Python 3 Django vs Flask

BattOS

Hectopat
Daha fazla  
Şu sıralar bir yol belirlemem gerektiğini fark ettim ve ilgili olduğum web, network alanına yönelmeye karar verdim. Zaten kullandığım python un bir web Framework'ünü öğrenmeye karar verdim. Flask a giriş yaptım, basit siteler yapmaya başladım ama acaba Django ya da bir baksam mı dedim ve baktım. Django daha karmaşık bir dosya yapısını kullanıyor ve daha zor bir Framework ama daha çok tercih ediliyor(muş).
Sorum flask ile django da yapabileceğim her şeyi yapabilir miyim? Eğer yapabiliyorsam neden django daha fazla tercih ediliyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Flask bir çekiç ise, Django bir alet kutusudur. Flask ile hızlıca buhar motorlu yarış arabası yapabilirsin, Django ile 6 ay planlamayla uzaya giden bir roket. Her ikisiylede aynı iş yapılabilir ama günün sonunda en az kod tekrarını hangisi sana sağlar? Hangisi işi yapmanı kolaylaştırır? Ve en önemlisi projen ne? Projenin ne olduğuna bağlı olarak seçimin daha başarılı olacak çünkü bahçeyi çit ile çevrelemek için bir çekiç işini görecekken, beton dökme kamyonunu nereye park edeceğim diyebilirsin.

Kafan daha çok karışacak, yazılıma hoşgeldiniz. 😆

Flask bir çekiç ise, Django bir alet kutusudur. Flask ile hızlıca buhar motorlu yarış arabası yapabilirsin, Django ile 6 ay planlamayla uzaya giden bir roket. Her ikisiylede aynı iş yapılabilir ama günün sonunda en az kod tekrarını hangisi sana sağlar? Hangisi işi yapmanı kolaylaştırır? Ve en önemlisi projen ne? Projenin ne olduğuna bağlı olarak seçimin daha başarılı olacak çünkü bahçeyi çit ile çevrelemek için bir çekiç işini görecekken, beton dökme kamyonunu nereye park edeceğim diyebilirsin.

Kafan daha çok karışacak, yazılıma hoşgeldiniz. 😆

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Ve hoşbulduk.
Şimdi mesela ben technopat gibi bir site yapmak için hangi fw yi kullanmalıyım?
Instagram gibi bir site için hangi fw yi kullanmam lazım?
YouTube gibi bir site için hangi fw yi kullanmalıyım?
Biraz örneklendirir misiniz ?

Ayrıca sizce hangisini öğrenmem lazım. Şimdi basit bir site yapacağım mesela ama ilerde daha büyük bir şeyler yapmak istersem veya bir iş bulmam gerekirse diye Django öğrensem daha iyi olur diye düşünüyorum ben.

Bak şöyle bir medium yazısı buldum sağlam olduğunu düşündüğüm 1.2K şak şak almış.
Flask vs Django: How to Understand Whether You Need a Hammer or a Toolbox

Özetle diyor ki Django ile aşağıdakileri yapmışlar.
  • Instagram
  • Spotify
  • The Washington Post
  • Dropbox
  • Mozilla
  • Pinterest
Tabi bu yanıltıcı olmasın bir uygulama için aynı anda birden fazla framework veya yazılım dili kullanılabiliyor. Örnek olarak Django evet çok iyidir ama sunucuzun görsellerini depolayacağınız sistemin çok hızlı olmasını isteyip Golang gibi bambaşka bir dil ile modelleyebilirsiniz. Böylece tüm trafik Django tarafından üstlenilmez ve yük paylaştırılmış olunur. Kısaca yukarıdaki uygulamaların tamamını veya bir platform için olan bir appinde bile appin %100'ünü Django ile yazmışlardır algısı oluşmasın. Aynı anda Java'da, C#'ta kullanılmış olabilir.

Django veya Flask ile git demek bana düşmez ama güzel bir tüyo verebilirim. Globalde çalışan herhangi bir kariyer sitesinden Django ve Flask oyuncularının maaşlarını gözden geçir. Hangisi daha çok maaş alıyorsa bu sana seçim konusunda biraz daha net bir fikir verebilir.

Bak şöyle bir medium yazısı buldum sağlam olduğunu düşündüğüm 1.2K şak şak almış.
Flask vs Django: How to Understand Whether You Need a Hammer or a Toolbox

Özetle diyor ki Django ile aşağıdakileri yapmışlar.
  • Instagram
  • Spotify
  • The Washington Post
  • Dropbox
  • Mozilla
  • Pinterest
Tabi bu yanıltıcı olmasın bir uygulama için aynı anda birden fazla framework veya yazılım dili kullanılabiliyor. Örnek olarak Django evet çok iyidir ama sunucuzun görsellerini depolayacağınız sistemin çok hızlı olmasını isteyip Golang gibi bambaşka bir dil ile modelleyebilirsiniz. Böylece tüm trafik Django tarafından üstlenilmez ve yük paylaştırılmış olunur. Kısaca yukarıdaki uygulamaların tamamını veya bir platform için olan bir appinde bile appin %100'ünü Django ile yazmışlardır algısı oluşmasın. Aynı anda Java'da, C#'ta kullanılmış olabilir.

Django veya Flask ile git demek bana düşmez ama güzel bir tüyo verebilirim. Globalde çalışan herhangi bir kariyer sitesinden Django ve Flask oyuncularının maaşlarını gözden geçir. Hangisi daha çok maaş alıyorsa bu sana seçim konusunda biraz daha net bir fikir verebilir.

Teşekkür ederim sanırım Django öğreneceğim.
Django vs Flask konusundan biraz bağımsız ama bir şey daha merak ediyorum. Bir site de nasıl birden fazla dil kullanabiliyorlar. Java, Py, Go, C# aynı anda nasıl kullanılıyor?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı