Python try except döngü try bloğuna dönmüyor

ayalkin

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Ben mi yanlış biliyorum? Yoksa ben mi bir şeyi gözden kaçırıyorum? Bilmiyorum ama yazmış olduğum kod da except bloğundan sonra geri try bloğuna dönmüyor.

[CODE lang="python" title="örnek"]while True:
#Bazı kod parçaları
try:
karar = int(input(' => '))
except ValueError:
print(' Girdiginiz deger bir sayi degildir lutfen sadece sayi giriniz\n')
sleep(2)
karar = int(input(' => '))
#Bazı kod parçaları[/CODE]

Hata olduğu sürece try bloğunu tekrar tekrar çalıştırmak zorunda değil mi? Nasıl tekrar tekrar try bloğuna girmesini sağlayabiliriz

Değil, hata varsa except çalışır ve akış devam eder, başa dönmez. Çözüm için sonsuz döngü tanımla içine try except i yaz try bloğunda input al ardından break yaz eğer hata verirse sonsuz döngü kırılmaz ve başa döner, doğru girilirse hata vermez ve akış devam eder.

İkinize de çok teşekkür ederim. İkinizin de cevabı çalışıyor. Arada ufak farklılıklarda olsa duruma göre ikisini de kullanırım. Sabahtan beri denemediğim şey kalmamıştı teşekkürler :D

İkinize de çok teşekkür ederim. İkinizin de cevabı çalışıyor. Arada ufak farklılıklarda olsa duruma göre ikisini de kullanırım. Sabahtan beri denemediğim şey kalmamıştı teşekkürler :D
Continue çok sınırlı kullanırsın her zaman global bir döngüde kod yazmayacaksın ya da birden fazla try except bloğu da olabilir, her hata aldığında en başa dönmek ve o satıra kadar olan kodları tekrar çalıştırmak pek mantıklı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı