Python öğrenirken fonksiyonlar anlaşılmıyor

memet13

Femtopat
Python öğreniyorum 5, 6 konu işledim. Sıkıntı yok çok rahat anladım fakat şu an fonksiyonlar konusundayım def, return filan anlayamıyorum. Sizce normal mi yoksa konulara tekrardan mı başlayayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlayamaman normal değil. Önce İngilizce ve biraz da matematik öğrenmen gerekiyor demek. Bir de her konuda ısrarla neden dilden bağımsız programla öğrenin dediğimi kanıtlar gibi olmuş.

def define kelimesinin kısaltması. Teknik olarak verdiğin isimle bir fonksiyon tanımlamak anlamında yer alıyor. Python weak typed bir dil olduğu için bu şekilde fonksiyon yazmak yeterli. Diğer yandan, C/C++ için bu şöyle olurdu: <return_type> <function_name>(<args...>) . Yada rust için de şöyle: fn <function_name>(<arg: type>...) -> <return_type>

return ise bir şey döndürmek demek.

Fonksiyonlar matematikte fonksiyonlar neyse, temelde, programlamada da o. Sadece biraz daha fazla şey yapabilen versiyonu diyelim.

Örneğin;

"foo(x) = 3x + 8 ^ x" fonksiyonunu ele alalım. f(3) dediğimiz zaman, bu fonksiyona bir çağrı yapmış oluruz ve 521 sonucunu elde ederiz. Şimdi aynısını python'da ele alalım;
Python:
def foo(x):
    return (3 * x) + pow(8, 3)

print(foo(3)) dediğimizde konsolda yine 521 sonucunu göreceğiz. Yukarıda da bahsettiğim gibi öncelikle bir fonksiyon tanımladık ("define" yada python'daki kısaltılmış haliyle "def"), return ise bize sonucu döndürdü.

Yeni konular

Geri
Yukarı