PS5 alınır mı, PS5 Pro mu beklenmeli?

İlk başta belirteyim, daha önce konsol almadım hiç. Bir tarafım Xbox SX derken bir tarafım da PS yanı ağır basıyor. Oyun al sat yapmayı sevmiyorum bu yüzden sadece mağazayı kullanacağım. Düşüncelerim bunlar ilk başta belirtmek istedim.

Birkaç sorum var. 1- PS5'in görüntü anlamında Xbox'un gerisinde kaldığı söyleniyor doğru mudur? FPS değeri çok fark eder mi? Xbox biraz önde gözüküyor (4K olduğunu biliyorum ama nedense birkaç yerde 1080'den bahsedildi saçma geldi bana) 2- PS kontrolcülerinin çabuk bozulduğu söyleniyor bazı videolarda da ufak ufak dokundurma duydum. 3- Pro modeli çıkacak mı beklemeli miyim? PS5'in 60FPS olması ile Series X'in 120 FPS olması arasında çok fark olur mu?

Türkiye şartları malum 2'sini birden alamayacağım. Dürüst olmak gerekirse PS tarafım daha çok ağır basıyor fakat Game Pass'ın oyun fazlalığı ilgimi çekmiyor da değil. Sizlerinde fikirlerini almak istiyorum. Video incelemelerini fazla sevmiyorum kullanan arkadaşların fikirlerini daha çok önemsiyorum bu konuda. Kusura bakmayın fazla uzun yazı oldu. Normalde bilgisayar parçalarını geliştirecektim ateş pahası olduğundan konsola karar verdim :D

1. PS5'in görüntü kalitesi XBox Series X'ten küçük bir miktar geri kalıyor, doğrudur. FPS değeri 30 ile 60 arasında çok fark ediyor, 60'tan sonrası açıkçası müthiş mühim değil ama size bağlı tabii.
2. PS kontrolcüleri daha ileri seviye bir teknoloji olduğu ve yeni olduğu için bozulma oranları ve ihtimalleri daha yüksek.
3. Pro modeli hakkında henüz bir açıklama yok. XBox Series X'te her oyun 120 fps oynanmıyor, onun dışında PS5 de 60 fps ile sınırlı değil. Olay tamamen oyun geliştiricilere bağlı.

Eğer PS sistemine daha önce adım atmadıysanız ve güçlü bir bilgisayarınız yoksa ben PS5 önermem. Xbox Series X alarak çok daha fazla oyunu çok daha ucuza oynayabilirsiniz. Tabii az miktar da olsa daha güçlü bir konsol olmasının da geliştiricilerin ellerini güçlendirmesi durumu da var, yani aynı oyunu bir miktar daha kaliteli bir şekilde oynayabilirsiniz (görüntü kalitesi bakımından).

PS5 zaten oyunları taş gibi grafiklerde 60 FPS oynatıyor. Ama illa ben 120 FPS oynayacağım derseniz PS5 Pro'yu bekleyebilirsiniz.

120FPS takıntım yok. Fakat bazı videolarda gördüğüm kadarıyla PS5 tam 4K oynatamıyor. Özellikle bir videoda oyunun ismini hatırlamıyorum Xbox tarafında 4K verirken PS5'in görüntüsü çok berbattı.

PS5 Pro mu geliyormuş?

Bilgim yok çıkacak deniliyor.

1. PS5'in görüntü kalitesi Xbox Series X'ten küçük bir miktar geri kalıyor, doğrudur. FPS değeri 30 ile 60 arasında çok fark ediyor, 60'tan sonrası açıkçası müthiş mühim değil ama size bağlı tabii.
2. PS kontrolcüleri daha ileri seviye bir teknoloji olduğu ve yeni olduğu için bozulma oranları ve ihtimalleri daha yüksek.
3. Pro modeli hakkında henüz bir açıklama yok. Xbox Series X'te her oyun 120 FPS oynanmıyor, onun dışında PS5 de 60 FPS ile sınırlı değil. Olay tamamen oyun geliştiricilere bağlı.

Eğer PS sistemine daha önce adım atmadıysanız ve güçlü bir bilgisayarınız yoksa ben PS5 önermem. Xbox Series X alarak çok daha fazla oyunu çok daha ucuza oynayabilirsiniz. Tabii az miktar da olsa daha güçlü bir konsol olmasının da geliştiricilerin ellerini güçlendirmesi durumu da var, yani aynı oyunu bir miktar daha kaliteli bir şekilde oynayabilirsiniz (görüntü kalitesi bakımından).

Açıklama için teşekkür ederim. Birkaç ay bekleyeceğim almak için o zamana kadar Pro modeli çıkacaksa duyurulur diye tahmin ediyorum. Yoksa Xbox yada PS'den yana kullanacağım tercihimi.

Xbox series x/s şu an PC'den çok daha mantıklı.

Kesinlikle katılıyorum. İyi bir sistem yoksa PC geliştirmek yerine Xbox (tercihe göre PS) daha mantıklı olacaktır. Ülkemizde ne yazık ki 1 ekran kartı almak yerine konsol almak daha mantıklı bir seçenek.

120FPS takıntım yok. Fakat bazı videolarda gördüğüm kadarıyla PS5 tam 4K oynatamıyor. Özellikle bir videoda oyunun ismini hatırlamıyorum Xbox tarafında 4K verirken PS5'in görüntüsü çok berbattı.
Açıklama için teşekkür ederim. Birkaç ay bekleyeceğim almak için o zamana kadar Pro modeli çıkacaksa duyurulur diye tahmin ediyorum. Yoksa Xbox yada PS'den yana kullanacağım tercihimi.

Video linkini paylaşabilir misiniz? Çünkü benim izlediğim videolarda fark olduğunu gördüm ama "berbat" denecek bir fark açıkçası gözüme çarpmadı. Sanmıyorum o kadar da büyük bir fark olsun. Onun dışında rica ederim ama bence PS5 Pro için beklemenin pek bir faydası yok, yakın zamanda gelmez diye düşünüyorum, 2024'ten önce gelmez diye düşünüyorum gelecekse.

Hocam hiçbiri alınmaz bu ülkede sadece PC alinir gibi.
10K- 20K'lık PC toplayanlar bile güncel oyunlarda 70 fps falan alabiliyor. Bu dolar kuruna da bakarsak, en azından 7 - 8 K vererek konsol alırsan 6 - 7 yıl çıkan oyunları kaldırır mı diye bir düşüncen olmaz, kafan rahat 7 yıl çıkan oyunları oynarsın.

Eğer oyun dışında işin yoksa ve zengin de değilsen konsol daha mantıklı.

İlk başta belirteyim, daha önce konsol almadım hiç. Bir tarafım Xbox SX derken bir tarafım da PS yanı ağır basıyor. Oyun al sat yapmayı sevmiyorum bu yüzden sadece mağazayı kullanacağım. Düşüncelerim bunlar ilk başta belirtmek istedim.

Birkaç sorum var. 1- PS5'in görüntü anlamında Xbox'un gerisinde kaldığı söyleniyor doğru mudur? FPS değeri çok fark eder mi? Xbox biraz önde gözüküyor (4K olduğunu biliyorum ama nedense birkaç yerde 1080'den bahsedildi saçma geldi bana) 2- PS kontrolcülerinin çabuk bozulduğu söyleniyor bazı videolarda da ufak ufak dokundurma duydum. 3- Pro modeli çıkacak mı beklemeli miyim? PS5'in 60FPS olması ile Series X'in 120 FPS olması arasında çok fark olur mu?

Türkiye şartları malum 2'sini birden alamayacağım. Dürüst olmak gerekirse PS tarafım daha çok ağır basıyor fakat Game Pass'ın oyun fazlalığı ilgimi çekmiyor da değil. Sizlerinde fikirlerini almak istiyorum. Video incelemelerini fazla sevmiyorum kullanan arkadaşların fikirlerini daha çok önemsiyorum bu konuda. Kusura bakmayın fazla uzun yazı oldu. Normalde bilgisayar parçalarını geliştirecektim ateş pahası olduğundan konsola karar verdim :D
Ben PlayStation Exclusive oyunlarını çok beğendiğim için PS taraftarayım. Ama böyle bir derdin yoksa XBox oyunları daha ucuz oluyor deniliyor.

Geri
Yukarı