Q8400 Overclock Denemesi

BugraS

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Aşçılık
Öncelikle herkese merhabalar. Bu aralar overclock meselesine merak sardım ve 1-2 gün boyunca bunun üzerine çalıştım. 2. gün sonunda işlemciden hız aşırtmayı başardım fakat mavi ekran alarak çıktığım hızdan biraz düşmek zorunda kaldım :D

Sistem özelliklerim;
  • Anakart: Gigabyte p43-es3g
  • İşlemci: Intel(R) Core(TM)2 Quad CPU Q8400 2.66GHz
  • RAM: 4GB DDR2 (1+1+2 GB) ve (800MHZ)
  • Ekran Kartı: Nvidia GTS 250
  • PSU: 500 Watt

İlk denememde yükseklere uçup 3.33GHz'e bir çıkış denedim ve bilgisayar otomatik kendini kapatıp açmaya başladı. Anladım ki bunun sonu yok düşürdüm 3.00GHz'e :D

Ardından 3.00GHz'de sorunsuz bilgisayarı açmayı başardım fakat bir süre CPU-Z ve oyunlar ile bilgisayara yüklendikten sonra mavi ekran aldım ardından sorunlar sorunlar bu sefer düşürdüm 2.80GHz'e.

Şu an 2.80GHz'de stabil olarak sistemi çalıştırmaktayım sizce bu sisteme göre bu overclock yeterli mi düşük mü, daha fazlası olabilir mi olmaz mı ve en çok kafama takılan soru mavi ekranın sebebi stock fanın yetersiz kalması mı?

Sizlerin yardımlarını bekliyorum, teşekkürler.

Ayrıca konuya eklemeyi unuttuğum bir şey var. CPU-Z'deki ayrıntılı değerleri de size göstermek istiyorum; CPU-Z VALIDATOR

Yorumun için teşekkürler. Şu an 3.20GHz 'de 2 gündür sistemi stabil olarak kullanmaktayım. 5-10 fps arası civarı bir artış yakaladım. Isınma konusunda 45-50 derece civarında kalıyor bir sorun çıkartmaz herhalde.

Prime95 - CPUZ - AIDA64 Algılayıcı pencereleri açıkken 1 saatlik stres testinin ardından ekran görüntüsü alıp yollarsan sistemin stabil olup olmadığını anlarız. Stok soğutucu ile yük altında 45-50 derece sıcaklıklar alıyor olman da ilginç geldi açıkçası.

Oyunlarda 10FPS artış yaşamana da çok inanasım gelmiyor. Üst düzey bir ekran kartını darboğazlı olarak kullanıyor olsaydın belki derdim ancak giriş seviyesi bir kart söz konusu sisteminde. Bu değeri gözlemlerine dayanarak söylediysen yanılmış olabilirsin.
3D Mark sonuçlarını karşılaştırarak, yeni nesil oyunların Benchmark testlerini karşılaştırarak aradaki farkı net bir biçimde görebilirsin.

Söylediklerim hoşuna gitmeyebilir belki ancak iyiliğin için söylüyorum ki ; eski nesil sistemler ile hız aşırtmaya kalkışmayın, performans elde edebilmeniz için hız aşırtmaya uygun birleşenlere ihtiyacınız var.

Prime95 - CPUZ - AIDA64 Algılayıcı pencereleri açıkken 1 saatlik stres testinin ardından ekran görüntüsü alıp yollarsan sistemin stabil olup olmadığını anlarız. Stok soğutucu ile yük altında 45-50 derece sıcaklıklar alıyor olman da ilginç geldi açıkçası.

Oyunlarda 10FPS artış yaşamana da çok inanasım gelmiyor. Üst düzey bir ekran kartını darboğazlı olarak kullanıyor olsaydın belki derdim ancak giriş seviyesi bir kart söz konusu sisteminde. Bu değeri gözlemlerine dayanarak söylediysen yanılmış olabilirsin.
3D Mark sonuçlarını karşılaştırarak, yeni nesil oyunların Benchmark testlerini karşılaştırarak aradaki farkı net bir biçimde görebilirsin.

Söylediklerim hoşuna gitmeyebilir belki ancak iyiliğin için söylüyorum ki ; eski nesil sistemler ile hız aşırtmaya kalkışmayın, performans elde edebilmeniz için hız aşırtmaya uygun birleşenlere ihtiyacınız var.
@BilgisayarKurdu Bende de Q8300 işlemci var 3.10 Ghz'ye kadar voltajsız çıkıyor ancak Gta 5 gibi oyunlarda taş patlasa 5 fps fark ediyor. Rıza baba haklı yani beyler :D. İşin esprisi bir yana ram frekansını düşür bende 800 Mhz mesela 667 Mhz yapınca ne mavi ekran alıyorum ne de stabilite sorunu....

Arkadaşlar birde şöyle bir bilgi verelim. Performans artışını yalnızca FPS ile belirtmek yanlış olur. Böyle yapacaksanız da normalde kaç FPS aldığınızı belirtmeniz gerekir. 50 alıyorken 55 aldım deyin ki %10 performans artışı olduğunu anlayalım.

20 FPS'de oynadığın oyunda 5FPS artış olursa %25 performans artışı olmuş demektir.
50FPS'de oynadığın oyunda 5 FPS artış olursa %10 performans artışı olmuş demektir.
100FPS'de oynadığın oyunda 5 FPS artış olursa %5 performans artışı olmuş demektir.

Asıl soruna gelecek olursak stabiliteyi elleyerek, koklayarak veya gözlemleyerek anlayamazsınız. İşlemcin arka planda Dünya kadar işlem ile boğuşuyor. Sürekli kesilimler gerçekleştiriyor, bir görevi yarım bırakıp kaldığı yeri not alıp başka göreve geçiyor, sonra kaldığı yere bakıp tekrar oraya gidip devam etmeye çalışıyor. Saniyeler içerisinde sayısını bilmediğim kez bu döngüleri tekrarlıyor.

Bu işlemlerden önemsiz olan birinde bir hata meydana geldiğinde kasanız patlamıyor arkadaşlar, çoğu zaman ruhunuz bile duymuyor.
Profesyonel programlarla test ediyoruz ki en ufak hatayı bile fark edebilelim. Bilinçsizce yapılan hız aşırtmadan bir hayır gelmez.
Elinizde bulunan sistemlerle yapılan hız aşırtmalardan performans falan elde edemezsiniz.
5FPS artışı da tamamen gözlemlerine dayalı olarak söylemişsin. Emin ol o kadar bile fark yaratmamıştır. Fark bile yaratmamış olabilir :) Yormayın eski sistemleri, kendi hallerine bırakın :)

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı