Pyhton neden öğrenilmeli?

Aslına bakarsan Python veya C fark etmiyor. Algoritma kurma temelin iyi ise çoğuna uyum sağlarsın ancak sana bir soru.

Dünyada çok fazla programlama dili var ve hepsi ile aynı şeyleri yapmak mümkünken neden tek bir dil yokta başka diller var? Bunu bir düşün sonra cevap ver.

Farklı teknolojiler diyeceksin ama şunu belirteyim bu güne kadar ki çoğu teknoloji C ve C++ ikilisi ile yazıldı ve hala yazılmaya devam ediliyor biraz düşün bakalım.

YouTube'ta izlediğim birkaç içerikte özellikle c++ ile ilgili olumlu şeyler işitmedim. 3-4 haftadır C diline çalışıyorum fakat bu tarz içerikleri görünce kafamda bir soru işareti belirdi. Ufak bir araştırmamda ise Python dilinin revaçta olduğunu gördüm.

C/C++ alanlarına göre hala çok kullanılan diller fakat gidip de Yapay Zekayı da C ile yazmazsın. Alanlarına göre diller dağılır. Vereceğim en büyük tavsiye, büyük firmaların desteklediği dillere yönelebilirsin.

Go, Google destekli, yavaş yavaş kullanılmaya başlanıyor.

Pythonla yaptigini yapabilecegin scripting dili yok. DS alaninda R rakip olabilir ama backend olarak R yetersiz. Backend alaninda node rakip olabilir, JS de DS icin kullanilmiyor. Bunun yanisira sistem scriptleri icin de devops alaninda cok yaygin. Bu konularda da direkt shell script alternatifi olarak kullaniliyor. PHP, R ya da JS in yaptigi her isi yapiyor neredeyse. Syntax i temiz, dokumentasyonu iyi.

Salt istatistiksel hesaplamada R daha basarili, node kadar genis lib ve dependency yonetimi yok, browser scripti yazamazsin, JS gibi mobil uygulama yazabilecegin kadar hackable degil, JS e compile edilebilen bir suru fork dil var ( Kotlin, Typescript, coffescript etc ), PHP gibi sipsak kuruyemisci sitesi yapamazsin.

Tabi bir de cok yavas ( rolatif olarak )

Python'un web konusunda çok fazla kütüphanesi var. Resim anlamlandırma, Obje tanıma veya Web 'de objeleri anlamlandırma alanında çok kullanılıyor.

Buna özel ve hızlı kütüphaneleri olduğu için Python'un kullanıldığı yerler var ama senin projende ne ihtiyacın var ise ona göre dil seçip kullanmalısın. Bunun dilin iyi olması kötü olması ile alakası yok.

Python ne kadar kolay Syntax'a sahip olsa da gerek Build gerek Compilation süresi olsun C çok daha hızlı bir dil. Yani burada boşuna dil fanboyluğu yapmaya gerek yok. Her projenin ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaca göre dil seçilir.

Geri
Yukarı