC-1372 Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu, 10K 120 Hz Siyah : Amazon.com.tr: Elektronik
Aradığın şey altın kaplama, awg 32 havasız bakır, parazit engelleyici ve buna benzer.

Son düzenleme:
Evet sorun bahsettiğiniz üzere ben 120 FPS destekleyen oyun açmadan 120 yazmadığı için yeni HDMI almam gerektiğini düşünmüştüm. Ancak destekleyen oyun açtığımda ayarlarda 120 FPS verisini görebiliyorum. İlginize teşekkür ederim. PS5 ve HDMI kablosundan cok memnunum :)

Rica ederim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı