Q9300 sistemde overclock yapılır mı?

AcmszKurt

Decapat
Daha fazla  
  • Core 2 Quad Q9300 2, 50GHz.
  • Snowman M200 (Full yükte 60 dereceyi görmüyor)
  • 2 GB DDR 2 667MHz.
Arkadaşımın bilgisayarı risksiz bir şekilde O.C yapılır mı? İşlemci hızı ne kadar yükselir?

Son düzenleyen: Moderatör:
  • 2 GB DDR 2 667MHz.
Arkadaşımın bilgisayarı risksiz bir şekilde O.C yapılır mı? İşlemci hızı ne kadar yükselir?

Q9300 zaten olabileceği kadar hızlı bir işlemci.
Yaparsanız sadece sistemin ısısını yükseltirsiniz.

• 2 GB DDR 2 667MHz.
Yaklaşık 3 ay önce kullanmış olduğum işlemcidir kendileri. Birkaç kez Overclock yapmamın ardından anakartı yakmam ile kendisiyle olan serüvenimiz son buldu. Yukarıdaki arkadaşın bahsetmiş olduğu gibi olabildiğince hızlı işlemci, zaten kullandığın sistem itibariyle Overclock yapman aşırı farketmeyecektir.

MSI G41-P33 combo.

G41 anakartlar overclock için elverişli değil ancak yine denemeye değer. Şöyle ki siz RAM hızını (FSB/DRAM ratio) bir kademe düşürün. Akabinde, CPU hızı (adjust CPU base Frequency) parametresini 5 MHz olarak yükseltin. Mavi ekran veya sistem kapanma gibi sorunlarla karşılarsanız aldığınız hatanın hızını 1 MHz olarak düşürün veyahut yine olursa 1 MHz olarak indirgeyerek en stabil değeri bulun. Hata vermediği takdirde ikinci aşama işlemcinizi yük testine sokup sıcaklığını ve stabilitesini ölçün. Önerim, Prime95 adlı uygulama olacaktır. Böylelikle sağlıklı bir şekilde overclock yapmış olursunuz lâkin voltaj işlerine girerseniz G41 anakartları bu konuda biraz geride kalıyor fakat forumda danışarak voltaj konusunda da yardım alırsınız.

@Riqhtful voltaj verilemez bile 360 370FSB civarlarında kadar yolu var. Voltaj ayarı varsa süper. 400FSB değerini zorlar. PCI Express frekansını arttırarak 400FSB değerinin üstüne çıkar. RAM frekansını ne kadar ayarlanabilir de işlemci o kadar yüksek hıza çıkar.

@Riqhtful voltaj verilemez bile 360 370FSB civarlarında kadar yolu var. Voltaj ayarı varsa süper. 400FSB değerini zorlar. PCI Express frekansını arttırarak 400FSB değerinin üstüne çıkar. RAM frekansını ne kadar ayarlanabilir de işlemci o kadar yüksek hıza çıkar.

342FSB üstüne çıkmıyor üstünde BIOS ayarını kaydedince sistem açılmıyor BIOS pilini çıkartıp 342 yaptım.

342FSB üstüne çıkmıyor üstünde BIOS ayarını kaydedince sistem açılmıyor BIOS pilini çıkartıp 342 yaptım.

RAM değerlerini de ayarlamak zorundasın. RAM hızı 800MHz hızına dayanabilmeli. Fakat CL değerleri ayarlanmak zorunda. DDR3 olsaydı söylerdim ama DDR2 CL değerlerini bilmiyorum maalesef.

@Yiğitt35 belki CL değerleri konusunda yardımcı olabilir.

Normalde DDR2 olanı iyi bir OC deneyimi sunması lazımdı. Ama gördüğüm kadarıyla pek iyi bir iş çıkarmamış.

DDR3 RAM ile G41 chipset göre oynarsak belki bir şeyler değişebilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı