R3 1200 ve RX 570 sistem bir süre sonra oyundan atıyor

sav4sarslan

Femtopat
Daha fazla  
Beş ay önce kadar bir sistem topladım.
Ryzen 3 1200 BIOSTAR Gaming RX 570 8 GB RAM ve anakart ise A320M-H.
Sormak istediğim şey şu ki bu istemde oyun oynayınca bir süre sonra oyundan atıyor.
GTA 5 en yüksek ayarlarda 50 FPS üstü görebiliyor fakat neden yarım saat bir saat sonra oyundan atıyor. Buna çözüm olarak ekran kartının frekansını -10 kadar kısınca bu sorun ortadan kalktı. Önceleri takılma sonrası oyundan atıyorken şimdi ise takılmadan sonra atmıyor, sadece yarım saatte bir saatte bir tek bir takılma oluyor. Bu sadece GTA'da değil Valorant gibi yüksek bir sistem istemeyen oyunda da yapıyor. Valorant'ta da oyundan atıyordu. Buna çözüm olarak belki işlemci yetmiyordur diye Ryzen 3 3100 alabilirim. Veya anakart yetmiyor da olabilir diye B450 anakart alıp işlemciyi overclock yapabilirim. Bu beni bir bir buçuk sene götürebilir? Ama işlemci alırsam ve sorun anakartsa bir şey yapamam. Düşüncelerim bu şekilde, okuyup yardımcı olursanız çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mantığın doğru ama powerına da bak istersen genelde powerda sorun varsa direkt reset atar ama ucu ucuna yetiyorsa direkt oyundan da atabilir . işlemcinde önceden fazla voltajla overclock yaptığın için bir sorun olabilir ya da şuan işlemcinde overclock var ve anakart voltaja yetişmiyor eğer işlemcine hiç overclock yapmadıysan muhtemel sorun anakart olabilir,ryzenlar genelde fazla voltajlı olabiliyor,eğer anakartında overclock özelliği varsa internetteki videolardan voltaj düşürebilirsin aynı şeyi ekran kartın için de dene rx500 serileri rx400serilerinin overclocked versiyonları olduğu için genelde fazla voltajlı oluyorlar mesela bende rx580 var normalde 1150voltaj ama ben 1070e kadar kısabiliyorum,ki bu büyük bir fark 160wattdan 130a çekiyor ama dediğim gibi powerına da bak

Mantığın doğru ama powerına da bak istersen genelde powerda sorun varsa direkt reset atar ama ucu ucuna yetiyorsa direkt oyundan da atabilir . işlemcinde önceden fazla voltajla overclock yaptığın için bir sorun olabilir ya da şuan işlemcinde overclock var ve anakart voltaja yetişmiyor eğer işlemcine hiç overclock yapmadıysan muhtemel sorun anakart olabilir,ryzenlar genelde fazla voltajlı olabiliyor,eğer anakartında overclock özelliği varsa internetteki videolardan voltaj düşürebilirsin aynı şeyi ekran kartın için de dene rx500 serileri rx400serilerinin overclocked versiyonları olduğu için genelde fazla voltajlı oluyorlar mesela bende rx580 var normalde 1150voltaj ama ben 1070e kadar kısabiliyorum,ki bu büyük bir fark 160wattdan 130a çekiyor ama dediğim gibi powerına da bak
Psu 500w bu sisteme yeterli. Ayrıca ekran overclock bu a320 anakartta olmuyor dün biraz zorlasam da hiç bir sonuç alamadım. Bios pilini çıkarıp takarak açmak zorunda kaldım hatta. Tonlarca videoya baktım ama asıl sorunu tam olarak bulamadım ve buraya yazdım.

Psu 500w bu sisteme yeterli. Ayrıca ekran overclock bu a320 anakartta olmuyor dün biraz zorlasam da hiç bir sonuç alamadım. Bios pilini çıkarıp takarak açmak zorunda kaldım hatta. Tonlarca videoya baktım ama asıl sorunu tam olarak bulamadım ve buraya yazdım.
undervoltage yapmayı denedin mi? overclock yaparsan zaten daha da zorlamış olursun işlemcinin voltajını kısmayı dene çünkü ryzenlar 1.45e kadar voltaj çıkarabiliyorlar stock şekilde

Geri
Yukarı