QLED vs. OLED panel TV

alkali

Picopat
Yer
Norveç dağı
Daha fazla  
Meslek
meb köleliği
Merhaba. OLED LG'nin üretmiş olduğu televizyonlar var. Ama OLED'de ekran yanığı problemi olabiliyor diye biliyorum. Samsung zaten kendisi o yüzden QLED panel üretiyor. Ama QLED panel LCD panelin gelişmiş versiyonu. Tam olarak LED panel diyemeyiz QLED için. Ayrıca OLED biraz daha iyi QLED'e göre. Sizce hangisini tercih etmek mantıklıdır? Malum paramın boşuna gitmesini istemiyorum.

Ben olsam QLED tercih ederdim. OLED'e o kadar para verdikten sonra ha yandı ha yanacak anksiyetesi içine girmek istemem. OLED'in siyahları bir başka tabii ama TV'de sabit kalan birçok nesne oluyor, yanma riski var.

OLED yanığı.
Ben olsam QLED tercih ederdim. OLED'e o kadar para verdikten sonra ha yandı ha yanacak anksiyetesi içine girmek istemem. OLED'in siyahları bir başka tabii ama TV'de sabit kalan birçok nesne oluyor, yanma riski var.

Haklısınız. Ben şahsen kullandığım telefon AMOLED bir ekrana sahip. Televizyonumun da bu özellikte olmasını isterim. Ama OLED panele sahip televizyonlar 2. el araba fiyatında. O yüzden bu konuda hep kararsız kalıyorum. Sanırım tercihim Samsung Neo QLED olabilir. Samsung'un QLED'i geliştirmiş versiyonu Neo QLED. OLED'e hissiyat olarak yakın diyebilirim ama aynısı gibi değil maalesef.

Dosya Ekleri

• Samsung-OLED-yanigi.jpg
    Samsung-OLED-yanigi.jpg
    26,9 KB · Görüntüleme: 178
OLED yanığı olması için aynı görüntünün ekranda uzun süre kalması gerekiyor. He diyelim ki kaldı, illa olacak diye bir şey yok tabi ama riski artırır. Zaten kanalların logoları bu sebeple arada bir hareket ettirilir. OLED paneller artık telefonlardan bilgisayarlara kadar pek çok yerde kullanılıyor. Bu sebeple bütçe yetiyorsa alın derim. LG'de OLED panel üretimi konusunda en iyi üreticilerden birisidir. NanoCell panellere de bakabilirsiniz.

OLED yanığı olması için aynı görüntünün ekranda uzun süre kalması gerekiyor. He diyelim ki kaldı, illa olacak diye bir şey yok tabi ama riski artırır. Zaten kanalların logoları bu sebeple arada bir hareket ettirilir. OLED paneller artık telefonlardan bilgisayarlara kadar pek çok yerde kullanılıyor. Bu sebeple bütçe yetiyorsa alın derim. LG'de OLED panel üretimi konusunda en iyi üreticilerden birisidir. NanoCell panellere de bakabilirsiniz.
Nanocell'i tavsiye etmiyorlar. Arızalı doğmuş bir teknoloji.

TV almaya kara verdiğim zaman tüm panelleri incelemiştim. Nanocell için söylenenler o kadar hoş değil.

Ve incelediğim bir videoda bu işin duayeni olan kişi LCD panelin siyahlar konusunda LED panelden daha iyi olduğunu söylemişti. Ama artık LCD yapılmıyor.

Az iyiden çok iyiye doğru: LED, QLED, OLED.

Bir de işin içine panellerin çeşitleri giriyor. TNT, IPS, VA gibi. TNT hakkında bir fikrim yok. IPS panel parlak paneldir. Tepkime hızı yüksektir. VA panel parlak değildir. Tepkime hızı düşüktür. İkisi arasında siyahı en iyi gösteren panel VA paneldir.

Nanocell'i tavsiye etmiyorlar. Arızalı doğmuş bir teknoloji.

TV almaya kara verdiğim zaman tüm panelleri incelemiştim. Nanocell için söylenenler o kadar hoş değil.

Ve incelediğim bir videoda bu işin duayeni olan kişi LCD panelin siyahlar konusunda LED panelden daha iyi olduğunu söylemişti. Ama artık LCD yapılmıyor.

Az iyiden çok iyiye doğru: LED, QLED, OLED.

Bir de işin içine panellerin çeşitleri giriyor. TNT, IPS, VA gibi. TNT hakkında bir fikrim yok. IPS panel parlak paneldir. Tepkime hızı yüksektir. VA panel parlak değildir. Tepkime hızı düşüktür. İkisi arasında siyahı en iyi gösteren panel VA paneldir.
Bende su an 65 inch nano 76 var, ekran tamamen siyah iken biraz isik sizmasi oluyor. ilerde sorun yaratir mi bilemiyorum bekleyip gorecegiz. Ama genel olarak menu akiciligi ve goruntu kalitesi guzel.
Bende ust seri modellere su an goz atiyorum kafam cok karisik, S95b de inanilmaz guzel indirim var 65 ekran olani 2100Euro ama bekleyip g3 mu alsam diyorum lakin lansman fiyatlari 3000 euro civarinda ve o kadar vermek istemiyorum belki disimi sikar 23 sonuna dogru beklerim g4 gelmeden once indirimde g3 alirim :)

Yeni konular

Geri
Yukarı